Chronológia
kauza NBÚ
V roku 2006 slovenskí hackeri skopírovali 36 000 e-mailov z Národného bezpečnostného úradu. Používali napríklad prístupové heslo „nbusr123. V roku 2009 Patrika L. a Jakuba Č. odsúdili. V utorok ich po odvolaní definitívne oslobodili.
BRATISLAVA. Heslo nbusr123 je päť rokov potom, čo sa verejnosť dozvedela, ako jednoducho sa dalo preniknúť do počítačového systému Národného bezpečnostného úradu, legendou. Nosia ho aj na tričkách.
Krajský súd včera definitívne potvrdil nevinu dvoch hackerov stíhaných v tejto kauze. V roku 2009 už mali ísť do väzenia, odvolali sa.
Úrad, ktorý zbiera a má pod dohľadom najcitlivejšie informácie o politikoch, verejných činiteľoch či napríklad zbrojárskych firmách, mal pri vstupe do systému banálne heslo.
Hackeri tak získali kontrolu nad sieťou štátneho úradu.
„Tým, že táto kauza vyšla na svetlo, sa ukázalo, že išlo o benevolentnosť takej inštitúcie, akou je NBÚ, keď používala také jednoduché heslo do svojho systému,“ povedala včera sudkyňa.
Heslo zadala ešte v skúšobnej prevádzke externá firma, zodpovedný pracovník NBÚ ho roky nezmenil. Z práce musel odísť.
„Tí, ktorí to heslo inštalovali, tam už nerobia a nemôže ísť o zneužitie právomocí verejného činitelia, to nie sú verejní činitelia,“ povedal v roku 2007 SME prokurátor Ján Šanta.
Polícia pri vyšetrovaní na dva dni zhabala spoločnosti Websupport ich servery, spolupracovala aj s FBI.
„Je neuveriteľné, aký triviálny prienik to bol - nebolo naň treba žiadne veľké hackerstvo, dokázal by to takmer ktokoľvek,“ povedal v roku 2006 SME počítačový odborník.
Samotné heslo by hackerovi na prienik nestačilo, ak by správcovia neurobili ďalšiu školácku chybu.
Ovládanie kľúčových počítačov cez internet umožnili z ľubovoľného miesta na svete namiesto toho, aby správu povolili len sami sebe.
Na súd prišli včera obaja obžalovaní. Patrik L. a Jakub Č. zopakovali, že sú nevinní. Už predtým tvrdili, že sa prvýkrát videli až na súde.

Beata
Balogová
