BRATISLAVA. Za posledný rok stratilo dôveru v Európsku úniu 10 percent Slovákov, pričom celkovo už únii nedôveruje 34 percent občanov Slovenska.
Podľa výsledkov jarného prieskumu Eurobarometer, ktorý sa týkal členstva v Únii a dôvery v európske inštitúcie, si navyše už len 72 percent slovenských občanov myslí, že vstup do únie krajine prospel.
Oproti novembru 2010 tak išlo o pokles o 6 percent.
"Na druhej strane 22 percent občanov tvrdilo, že vstup do únie Slovensku neprospel, čo je oproti poslednému sledovanému obdobiu nárast o 4 percentá," povedal Pavol Pružinec z Informačného centra Európskeho parlamentu.
Dôverujeme, ale nevolíme
Ako ale dodal, dôvera voči Únii či europarlamentu ako takému je na Slovensku stále jedna z najvyšších spomedzi všetkých krajín únie.
Slovensko ale takisto drží prvenstvo v rámci neúčasti občanov na voľbách do EP v roku 2009. Ukázal to špeciálny barometer 320, ktorý bol uskutočnený krátko po voľbách.
"Slovensko spomedzi všetkých krajín Únie malo najnižšiu účasť na voľbách. Volieb sa nezúčastnilo viac ako 80 percent občanov," povedal Pružinec.
Najčastejším dôvodom, prečo nešli Slováci voliť, sú nespokojnosť s politickou situáciou vo všeobecnosti, ale takisto dominovali aj zaneprázdnenosť či zdravotné ťažkosti.
Väčšina Slovákov krízu cíti
"Dôvodom mohlo byť aj to, že na Slovensku nebolo možné voliť cez internet a takisto sa voľby konali v sobotu, čo účasť mohlo v konečnom dôsledku takisto ovplyvniť," dodal Pružinec.
Na základe ďalšieho prieskumu s názvom Európania a kríza, ktorý bol robený pre EP v septembri 2011, si 39 percent Slovákov myslí, že kríza ešte potrvá niekoľko rokov.
Naopak, názor, že sa vraciame k rastu, zastáva 9 percent občanov. Zároveň však 69 percent Slovákov tvrdí, že kríza má dopad na osobnú situáciu.
Dopady krízy na Slovensku nepociťuje 29 percent občanov.