Prvýkrát som medzivýsledkami veľmi sklamaný. Kľúčový musí byť taký balík opatrení, ktorý sú schopní všetci signatári aj rýchlo aplikovať.
Peter Kažimír, podpredseda Smeru
Môžu k tomu výrazne prispieť. Krízu môžu vyriešiť iba opatrenia, ktoré prijmú politici v jednotlivých krajinách. Za dôležité považujem automatické uplatnenie sankcií a dlhovú brzdu. Európa sa do krízy dostala preto, že sa nedodržiavali pravidlá a to treba zmeniť.
Ivan Štefanec (SDKÚ)
Nie. Problémom nie je len dlhová kríza, ale aj ekonomické štrukturálne nerovnováhy a nerovnováhy na bežnom účte platobnej bilancie.
Jozef Kollár, predseda klubu SaS
Všetci dúfame, že závery summitu pomôžu. Kľúčové je, aby sa vedeli dohodnúť na zásadných zmenách, čo zatiaľ urobiť nevedia.
Anton Marcinčin (KDH)
Summity krízu nevyriešia. Tú môže vyriešiť zodpovedné hospodárenie krajín, ktoré hospodária nezodpovedne. Treba vyriešiť to, ako zaplatiť účet za to, čo už bolo prejedené a v budúcnosti dodržiavať pravidlá, ktoré sa dohodli.
Ivan Švejna, podpredseda Mostu-Híd
Dlhodobo určite nie. Dáme si analgetiká a chvíľku tú bolesť nebudeme cítiť. Jediné riešenie je, že najviac zadĺžené krajiny ako Grécko a Portugalsko opustia eurozónu.
Igor Matovič, Obyčajní ľudia
Zdá sa, že Európa bojuje s ekonomicky ťažkou chorobou a injekcie, ktoré vzišli zo summitu nebudú stačiť. Štáty, ktoré sú motorom integrácie ako Nemecko a Francúzsko majú sami veľké problémy. Nevymykajú sa z dlhového priemeru. Situácia je neudržateľná. Treba zmeniť filozofiu a prístup, na čo títo politici nemajú.
Rafael Rafaj (SNS)
Môžu pomôcť vyriešiť krízu. V Európe sú nutné štrukturálne zmeny vo všetkých oblastiach, ktoré by zabezpečili fungovanie trhu. Všetko sa dá skryť aj pod fiškálnu konsolidáciu, ktorá prinesie na jednej strane úspory, na druhej bude generovať príjmy.
Marián Jusko, prezident Republikovej únie zamestnávateľov
Summit môže sanovať krízu, vyriešiť ju môžu pomôcť len zodpovedné politiky jednotlivých krajín. Zotavenie sa z krízy potrvá päť až desať rokov. Užitočný nástroj je väčší vplyv Bruselu na rozpočty štátov, ktoré zabránia populistickým excesom.
Robert Kičina, riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska
Dohody sú len možným začiatkom riešenia krízy. Je treba riešiť predovšetkým konkurencieschopnosť časti európskych štátov a súčasne riešiť nerovnováhy, ktoré v Európe vznikli.
Martin Barto, ekonóm, člen predstavenstva VŠZP
Nemyslím. Krajiny eurozóny na summite pristúpili na istú formu Paktu stability a rastu na steroidoch. Ten nerieši situáciu v Grécku či v Taliansku. Záväzok k ďalšiemu rozšíreniu EFSF a k čo najskoršiemu zapojeniu ESM taktiež veľa nerieši, keďže týmto fondom chýba kredibilita. Krizu pomôže vyriesiť jedine striktne pragmatické hľadanie najmenej zlých riešení, a nie dogmatické lpenie na čoraz užšej únii.
Dalibor Roháč, raditeľ pre ekonomické štúdie v londýnskom Legatum Institute