BRATISLAVA. Parlamentný výbor pre zdravotníctvo nepodporil pozmeňujúci návrh poslanca Richarda Rašiho (Smer) na zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti.
Návrh získal podporu len u prítomných opozičných poslancov, členovia výboru za SDKÚ hlasovali proti nemu a poslanci za KDH, Most-Híd a SaS sa zdržali hlasovania.
Ako na rokovaní výboru povedal poslanec Peter Markovič (SDKÚ), na zrušenie transformácie nemocníc nie je dôvod, keďže je do parlamentných volieb pozastavená.
„Je zbytočné to prijať, aj tak nikto tri mesiace transformovať nebude,“ povedal.
Súčasťou legislatívneho návrhu na riešenie požiadaviek lekárov nie je zvyšovanie platov lekárov od 1. januára 2013, hoci memorandum dohodnuté s lekárskymi odborármi takýto krok obsahuje.
„Nepovažujem za správne a zodpovedné, aby sme robili záväzky pre budúcu vládu,“ povedal predseda výboru Viliam Novotný (SDKÚ).
Rovnako sa vyjadril aj poslanec Markovič. Ten však dodal, že je pripravený zahlasovať za zvýšenie platov lekárov od 1. januára 2013 v prípade, ak takýto pozmeňujúci návrh podá opozičný poslanec.
„Všetko je na poslancoch,“ povedal po rokovaní výboru minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.
Kollár: Klamstvo strieda klamstvo
„Klamstvo strieda klamstvo, keď minister zdravotníctva hovorí, že memorandum sa plní v plnom rozsahu,“ povedal šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár.
Dohovory s vládou tak podľa neho absolútne neplatia. „V žiadnom prípade nebudeme spokojní s návrhom, ktorý bol zo strany vlády posunutý do parlamentu,“ tvrdí.
Poslanci rozhodnú o návrhu novely zákona, ktorá má zabezpečiť rast platov lekárov a novelizovať Zákonník práce najskôr v stredu 14. decembra.
Návrh prerokovávajú v zrýchlenom režime. Národná rada novelu posunula do ďalšieho legislatívneho konania 120 hlasmi.
Novela zákona o poskytovateľoch z dielne výboru hovorí o prvých dvoch častiach z trojetapového zvýšenia platov lekárov, ku ktorému sa vláda zaviazala v spoločnom memorande s odbormi.
Materiál má garantovať minimálne mzdy pre lekárov a zubárov pracujúcich v nemocniciach. Tie majú k januáru 2012 dosiahnuť úroveň 1,05- až 1,6-násobku priemernej mzdy.
K júlu by mali ich platy rásť na 1,2- až 1,9-násobok a od roku 2013 majú byť na úrovni 1,25- až 2,3-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
Na vyššie platy v roku 2012 treba 31 miliónov
V slovenských nemocniciach pracuje v súčasnosti asi 7400 lekárov a zubárov, ich súčasná priemerná základná mzda sa pohybovala okolo 1000 eur.
Základný plat lekára bez atestácie má byť od januára minimálne 807 eur a od júla 923 eur. Minimálny základný plat lekára so špecializáciou má najprv dosiahnuť 1230 eur a následne porásť na minimálnu hranicu 1461 eur.
Tento krok si v budúcom roku vyžiada 31 miliónov, ktoré chce ministerstvo vykryť z úspor v systéme.
Súčasťou materiálu je aj návrh novely Zákonníka práce vo vzťahu k zamestnancom, ktorí vykonávajú zdravotnícke povolanie.
Navrhuje sa rozšírenie okruhu subjektov, na ktoré sa zákonník vzťahuje, ako aj doplnenie osobitných ustanovení o zvyšovaní kvalifikácie a vzdelávaní týchto zamestnancov.
Zároveň sa rozširuje okruh osôb, ktorí môžu podať podnet na príslušnom orgáne inšpekcie práce aj na zástupcov zamestnancov.
Nemocnice majú po novom okrem toho lekárom po presiahnutí nadčasov udeľovať za odslúžené hodiny náhradné voľno do dvoch mesiacov.
Odborom sa nepáči spôsob napĺňania ich požiadaviek, na ktorých sa dohodli s vládou v spoločnom memorande, čo viedlo k návratu asi 1200 lekárov do slovenských nemocníc.
Počas víkendu preto vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Materiál označili za v rozpore s textom memoranda.
Smer dá hlasy za zastavenie transformácie
Poslanci Smeru nezahlasujú za splnenie požiadaviek lekárov, ak nebude zrušená transformácia nemocníc na akciové spoločnosti.
„Ak tento návrh vládna koalícia neschváli a schváli iba oklieštený zákon, tak bude niesť plnú zodpovednosť za všetko, čo sa môže stať. Za toto bude zodpovedať predovšetkým premiérka, ktorá všetkých oklamala,“ povedal predseda Smeru Robert Fico.
Líder najsilnejšej opozičnej strany prízvukoval, že zrušenie transformácie lekárskym odborárom prisľúbila sama premiérka Iveta Radičová.
Koalícia napriek obsahu memoranda nechce v súčasnosti odloženú transformáciu nemocníc zastaviť zákonom.
„Toto je podpísané klamstvo, takúto vysokú kvalitu klamstva dokáže málokto,“ vyhlásil Fico.
Zrušenie transformácie považuje za dôležité preto, že po voľbách nemožno vylúčiť vznik novej pravicovej koalície, ktorá by sa k transformácii mohla rýchlo vrátiť.
Zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti je podľa Fica zásadná a oprávnená požiadavka lekárov, pretože ak by sa nemocnice stali akciovými spoločnosťami, vzťahovali by sa na ne všetky atribúty obchodného práva vrátane konkurzu.
„Ide o prípravu k veľmi lacnej privatizácii nemocníc,“ vysvetľuje si Fico konanie premiérky a zvyšku koalície. Nezrušenie, ale len pozastavenie privatizácie naznačuje podľa neho, "že majú záujem privatizovať.“
Zrušenie transformácie chce Smer navrhnúť v zdravotníckom výbore, a ak tam neuspeje, tak opäť v pléne.