BRATISLAVA. Niektoré strany bývalej koalície majú odpor k zvyšovaniu platov lekárov, ktoré si vydobyli v štrajku a dohodli v memorande s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom (KDH) a premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ). Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil líder Smeru Robert Fico.
Podľa jeho slov sa aj pre naliehavosť tohto problému a blížiaci sa 1. január, kedy majú byť zvýšené mzdy realitou, dnes štyri parlamentné strany rozhodli opäť vyradiť všetky poslanecké návrhy zákonov z programu aktuálnej schôdze.
"Predstavte si, že máme pár dní pred Vianocami, 1. január je pred dverami a my sa budeme v NR SR vybavovať s nejakými psami a mačkami. To asi niekto nechce. My tam tiež máme množstvo návrhov zákonov, ale v mene kompromisu sme povedali dobre, vytvorme priestor na to, aby sme pravdepodobne celý ďalší týždeň mohli rokovať o tom, ako sa dotiahne do konca štrajk zdravotníkov z hľadiska legislatívy," vysvetlil Fico.
Podľa jeho slov treba zistiť, či je vôbec vôľa niečo lekárom dať. "Ja to vnímam veľmi kriticky," priznal.
Fico je presvedčený, že Radičová a Uhliarik v tejto veci narozprávali všetko možné, len nie pravdu. "Pretože dopady toho, čo dohodli, sú možno trikrát vyššie ako prezentovali v médiách," povedal.
Ako jednoduché nevidí Smer ani legislatívne doriešenie záväzkov z prijatého memoranda. "Posielam dnes premiérke ako predseda poslaneckého klubu list. Navrhujem jej riešenie v oblasti, kde sme schopní pomôcť, a to je novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorou vieme zrušiť transformáciu nemocníc," uviedol Pavol Paška. Ako sa budú riešiť ostatné veci z memoranda, netuší. "Neviem si predstaviť, kto a ako ich predloží a kto ich schváli," konštatoval.
Fico zdôraznil, že o vyradení bodov s cieľom získať čas na rokovanie o zdravotníctve rozhodla parlamentná väčšina a menšina sa musí prispôsobiť.
"Toto nie je cirkusová aréna, kde si každý bude robiť, čo chce, lebo sa blížia voľby a chce sa na niečom prezentovať. Ak sa rozhodujúce strany dohodli na tom, že sú nejaké priority v rokovaní NR do 23. decembra, tak to musí rešpektovať každý. Menšina môže kričať, jačať, oponovať, pískať, ale musí to rešpektovať. Rozhodnutie padlo," dodal.
Medzi vyradenými návrhmi zákonov je napríklad aj zrušenie priestupkovej imunity poslancov. Líder SaS Richard Sulík to označil za nehoráznosť, s akou nepočítal ani vo svojich najškaredších snoch. Sulík tvrdí, že strany bývalej koalície týmto k rokom porušili dohodu, ktorú v októbri podpísali lídri bývalých partnerov SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd. Podpisy šéfov týchto strán na dohode nemajú podľa neho hodnotu ani papiera, na ktorom figurujú.
Poslanci dnes už štvrtýkrát odhlasovali presunutie vlastných návrhov zákonov na ďalšiu schôdzu. Návrh podporila väčšina opozície aj koalície, pričom niektorí poslanci naprieč politickým spektrom protestovali. Najvýraznejšie sa prejavil líder Obyčajných ľudí Igor Matovič.
"Máme právo na zákonodarnú iniciatívu," odkázal svojim kolegom v laviciach ešte pred hlasovaním. Hneď po schválení začal pískať, na čo mu odkázal šéf Mostu-Híd Béla Bugár, aby šiel radšej do krčmy. "Správajte sa ako ústavný činiteľ, nie ako chuligán na chodníku," podotkol predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský, ktorý v tom momente viedol schôdzu.
"Chcem, aby sme požiadali Ústavnoprávny výbor o výklad," zdôraznil Ondrej Dostál z OKS. Opätovne totiž vyzdvihol právo poslancov na predkladanie noviel či samotných zákonov, čo im je už pol roka odopierané a nebudú môcť túto iniciatívu využiť do marcových parlamentných volieb.