Bratislava 1. augusta (TASR) - Požiadať o zápis do registra mali lekári podľa zákona o lekárskom povolaní a Slovenskej lekárskej komore (SLK) do dnešného dňa. Tí, ktorí v tejto evidencii budú chýbať, nemôžu odteraz poskytovať zdravotnícku starostlivosť.
Predseda lekárskeho odborového združenia Marian Kollár si nevie predstaviť, akým spôsobom budú zamestnávatelia zisťovať, ktorý z ich lekárov je v registri zapísaný a čo budú robiť s tým, ktorého evidencia sa nepotvrdí.
Kollár dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave poukázal aj na rozporuplnosť zákona v prípade budúcich absolventov medicíny. Podľa jeho slov sa po ukončení školy nebudú môcť zapísať do registra lekárov, pretože nebudú na to spĺňať podmienky. Na druhej strane sa však nebudú môcť zamestnať, lebo zamestnávateľovi nepredložia potvrdenie o zápise v lekárskej evidencii. "Stanú sa nezamestnanými," poznamenal Kollár.
Upozornil tiež na to, že od mája, kedy zákon začal platiť, až do 7. júna nebolo možné sa zaregistrovať. S evidenciou sa začalo až po sneme SLK, ktorý sa uskutočnil 8. júna. Jeho rozhodnutia označil predseda LOZ za účelové a dokonca za protizákonné.
Kollár túto inštitúciu, členstvo v ktorej je podľa zákona pre lekárov povinné, považuje za "zarábajúci podnik". Domnieva sa, že je protizákonné, keď SLK určila pre novoprijatých členov poplatok 2700 korún, pričom 1200 tvorí členské a zvyšok mimoriadny príspevok na rozvoj komory a podporu jej aktivít.
Predsedovi KOZ sa nezdá ani fakt, že vstup do registra lekárov podporuje komora zaplatením členského príspevku. Podľa neho zákon nehovorí nič o "predčasnom členskom". Komora je povinná lekára zaregistrovať a až potom sa stáva jej členom, myslí si Kollár.
Informoval tiež o tom, že podali podnet na Generálnu prokuratúru, pretože považujú viacero ustanovení zákona za diskriminujúce.
*ad rč
NNN