BRATISLAVA. Dve tretiny zadržaných pre drogy sú u nás ľudia, ktorí ju mali pre vlastnú potrebu. Až 671 takýchto užívateľov bolo vlani odsúdených, väčšina na podmienečné tresty.
Represia pritom podľa kritikov nepomáha. „Globálna vojna proti drogám zlyhala, začnime inak,“ upozorňujú už niekoľko mesiacov svetové osobnosti ako Jimmy Carter, Javier Solana či Sting, ktorí pôsobili v medzinárodnej komisii pre drogovú politiku.
Skúsenosti s marihuanou mala podľa posledného európskeho prieskumu až tretina stredoškolákov. Slovensko je v Európe tretie.
„Myslíme si, že je viac ako tretina mládeže natoľko spoločensky nebezpečná, že má ísť do väzenia? Pomôže im väzenie? Aký vplyv na ich život bude mať zápis v registri trestov?“ pýta sa Soňa Pekarovičová z občianskeho združenia Odyseus.
Polícia vraj inak nemôže
„Polícia pri plnení svojich úloh postupuje podľa zákona. Policajt sa preto nemôže mimo zákona rozhodovať o tom, ktorým trestným činom sa bude či nebude zaoberať,“ povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Za prvých desať mesiacov tohto roka polícia eviduje 1386 prípadov, keď zadržali užívateľov, ktorí mali drogy pre vlastnú potrebu. Vlani za rovnaké obdobie ich bolo o dvesto menej, v roku 2009 zase o päťsto viac.
Tento rok polícia riešila aj 627 prípadov dílerov drog. Drogové trestné činy sú aj súčasťou tabuľky, podľa ktorej chce policajný prezident Jaroslav Spišiak hodnotiť prácu policajtov. Majú za úlohu odhaliť ich viac.
Nie všetci idú na súd
Asi 30 percent prípadov odsúdených s drogami pre vlastnú potrebu končí dohodou o vine a treste a 20 percent nepodmienečným odsúdením. Prokurátori podľa štátneho tajomníka ministerstva vnútra Maroša Žilinku (nominant KDH) posudzujú prípady individuálne. Ak sú splnené podmienky, vec vybavia podmienkou.
„Myslím si, že sadzby sú dobre nastavené.“ Umožniť užívanie marihuany nie je podľa neho správne, rezervy vidí v prevencii. „Trestné konanie nikdy neodstráni pôvod problému, to je už len následok. Ak už deti drogy zoberú, už to je zle. Zlyhala výchova.“
Basa namiesto liečby?
„Pokiaľ sa pozrieme na európsky kontext, patríme medzi krajiny so striktnými postihmi proti užívateľom,“ myslí si Tatiana Hičárová z mimovládky Plán B.
Veľa ľudí je podľa Pekarovičovej namiesto liečenia závislosti umiestňovaných do väzenia. „To nie je liečba. Často sa ľudia po návrate z väzenia k drogám vrátia, najmä ak nemajú podporu rodiny,“ povedala Pekarovičová.
Aj Hičárová súhlasí, že drogová politika by sa mala presunúť od represie k prevencii a minimalizácii škôd spojených s užívaním drog.
Narkoman: heroín, 27 rokov, nezamestnaný
Ľudia, ktorí prepadli drogám, pochádzajú podľa odborníkov nezriedka z dobrých rodín.
BRATISLAVA. Má 27 rokov, skončil len základnú školu, pichá si heroín a žije v Bratislavskom kraji. Tak vyzerá identikit narkomana, ktorý sa lieči.
Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií, ktoré o liečených narkomanoch zozbieral za minulý rok zo zariadení, ktoré sa im venujú.
Hoci počet užívateľov heroínu v posledných rokoch klesá na úkor pervitínu či marihuany, užívatelia tejto drogy tvoria stále podľa štatistiky najväčšiu skupinu medzi tými, ktorí sa liečia.
