BRATISLAVA. Redukcia kategórií stredných odborných škôl (SOŠ) podľa výšky nákladov z pôvodných 27 na 14 má podľa ministra školstva Eugena Jurzycu zvýšiť súťaž medzi školami.
Nariadenie s účinnosťou od januára 2012 schválila vláda.
"S tým, ako chceme financovať školstvo, chceme zároveň dosiahnuť aj to, aby tie odbory, o ktoré nie je záujem, kde nie je kvalita, kde sa nehlásia žiaci, aby tie odchádzali a aby školy boli motivované vytvárať také odbory, ktoré sú efektívne," vyhlásil Jurzyca po tom, čo vláda odhlasovala zmeny v rozpise finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu pre školy a školské zariadenia.
Zodpovednosť je podľa ministra na pleciach obcí, samosprávnych krajov alebo krajských školských úradov, ktorí dostanú viac peňazí než minulý rok.
"Posúvame peniaze na zriaďovateľa a on si bude môcť vybrať," hovorí Jurzyca s tým, že zriaďovateľ skôr rozlíši efektívne školy a odbory, pretože pozná ich náklady aj úspechy.
S novou kategorizáciou by mohli mať problém SOŠ s odbormi ako veterinárstvo, agropodnikanie či hotelová akadémia, ktorých náklady sú vyššie, než s tým ráta ich nové zaradenie.
"Je to vec zriaďovateľa, škola sa môže obrátiť na neho a ešte by prichádzalo do úvahy aj dohadovacie konanie," komentoval Jurzyca.
Podľa Ľuboša Černého zo sekcie regionálneho školstva na ministerstve budú môcť nespokojné školy požiadať o nápravu ešte v pripomienkovom konaní k vyhláške o stredných školách, ktoré je naplánované na január 2012.
"Na to je však potrebné vyčísliť dopad na rozpočet ministerstva školstva, pretože na takéto úpravy, ktoré požadujú v súčasnosti veterinári, sme žiadne finančné prostriedky z ministerstva financií nedostali," uviedol Černý.
Kabinet schválil zmeny v rozpise finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu pre školy a školské zariadenia napriek kritike gymnázií a stredných odborných škôl.
Nový systém kritizoval prezident Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavel Sadloň, pretože nezohľadňuje dlhodobé podfinancovanie gymnázií.
"Štát od nás chce, aby sme pripravili najkvalitnejších študentov pre vysoké školy, ale spomedzi všetkých škôl nám dáva najnižšie normatívy," povedal agentúre SITA Sadloň.
Zatiaľ čo stredné odborné školy dostávajú od štátu peniaze v závislosti od zaradenia do kategórií a nákladov na jednotlivé študijné programy, gymnáziá kategórie nemajú.
Pripomienky k návrhu predložilo aj združenie vzdelávacích zariadení pre pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka Europea Slovakia.
Kritizuje zaradenie študijných odborov veterinárstvo a agropodnikanie do kategórií, na základe ktorých by dostali SOŠ menej peňazí.
"Pri výučbe musíme chovať zvieratá, robíme odbery krvi, pitvanie, v laboratóriách pracujeme s mikroskopmi, to všetko je nákladná prax," povedal pre agentúru SITA predseda združenia Ľudovít Škrabák.
Praktické vyučovanie pritom absolvujú študenti v menších skupinách.
Rovnaký postoj prezentovali v pripomienkovom konaní aj riaditeľky hotelových akadémií v Brezne a Piešťanoch Eva Dočekalová a Elena Grúňová k študijnému odboru hotelová akadémia.
Upozorňujú, že školy majú zvýšené náklady na zariadenie kuchýň či odborných učební stolovania, inventár na stolovanie, kuchynský riad, ale aj na energie pri praktickom vyučovaní prípravy pokrmov a nápojov, pranie či žehlenie stolového inventáru.