BRATISLAVA. Od 20 po 77 rokov, od študentov po vedcov, od známejších po plne neznámych a rómsky aktivista Peter Pollák na zvoliteľnom ôsmom mieste.
Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič v stredu po týždňoch tajností predstavil kandidátku. Vedie ju fyzik a novinár Martin Mojžiš, herec Štefan Bučko a lekárka Eva Horváthová.
Pozrite si kompletnú kandidátku Obyčajných ľudí >>
Medzi kandidátmi je vidieť veľa ľudí z konzervatívneho a katolíckeho prostredia, chýbajú medzi nimi známejšie liberálnejšie tváre.
Na zozname je viac celoštátne i lokálne známych aktivistov - dvaja z nich s cenami Biela vrana.
"Neskrývam svoje šťastie, a možno to je aj na mne vidieť. Vždy som sníval, aby sa mi raz podarilo dať dokopy takú kandidátku, na ktorú by som bol hrdý ja aj ľudia, ktorí si ju prečítajú," vravel Matovič.
Keď predstavoval rómskeho kandidáta Polláka, bol tak dojatý, že sa mu to podarilo až na tretíkrát.
Do budovy parlamentu, kde bola tlačová konferencia, prišla väčšina kandidátov z prvej dvadsiatky.
Matovič na 150. mieste
Kandidačnú listinu spoločne s takmer dvadsiatkou kandidátov v parlamente predstavil predseda hnutia Igor Matovič. Sám Matovič je až na poslednom, 150. mieste.
Pred ním sú kolegovia z hnutia a poslanci Národnej rady Erika Jurinová (149.), Martin Fecko (148.) a Jozef Viskupič (147.).
Až na konci kandidátky sú aj ďalší poslanci, predseda OKS Peter Zajac (146.) a podpredseda tejto strany Ondrej Dostál (145.).
O čosi vyššie sú bývalí poslanci za KDH, dnes členovia KDS Vladimír Palko (136.), František Mikloško (135.), Pavol Minárik (134.) a Rudolf Bauer (133.).
Kandiduje aj exminister zdravotníctva Alojz Rakús (132.).
Štvrté miesto obsadil právnik Miroslav Kadúc, za ním nasledujú vedec Mikuláš Huba, bývalý novinár Eugen Korda, mediátorka Helena Mezenská, vysokoškolský pedagóg Peter Pollák, občiansky aktivista Alojz Hlina a desiatku uzatvára lesník a ochranár Ján Mičovský.
Korda si chce riešiť eštebákov
Spoločnou črtou rôznorodých osobností je podľa Matoviča odvaha hovoriť ľuďom pravdu, postaviť sa zoči-voči politikom a chuť urobiť zo Slovenska rozumný a ľudský štát.
„Taký štát, o ktorom sme snívali v novembri 1989 s kľúčmi v rukách na námestiach,“ priblížil.
Celú tlačovú besedu všetko snímal na kameru aj Korda.
Odložil ju len na chvíľu, aby novinárom povedal, že v parlamente by si chcel posvietiť na činnosť tajných služieb, ktoré sú podľa neho od čias Vladimíra Mečiara zamorené eštébákmi.
Druhú desiatku otvára lektor kresťanských spoločenstiev Richard Vašečka, za ním je riaditeľ hospicu Štefan Kuffa, právnička Mária Ritomská zaoberajúca sa vzťahmi na pracovisku, folklorista Igor Hraško či psychologička Janka Šípošová.
Šestnástku má matematik Pavel Brunovský, ktorý sa priznal k záľube v medzinárodných vzťahoch. „Myslím, že dovidím trošku ďalej, ako po Prahu a Budapešť,“ poznamenal.
Do volieb ide aj bývalá odborárka
Sedemnástkou je bývalá podpredsedníčka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Daniela Žuffová.
Tá sa podľa Matoviča rozhodla opustiť toto miesto, pretože jej prekážalo, ako sa „poza búčky“ KOZ dohaduje so Smerom, pričom im vôbec nezáleží na postavení zamestnancov.
„Na základe tohto sa rozhodla opustiť svoje dobre platené miesto, odísť dobrovoľne zo špičkovej pozície v KOZ a chce v parlamente týmto ľuďom nastaviť zrkadlo a povedať týmto ľuďom, čo je v skutočnosti sociálne cítenie,“ vyhlásil o nej Matovič.
Za Žuffovou kandiduje podnikateľ a vysokoškolský učiteľ Ján Košturiek, pedagogička Dagmar Babčanová a na konci druhej desiatky je kníhkupec Marek Božík.
V nasledujúcich týždňoch chce Matovič bližšie predstavovať ľudí z kandidátky aj mimo prvej dvadsiatky.
„Nehľadali sme figúrky, nehľadali sme ľudí, ktorí budú ochotní po vstupe do parlamentu sa hneď zbaviť svojho vlastného svedomia a presvedčenia, ale hľadali sme ľudí, ktorí naďalej zostanú aj po vstupe do parlamentu ľuďmi,“ zakončil.

Beata
Balogová
