BRATISLAVA. Predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Martin Fedor (SDKÚ) nepovažuje za reálne, že by jeho návrh o kontrole nasadzovania odpočúvania mohol prijať parlament ešte do predčasných volieb.
„Po viacerých rokovaniach, ktoré som viedol, nevidím problém v obsahu zákona. Na tejto parlamentnej schôdzi sa však ukázalo väčšinové presvedčenie, že poslanecké návrhy nemajú šancu. Osobne z toho radosť nemám, ale rozumiem. V tomto prípade ide o príliš vážnu vec, aby sme sa začali pretekať v predvolebnom populizme,“ vyhlásil
Po skúsenostiach z poslaneckého prieskumu na ministerstve obrany sa však Martin Fedor domnieva, že by malo ísť o jednu z prvých zákonných úprav, ktorou by sa mal zaoberať nový parlament po predčasných voľbách. „Som absolútne presvedčený, že musí ísť o top prioritu pre novú vládu a parlament. Dôvody, bohužiaľ, v posledných dňoch stále pribúdajú. Nechať veci bežať bez nových razantných zásahov do kontroly odpočúvania je neudržateľné,“ dodal.
Podľa Fedora tieto dôvody pribudli nielen na strane ochrany občanov pred neoprávneným odpočúvaním, ale aj v tom, ako uskutočňovať kontrolu.
Predseda výboru Martin Fedor sa prikláňa k zavedeniu kontroly v užšej pracovnej skupine, vytvorenej z členov tohto výboru, ktorá by mala prístup k dokumentom súvisiacim s nasadzovaním odpočúvania.
„Kontrola musí byť určite priebežná, ale nemyslím si, že je únosné, aby sa celý výbor zoznamoval so všetkými dokumentmi. Také čosi prax v zahraničí nepozná. Paritné zastúpenie poslancov koalície a opozície v menšej kontrolnej skupine splní rovnaký účel a považujem to za dostatočné, aby sa predišlo podozrievaniu z akéhokoľvek ututlania.“
Podľa Fedora musia kontrolné mechanizmy pôsobiť predovšetkým preventívne. K tomu by slúžila stála priebežná „námatková“ kontrola zo strany členov výboru, ale aj dodatočná povinnosť štátnych orgánov informovať občana o tom, že bolo proti nemu nasadené odpočúvanie.