Podľa SaS odsunutie priestupkovej imunity potvrdilo vznik novej "fialovej" koalície v zložení Smer, SDKÚ, KDH a Most-Híd.
BRATISLAVA. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) bude trvať na tom, aby sa o priestupkovej imunite hlasovalo na januárovej schôdzi. Rozhodla o tom na svojom dnešnom rokovaní Republiková rada SaS. Pôvodne sa malo o jej zrušení hlasovať na aktuálnej schôdzi, no plénum už po niekoľký raz odsunulo všetky poslanecké návrhy vrátane tohto.
Liberáli ešte vo štvrtok označili tento krok za hrubé porušenie dohody predsedov štyroch bývalých koaličných strán SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd o podpore vlády do predčasných volieb. Dnes sulíkovci vyhlasujú, že odsunutie priestupkovej imunity potvrdilo vznik novej "fialovej" koalície v zložení Smer-SD, SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd, ktorá nemá záujem vzdať sa svojich privilégií.
"Predsedovia zvyšných strán bývalej koalície bezprecedentným spôsobom znevážili vlastné podpisy a demaskovali svoje skutočné záujmy. Potvrdili, že napriek všetkým vyhláseniam nie sú ochotní vzdať sa svojich privilégií," uvádza sa v dnešnom stanovisku strany SaS.
Hrušovský odmietol manipuláciu
Predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský (KDH) dnes odmietol podozrenia z manipulácie alebo jeho osobnej účasti na štvrtkovom (8.12.) opakovanom vyradení viac ako päťdesiatky poslaneckých návrhov z programu aktuálnej schôdze. Pokiaľ ide o vyradenie návrhu na zrušenie imunity a kritiku SaS, Hrušovského prekvapili postoje poslancov SaS a ich lídra Richarda Sulíka.
"Ja by som sa mohol opýtať jeho, čo urobil pre to, aby zákon o priestupkovej imunite, pri ktorom jedným z navrhovateľov som aj ja, bol v parlamente prerokovaný a schválený. V júni aj v septembri bol predsedom NR SR Sulík a tieto návrhy boli vyradené. Preto odmietam akékoľvek podozrenia z manipulácie, nedajbože z mojej aktívnej účasti, že som pripravoval vyradenie týchto bodov z rokovania schôdze," zdôraznil Hrušovský. On sám vyradenie zákonov pri hlasovaní nepodporil.
Zároveň uviedol, že KDH je za zrušenie priestupkovej imunity, a preto ho prekvapili takéto nepravdivé obvinenia a osobné útoky. "Konštatovať, že atmosféra v parlamente zodpovedá atmosfére spred roku 1989, je trúfalé," dodal Hrušovský. Návrat k pomerom v NR SR pred rok 1989 mal nastať práve odsunutím návrhu na zrušenie imunity. Hrušovského z tohto kroku obvinil predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár.
Obe čítania bez šance
Z aktuálnej schôdze si plénum odsunulo presne 54 noviel. Väčšina z nich, 39, mala prejsť ešte len prvým čítaním. Keďže poslanci by sa mali stretnúť už iba raz, v januári budúceho roka, zákony do marcových volieb nestihnú prerokovať v oboch povinných čítaniach, čo navrhovateľom nedáva žiadnu šancu na úspech.
Mimo decembrovej schôdze sa ocitlo aj 19 bodov, ktoré tak ešte majú možnosť byť definitívne schválené na nadchádzajúcej schôdzi. Medzi nimi aj návrh na zrušenie amnestií vtedajšieho zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara z roku 1998 týkajúce sa prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša, ktorá sa stala pred 15 rokmi.