Agentúrne spravodajstvo sme o 19:52 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Lekári by sa v stredu mali vrátiť do práce. Vláda tak bude môcť ukončiť núdzový stav v šestnástich nemocniciach.
Lekárski odborári totiž chcú hromadne odovzdať vedeniam nemocníc podpísané zmluvy, v ktorých sú zakotvené požiadavky lekárov z memoranda, najmä zvýšenie ich miezd.
„Predpokladáme, že ráno,“ hovoril šéf lekárskych odborárov Marián Kollár o termíne hromadného odovzdávania zmlúv. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH odborárov vyzýval, aby už návrat nezdržovali.
Neprišli do konca
Lekári
Koľkí neprišli
Univerzitná nemocnica v Bratislave: 177; Detská fakultná nemocnica Bratislava: 30; Fakultná nemocnica v Nitre: 40.
Lekári ešte aj včera chýbali najmä vo veľkých a kľúčových nemocniciach.
Aj napriek dohode s vedením bratislavskej univerzitnej ich nenastúpilo 177 a podľa jej hovorkyne Danice Lehockej mohli poskytovať len akútnu zdravotnú starostlivosť.
V akútnom režime fungovali aj klinika detskej chirurgie a oddelenie patologických novorodencov Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave.
Druhý najvyšší počet lekárov nechodil do práce v Prešove.
Aj v utorok ich chýbalo 87 a na dvanástich oddeleniach stále dokázali poskytovať iba akútnu starostlivosť. Do práce sa však už vrátili viaceri lekári
z péeniek.
Vedenia iných nemocníc večer tvrdili, že sa už dohodli a dnes očakávajú hromadné odovzdávanie zmlúv a príchod chýbajúcich lekárov.
Čaká sa na Lučenec
Situáciu podľa Kollára môže ešte skomplikovať nemocnica v Lučenci.
„Tam nám to visí a stále to nemáme doriešené.“ Riaditeľ nemocnice totiž podľa šéfa odborov nechcel zobrať naspäť výpovede lekárov, „pretože hovorí, že ich ani neprebral“.
Kollár pritom nevylúčil, že Lučenec by mohol zablokovať celoslovenský návrat lekárov do nemocníc.
Šéf lučenskej nemocnice bol nezastihnuteľný.
Chirurgovia: Nastal totálny kolaps
BRATISLAVA. Súčasný stav je konečným štádiom totálneho kolapsu zdravotného systému a vznikol nie zavinením lekárov a zdravotníckych pracovníkov, ale neprehľadným a neschopným politickým vedením rezortu zdravotníctva za posledných 22 rokov.
V otvorenom liste vláde, prezidentovi a občanom to napísali účastníci 65. chirurgického dňa profesora Kostlivého - najstaršieho kongresu Českej a Slovenskej chirurgickej spoločnosti.
Riešením tohto stavu by podľa chirurgov boli okamžité systémové zmeny v zdravotníctve. Medzi takéto patrí sprehľadnenie finančných tokov či zavedenie platby podľa diagnózy.
Chirurgovia dodávajú, že finančné prostriedky, ktoré spravujú zdravotné poisťovne, sú verejné. Musia tak byť podľa nich v plnom rozsahu vrátené do zdravotného systému bez nároku na tvorbu zisku.
"Zásadne nesúhlasíme s transformáciou zdravotníckych zariadení na akciové spoločnosti, ktorá sleduje úzke záujmy určitých skupín a perspektívne smeruje k ďalšiemu spoplatneniu zdravotnej starostlivosti," píšu chirurgovia v liste.
Manažment systému zdravotníctva musí byť podľa nich profesionálny, apolitický a kontrolovaný.
List podpísal prezident 65. chirurgického dňa Kostlivého a dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Peter Labaš a vedecký tajomník chirurgického dňa Marek Čambal.
tasr

Beata
Balogová