Odvykačka s alkoholom
Ľubomír Okruhlica z Centra pre liečbu drogovo závislých tento nepomer vysvetľuje tým, že užívanie heroínu vedie k ťažkým abstinenčným príznakom, ako sú napríklad vracanie, hnačky či zimnica, ktoré závislého bytostne pobádajú, aby sa išiel liečiť.
Liečba
Z prieskumu
najviac ľudí sa lieči zo závislosti od heroínu,
pribúda užívateľov pervitínu a marihuany,
najčastejšou formou brania medzi liečenými sú injekcie.
Napriek tomu pripomína, že vlani prvýkrát liečení na heroín netvorili viac ako polovicu.
Pribudli užívatelia pervitínu a marihuany. Šéf Sanatoria AT Ivan Novotný hovorí, že pomer medzi liečenými na heroín a pervitín je jedna k jednej.
Okruhlica dodáva, že ľudia, ktorí prestali brať heroín, ho nezriedka nahradia nadmerným pitím alkoholu. Ak sa podľa neho spojí pitie alkoholu s heroínom, hrozí narkomanovi až smrť.
Menej injekcií, viac sa šnupe
Drogy sa podľa štatistiky stále najviac pichajú. Novotný vysvetľuje, že aplikovanie drogy injekciou má pre narkomana silnejší a bezprostredný efekt. Injekcii čoraz viac konkuruje šnupanie a inhalovanie. Platí to najmä pre pervitín.
Závislí od drog sú podľa štatistiky najčastejšie ľudia so základným vzdelaním alebo majú len učňovku. Väčšina z nich je nezamestnaná. Odborníci sa zhodujú, že táto charakteristika je dôsledkom životného štýlu narkomanov, ktorí si pre drogy nedokážu dokončiť školu a nájsť zamestnanie. Okruhlica upozorňuje, že závislí sú veľmi často z dobrých rodín zo strednej triedy.
Ján Krempaský
Nové drogy sa vrátili
Nástupca zrušených Crazy shopov zakladá na Slovensku jeden obchod za druhým. Euphoria shopy.
BRATISLAVA. Na Slovensku rastie nástupca zrušenej siete obchodov so syntetickými drogami. Crazy shopy nahrádzajú Euphoria shopy. Upozornila na to televízia Markíza.
Sortiment aj spôsob predaja novej siete sa takmer nelíši od doterajšieho. Aromatické byliny, kúpeľné soli, všetko zabalené ako darčekový predmet.
Šéfa Crazy shopov polícia pred mesiacom po razii v predajni v Dolnom Kubíne obvinila z obchodovania s drogami. Hrozí mu až desať rokov väzenia. „Prášky. Prášky sú na povzbudenie. Ale to sa šnupe,“ povedal Markíze do skrytej kamery predavač v jednom z obchodov.
Za posledné týždne otvorila Euphoria obchody v ôsmich mestách. „Žilinčania budú zatiaľ jediní, ktorí budú mať dve predajne. Je to luxus, ale zaslúžite si to,“ prihovárajú sa majitelia fanúšikom na Facebooku.
Mladí ľudia si dokonca v internetovom hlasovaní žiadajú predajňu do svojho mesta. Nedávno takýto súboj vyhrali Šaľania. „Prosím len o to, aby ju nezavreli,“ komentovala na sociálnej sieti televíznu reportáž mladá žena.
Štátna obchodná inšpekcia sa o obchodníkoch dozvedela vďaka televíznej reportáži a pripravuje už kontrolu. „Musíme najskôr zistiť, čo tam predávajú,“ hovorí Ján Sivák z obchodnej inšpekcie. Podobný postup ako pri Crazy shopoch ohlásila aj polícia.
Pôvodný internetový obchod oravskej firmy už nefunguje. Pol gramu látky v nových Euphoria shopoch stojí okolo desať eur.
Michal Trško

Beata
Balogová
