Agentúrny text sme o 19:45 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Aj poslanci, ktorí podali svoje návrhy do parlamentu ešte v máji, majú smolu. Stodva ich kolegov vo štvrtok hlasovaním rozhodlo, že o nich parlament nebude ani len rokovať.
Tie návrhy, ktoré sú v prvom čítaní, skončia v koši úplne. Do volieb sa plánuje len jedna riadna schôdza parlamentu a na schválenie zákona či novely treba dve. Do ďalšieho volebného obdobia sa návrhy neprenášajú.
Za odloženie hlasovali poslanci Smeru, veľká väčšina SDKÚ, Mosta-Hídu, SNS a dvaja z KDH. Proti bola SaS, väčšina KDH, Obyčajní ľudia, OKS a Jana Dubovcová s Miroslavom Beblavým z SDKÚ.
Spolu s návrhmi poslanci presunuli aj zrušenie priestupkovej imunity. Keďže je už v druhom čítaní, mohlo by do volieb prejsť.
Žalúdky a opice
Hlasovanie vyvolalo veľké emócie. Predseda SaS Richard Sulík hovoril o nehoráznosti a porušení písomnej dohody šéfov pravicových strán zrušiť imunitu. „Dvíha sa nám z toho žalúdok,“ vravel Martin Chren zo SaS.
Obyčajný človek Igor Matovič zasa rozdával poslancom banány, pretože vraj hlasujú ako opice. Banány skončili na kope na jednej z poslaneckých lavíc.
Parlament
Čo presunuli
- zrušenie priestupkovej imunity poslancov,
- zavedenie hmotnej zodpovednosti verejných činiteľov,
- zavedenie predmanželských zmlúv,
- novelu zákona o štátnom občianstve, ktorá rieši dvojaké občianstvo,
- zavedenie 28. októbra ako štátneho sviatku namiesto 1. septembra,
- zmeny v študentskom pôžičkovom fonde,
- zmeny v autorskom zákone.
Ozvala sa aj premiérka Iveta Radičová z SDKÚ. „Považovala to za záväzok, prísľub, politickú dohodu. Najnovší vývoj preto vníma ako nedodržanie dohôd,“ napísala šéfka jej tlačového odboru Ľubica Pilzová.
Podpredseda SDKÚ Milan Hort to vysvetľoval tým, že prerokúvaním predvolebných návrhov zákonov by sa do parlamentu dostala „nekultúrnosť, predvolebný boj a celý ten cirkus“. Most vraj chcel zabrániť niektorým zmenám v otázke dvojakého občianstva.
Smer presun vysvetľoval tým, že by sa poslanci teraz mali zaoberať riešením problémov v zdravotníctve. Jeho poslanci sú proti zrušeniu priestupkovej imunity.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) hlasoval proti. Dúfa, že zrušenie priestupkovej imunity v tomto volebnom období schvália.
„Boli tam veci, ktoré poslanci predkladali už v máji. Mali sme o tom rokovať,“ vravela Dubovcová, ktorá nehlasovala s vlastným klubom.
Presun návrhov zrejme skončí na Ústavnom súde. Chce to poslanec OKS Ondrej Dostál, Obyčajní ľudia a zvažuje to aj SaS. Na súd sa môžu poslanci obrátiť aj individuálne, pokiaľ majú pocit, že boli porušené ich práva.
O Dubovcovej aj NKÚ v piatok
Parlament bude v piatok voliť nového ombudsmana, predsedu Najvyššieho kontrolného úradu, členov komisií na výber sudcov, členov licenčnej rady a člena Rady RTVS.
Za ombudsmanku kandiduje len Jana Dubovcová. Včera večer mala len podporu vlastnej strany, SaS a Mosta. KDH nechcelo voliť ombudsmana, keďže všetky ostatné voľby sa po páde vlády zablokovali.

Beata
Balogová
