BRATISLAVA. Slovenský patent - ekologické tehly vyrobené z odpadu, ktorý vzniká pri spracovaní celulózy, predstavili v utorok za účasti ministra životného prostredia Józsefa Nagya v juhoafrickom Durbane počas medzinárodnej konferencie zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy.
Metóda ich výroby dokáže ušetriť pri tone vyrobených tehál minimálne 75 kilogramov emisií oxidu uhličitého vznikajúceho pri vypaľovaní tehál klasickým spôsobom. Tehly sa dajú použiť na výstavbu domov a administratívnych budov. Pri výrobe ekologických tehál sa využíva patentovaná technológia spájania, zaručujúca ich pevnosť.
Vyvinula ju slovenská firma v spolupráci s juhoafrickým partnerom. O úspechu projektu svedčí aj to, že táto spoločnosť zakladá ďalší spoločný podnik na výrobu v Juhoafrickej republike, ale aj v iných krajinách. „Teším sa z úspechu, lebo sa nestáva tak často, že naše know-how sa vyváža do sveta. Slovenský patent pomôže Juhoafrickej republike, druhému najväčšiemu producentovi papiera na svete, zbaviť sa priemyselného odpadu z celulózok, ktorý doteraz končil na skládkach.
Navyše sa z odpadu vyrobí lacný stavebný materiál, ktorého v Afrike nikdy nebude dostatok. Ale táto ekologická technológia má aj globálny prínos. Špeciálne slovenské tehly nahradia vypaľované tehly, čím ročne môžu ušetriť státisíce ton emisií skleníkových plynov," skonštatoval minister Nagy.
17. konferencia zmluvných strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (COP 17) a 7. stretnutie strán Kjótskeho protokolu (CMP7) v juhoafrickom Durbane sa začalo minulý týždeň v pondelok. Delegáciu SR vedie minister životného prostredia, ktorý okrem účasti na koordinačných stretnutiach ministrov životného prostredia krajín Európskej únie, bilaterálnych rokovaniach a účasti na sprievodných podujatiach vystúpi s oficiálnym prejavom počas rokovaní na najvyššej úrovni. Podľa predbežných odhadov sa na konferencii zúčastňuje 20-tisíc ľudí.