BRATISLAVA. Igor Matovič a jeho Obyčajní ľudia – nezávislé osobnosti budú mať početnú konkurenciu. Okrem neho sa k myšlienke nepolitických politikov, nových tvárí a zástancov obyčajných ľudí hlásia najmenej ďalšie štyri strany.
Kandiduje 99 percent občiansky hlas, Zmena zdola - Demokratická únia Slovenska Jána Budaja, ale aj Strana slobodné slovo Nory Mojsejovej či Strana občanov Slovenska. Jasným pokusom napodobniť matovičovcov sú Obyčajní ľudia Víťazoslava Mórica, ktorí tiež kandidujú.
Termín na podanie zoznamov kandidátov uplynul v nedeľu o polnoci a strany už nemôžu nikoho doplniť. Ministerstvo listiny nezverejní, kým ich nepreverí.
Obyčajných ešte taja
Voľby 2012
Kto sa zúčastní
99 percent občiansky hlas,
HZDS,
KDH,
KSS,
ĽS - Naše Slovensko,
Most-Híd,
Národ a spravodlivosť,
Náš kraj,
Obyčajní ľudia,
Obyčajní ľudia - Nezávislé osobnosti,
Právo a spravodlivosť,
Robíme to pre deti - SF,
SaS,
SDKÚ,
SDĽ,
Smer,
SMK,
SNS,
Strana + 1 hlas,
Strana občanov Slovenska,
Strana Rómskej únie,
Strana slobodné slovo,
Strana zelených,
Strana živnostníkov Slovenska,
Zelení,
Zmena zdola - Demokratická únia Slovenska.
Matovičovi obyčajní kandidátku taja a chcú ju zverejniť až v stredu. Podľa informácií SME ju bude viesť vedec a novinár Martin Mojžiš, za ním bude nasledovať herec Štefan Bučko a lekárka Eva Horváthová.
Za nimi bude ochranár Mikuláš Huba, utajovaná ženská kandidátka, a v prvej desiatke budú bývalý redaktor SME Eugen Korda, podnikateľ Alojz Hlina či zástupca rómskej menšiny.
Na kandidátku sa chcel dostať aj liberálny občiansky aktivista Laco Ďurkovič spolu s aktivistkou za práva homosexuálov Romanou Schlesinger. Neuspel. Na Facebooku vyčítal Matovičovi, že v skutočnosti nedáva priestor nezávislým osobnostiam.
„Na začiatku sme vyzvali ľudí, aby dávali tipy. Postupne sa vytvorila desať– až pätnásťčlenná skupina, ktorí dohadzovali ľudí a tí následne približne z 200 mien vybrali 126 kandidátov,“ hovorí Matovič.
Táto skupina ľudí podľa neho hlasovaním rozhodla aj o čele kandidátky. Okrem Matoviča hlasoval aj Mojžiš, zvyšok skupiny líder obyčajných neprezradil.
Koľko percent rozhodlo?
Kandidátku strany 99 percent vraj mohli ovplyvňovať aj sympatizanti. „O poradí kandidátov spolurozhodovali ľudia prostredníctvom internetového hlasovania, ktoré signatárom pomáhalo pri zostavovaní kandidačnej listiny. Nikto ďalší sa na tomto procese nepodieľal,“ odpísala strana.
S jej vznikom bol nespokojný aktivista Eduard Chmelár, ktorý najprv ohlásil kandidatúru, ale minulý týždeň ju stiahol. SME povedal, že okrem programových nezhôd sa mu nepáčilo ani to, že hnutie neprejavilo záujem o jeho kolegov, s ktorými chcel kandidovať. „Za týchto okolností to už nie je náš projekt.“
Občianske hnutia v takomto množstve do volieb 2010 nešli. Už od pádu vlády Ivety Radičovej ukazujú prieskumy veľký počet nerozhodnutých voličov.
Prvý hovoril dokonca až o 40 percentách, číslo neskôr kleslo. Agentúry uvádzajú, že ide hlavne o bývalých voličov pravice, ktorí sa k nej však môžu vrátiť.
Voliči Obyčajných možno pomôžu do parlamentu ľuďom, ktorých nechceli, píše Lukáš Fila.
Čítajte komentár (piano) >>
Čakajú nás kampane za krúžky
Okrem strán sa budú chcieť pred voľbami zviditeľniť aj jednotliví kandidáti.
BRATISLAVA. O zložení parlamentu nerozhodujú len hlasy pre strany, ale aj štyri preferenčné hlasy, ktoré môže dať každý volič jednotlivým kandidátom.
Štatistika
Počet krúžkov
Igor Matovič (zo 150. na 4. miesto SaS): 38 429 hlasov
Radoslav Procházka (z 20. na 9. miesto KDH): 8402
Peter Osuský (z 43. na 13. miesto Most–Híd): 8200
Robert Fico (bez zmeny pozície v Smere): 569 921
Iveta Radičová: 223 762
Naposledy boli najväčšími skokanmi Obyčajní ľudia Igora Matoviča, ktorí sa do parlamentu prekrúžkovali z posledných štyroch miest kandidátky SaS.
Prednostné hlasy pomohli aj štyrom členom OKS na kandidátke MostaHídu.
Na krúžky sa musia spoliehať členovia OKS aj teraz, keď sú na chvoste kandidátky Obyčajných ľudí. Ondrej Dostál, ktorý bude na 145. mieste, hovorí, že s kampaňou začnú od januára.
Predpokladá, že ju zastreší OKS, hoci každý sa asi pokúsi aj o niečo individuálne. „Nebolo by vhodné hovoriť dopredu o formách kampane.“
Formu kampane zatiaľ dolaďujú aj kandidáti KDS. František Mikloško má ambíciu dostať sa do parlamentu zo 135. miesta. Hovorí, že prvoradou úlohou KDS je informovať voličov, že opäť kandidujú. Pomôcť im majú Matovičove reklamné noviny, ale aj výjazdy za voličmi.
Poslanec Tomáš Galbavý z SDKÚ, ktorý sa ocitol na nezvoliteľnom 53. mieste, individuálnu kampaň robiť nebude. „Drvivá väčšina kandidátov je za mnou, takže som spokojný.“
Aj bývalý hokejista Vincent Lukáč sa stal poslancom SNS vďaka krúžkom. Z dvadsiatky poskočil na osmičku, teraz kandidovať nebude. Nahradí ho mladší kolega, hokejista Marek Uram. „Kampaň bude taká, aká bude,“ hovorí. Aká bude, má byť prekvapenie.
Veronika Prušová

Beata
Balogová
