BRATISLAVA. Šéf Lekárskeho odborového združenia Marián Kollár už poslal na Ústavný súd sťažnosť pre minulotýždňové vyhlásenie núdzového stavu.
Štát podľa neho porušil práva lekárov „predovšetkým v otázke zákazu nútených prác“.
Právnik LOZ Anton Chromík pritom včera tvrdil, že ústavné sťažnosti nie sú prioritou a rieši najmä pracovné zmluvy, aby sa lekári mohli čo najskôr vrátiť do práce.
„Do tejto chvíle sme nezaregistrovali žiadne podanie v súvislosti s vyhlásením núdzového stavu,“ povedala včera hovorkyňa Ústavného súdu Anna Pančurová.
Lekári budú dokazovať
Vyhlásenie núdzového stavu by mohli napadnúť aj poslanci. Róbert Madej zo Smeru o takom kroku nevie.
Ústavný právnik Eduard Barány hovorí, že jednotliví lekári by na rozdiel od poslancov či prezidenta museli na súde preukázať, ako núdzový stav zasiahol ich ústavné práva.
„A o tomto mám určité pochybnosti,“ hovorí Barány.
Skeptický je aj právnik Slavomír Trnkócy, ktorý pritom spochybňuje oprávnenosť vlády vyhlásiť núdzový stav.
Štát podľa neho nemal mechanizmy, ako lekárov prinútiť pracovať. Keďže však do práce viacerí prišli, so sťažnosťami zrejme neuspejú.
Cieľom zákona o bezpečnosti štátu, na základe ktorého vláda vyhlásila núdzový stav, nebolo riešiť protesty lekárov, tvrdí bývalý štátny tajomník ministerstva obrany Jozef Pivarči, ktorý bol vo funkcii aj v apríli 2002, keď obrana presadila zákon v parlamente.
Nie na štrajk
„Núdzový stav sa predsa vyhlasuje pre niečo úplne iné, než je štrajk. To je chudoba ducha všetkých našich politikov, že nevedia čítať zákony,“ hovorí Pivarči.
Do funkcie ho nominovalo KDH, rovnako ako súčasného ministra zdravotníctva.

Beata
Balogová
