Politológ Miroslav Kusý by sa čudoval, ak by na krízovej rade participovali aj strany, ktoré pôjdu do opozície, podľa ďalšieho politológa Samuela Abraháma treba využívať existujúce inštitúcie, pokrytie problémov netreba zdvojovať.
BRATISLAVA. Predstavitelia strany Smer, ktorí volajú po vzniku krízovej rady na riešenie ekonomických problémov, sa podľa politológa Miroslava Kusého týmto krokom snažia rozložiť zodpovednosť.
"Smer predpokladá, že prevezme v marci vládu - oprávnene s tým počíta. Musí počítať aj s tým, že bude treba robiť celý rad nepríjemných opatrení, ktoré bude národ prijímať s nevôľou," konštatoval Kusý s tým, že "zodpovednosť za tieto rozhodnutia treba rozložiť tak, aby to neboli opatrenia Smeru, ale aby to boli rozhodnutia nejakého širšieho kolokvia, kde Smer bude iba participovať."
Smeru by to podľa Kusého umožnilo vyhovoriť sa, že to nie sú jeho nepríjemné rozhodnutia. Politológ by sa však čudoval, ak by sa na činnosti rady podieľali aj strany, ktoré pôjdu do opozície. "To sa vždy necháva vylízať vládnucej garnitúre takéto nepríjemnosti, prečo by to oni tentoraz urobili ináč," myslí si Kusý.
Krízová rada by podľa neho bola zbytočným orgánom. "Veď na to je parlament, aby sa tam takéto veci prerokovali, za to bude zodpovedná vláda, ktorá bude reprezentovať vládnu koalíciu, je aj dostatok kontrolných orgánov, aby to zvládli," dodal.
V tomto názore sa s ním zhoduje aj politológ Samuel Abrahám. "Najprv sa musia využiť všetky možné inštitúcie, ktoré existujú, pretože sme právny štát a demokracia," tvrdí Abrahám, podľa ktorého pokrytie problémov netreba zdvojovať. Poukázal na príklad Koaličnej rady.
"Nemá žiadnu legitimitu, nemá žiadnu zodpovednosť, len má obrovskú moc a vlastne rozhoduje o veciach, za ktoré nemusí brať žiadnu zodpovednosť," myslí si Abrahám.
Abrahám má pochybnosti o tom, či je vhodné zakladať takúto dočasnú inštitúciu. Ak by ju aj založili, za zásadné by považoval vymedzenie obdobia jej fungovania.
"Takéto inštitúcie sa veľmi rady rozširujú a budú existovať naveky, pretože tí ľudia, čo tam budú, budú radi na tých bavorákoch, radi budú brať obrovské platy," povedal. Podľa neho musí mať aj presne vymedzené právomoci.
V súčasnosti vníma snahy o vznik krízovej rady, v ktorej by boli zástupcovia niektorých politických strán, ako súčasť predvolebného boja. "Prinieslo by to oveľa viac napätia, problémov do predvolebného boja, ako riešenia," dodal Abrahám.
Predseda Smeru Robert Fico na sobotňajšom pracovnom sneme strany v Košiciach uviedol, že Smer je pripravený v prípade vstupu do novej vlády okamžite iniciovať vznik tzv. krízovej rady, členmi ktorej by boli zamestnávatelia, odbory, samosprávy, finančný sektor, profesijné združenia, ale aj opozícia.
Podpredseda Smeru Marek Maďarič si myslí, že zodpovedné politické strany na Slovensku by mali už teraz, nie až po voľbách, budovať obdobu krízovej rady.