BRATISLAVA. Šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda v pondelok oficiálne navštívi africkú Keňu a Južný Sudán, nový štát na mape sveta. Vládny špeciál, ktorým minister poletí, bude naložený piatimi tonami humanitárnej pomoci.
V Afrike by sa mal Dzurinda stretnúť s predstaviteľmi oboch štátov. Južný Sudán vyhlásil nezávislosť 9. júla tohto roku, v ten istý deň Slovensko Juhosudánsku republiku oficiálne uznalo. Minister zahraničných vecí s mladým štátom nadviaže diplomatické styky.
V Keni Dzurinda podpíše dohodu o rozvojovej spolupráci, ktorú vláda schválila ešte v novembri. Rozvojová pomoc, ktorú Slovensko Keni poskytuje, tak po podpise dohody bude podliehať vopred stanoveným pravidlám a podmienkam. Keňania napríklad budú informovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi o každej mimoriadnej situácii v štáte a v prípade núdzového stavu si Slováci vyhradzujú právo opustiť krajinu.
Spolu s ministrom do Afriky poletí aj päť ton humanitárnej pomoci. "Je to zbierka ministerstva zahraničných vecí, ktorú sme robili my v rámci našich zamestnancov, je to materiál, ktorý poskytla Vysoká škola sv. Alžbety a je to materiál, ktorý poskytla organizácia Magna deti v núdzi," uviedla agentúre SITA riaditeľka tlačového odboru rezortu diplomacie Petra Greksová.
Pomoc pre najchudobnejší kontinent pozostáva z oblečenia, zdravotníckeho materiálu, liekov, sušených a instantných potravín.
Južný Sudán patrí po dlhých občianskych vojnách, ktoré rozvrátili ekonomiku krajiny, k hospodársky najzaostalejším regiónom Afriky. Až 80 percent obyvateľov nového štátu je negramotných. Keňa podľa charakteristiky OSN nepatrí medzi najmenej rozvinuté krajiny a v porovnaní s okolitými štátmi je tiež menej závislá na rozvojovej spolupráci.
Aj kenská ekonomika je však silne závislá od poľnohospodárstva, ktoré zamestnáva väčšinu obyvateľov krajiny. V oboch štátoch pôsobia viaceré slovenské mimovládne organizácie, ktorých cieľom je zlepšiť miestnu životnú úroveň a úroveň zdravotníctva, školstva či poľnohospodárstva.