BRATISLAVA. Obdobie predvianočnej nákupnej horúčky je uponáhľané a kritické. Polícia každoročne zaznamenáva najmä v tomto období nárast majetkovej trestnej činnosti, najmä vreckových krádeží, krádeží vlámaním do obchodov, v nákupných centrách, krádeží vecí z áut a krádeží počas cestovania hromadnou dopravou.
Minulý rok v decembri polícia zaznamenala 251 prípadov vreckových krádeží, 171 prípadov krádeží vlámaním do obchodov, 43 prípadov krádeží na cestujúcich počas prepravy a 559 prípadov krádeží vecí z áut.
Denne tak v decembri eviduje približne osem prípadov vreckových krádeží.
Ako sa vyhnúť nepríjemnostiam spojených s krádežami?
Vreckoví zlodeji využívajú najmä situácie, kde je veľký počet ľudí a spoliehajú sa na anonymitu. Vyhľadávajú najmä také miesta, kde majú väčšiu šancu stratiť sa v dave.
Svoje obete si vyberajú spravidla podľa veku, predpokladanej fyzickej zdatnosti, okolia (kamerové systémy) a možnosti rýchleho úniku. K mnohým oznámeniam takýchto prípadov dochádza s odstupom času po spáchaní.
- Keď ste na nákupoch. Skúsený vreckár vie kabelku, či vrecká prehľadať v priebehu niekoľkých sekúnd. Preto si počas nákupov nenechávajte svoje peňaženky na vrchu kabeliek zavesených na pleci, alebo iných miestach, ktoré sú pre zlodeja ľahko prístupné. Peniaze je potrebné uložiť do vnútorného vrecka na saku, svetri, či košeli. Peniaze nepatria ani do zadného vrecka nohavíc. Predísť krádežiam, prípadne znížiť ich riziko, sa dá aj tak, že pri vyberaní tovaru z regálov nenecháme kabelky a tašky v nákupných vozíkoch alebo zavesené na rukoväti vozíka. Po zaplatení tovaru si treba peňaženku najprv odložiť do kabelky, riadne ju zatvoriť a až potom odložiť nákup.
- Keď prídete o kľúče od bytu. Hneď, ako to zistíte, treba sa ponáhľať domov. Existuje totiž podozrenie, že pokým prídu domov, byt už môže byť vykradnutý. Zámok je potrebné vymeniť. Ak s kľúčmi od bytu prišli aj o kľúče od pracoviska, mali by včas informovať aj zamestnávateľa, aby nedošlo k ohrozeniu cudzieho majetku.
- Keď opúšťate auto. Nenechávajte na sedadlách zaparkovaného auta kabelky, tašky, mobilné telefóny, cenné predmety ani panel od autorádia. Notebook nepatrí do úložného priestoru auta a už vôbec nie na sedadlá vozidla. Keď odchádzate z auta, treba sa presvedčiť, či je riadne uzamknuté.
- Nenoste pri sebe veľké množstvo peňazí. Ak je to možné, využívajte platbu platobnými kartami. Často sa stáva, že pri bankomatovej karte je priložený aj PIN kód, pomocou ktorého páchatelia veľmi ľahko uskutočnia výber z bankomatu. Pri zhone a zmätku nemožno zabudnúť ani na možný výskyt falošných bankoviek, preto si pri každej transakcii dobre všímajte kvalitu bankoviek.
- Keď sa chcete zabaviť, napríklad na trhoch. Pre zlodejov sú zaujímavé podujatia, kde sú stánky s občerstvením a podnapité osoby, napríklad vianočné trhy. Páchatelia potom sledujú, kde si osoba odloží peňaženku po zaplatení, potom čakajú na vhodnú príležitosť, keď sa poškodený začne baviť a prestane sa venovať okoliu, aby mohli peňaženku vytiahnuť.
Ak ste zistili krádež bezprostredne, páchateľ môže byť ešte niekde na blízku. Ale aj v prípade, že ste na krádež došli s odstupom času a možno sa už nachádzate v inom prostredí, treba volať políciu.
Ak sa nachádzate v priestoroch obchodného alebo nákupného centra ohláste krádež pracovníkom bezpečnostnej služby.
Ak máte podozrenie a dokážete popísať osobu páchateľa, vykonajú pátranie po osobe v priestoroch obchodného centra vzájomnou komunikáciou, prípadne kamerovým systémom, čo zväčšuje možnosti dolapenia páchateľa a vrátenia odcudzených vecí.

Beata
Balogová
