BRATISLAVA. V budúcnosti by sa mal utvoriť viaczdrojový systém financovania na záchranu kultúrneho dedičstva v SR. Ten by mal pokryť požiadavky všetkých typov pamiatok, pamiatkových území a pamätihodností.
Navrhuje to ministerstvo kultúry v koncepcii ochrany pamiatkového fondu, ktorú schválila vláda.
Okrem dotačného systému ministerstva by sa mal do obnovy pamiatkového fondu zapojiť aj súkromný sektor.
Slovensko má tiež v čo najvyššej miere využívať európske štrukturálne fondy.
Prostriedky z eurofondov však nie je možné použiť na krytie prevádzkových nákladov ani bežné opravy bez výraznejšej pridanej hodnoty.
Úloha samosprávy by mala byť hlavne pri financovaní pamätihodností a MK pri financovaní kultúrnych pamiatok.
"Rezervy majú podnikateľské subjekty, ktoré profitujú z využitia a prezentácie kultúrnych pamiatok, ale podieľajú sa na financovaní ochrany pamiatkového fondu minimálne. Chýba tiež systém iných stimulov, ako sú úľavy na daniach či daňové prázdniny," upozorňuje ministerstvo.
Financie pre program Obnovme si svoj dom dotačného systému navrhuje rezort zvýšiť zhruba na trojnásobok dnešného stavu, teda na 15 miliónov eur.
Takýto objem treba udržať aspoň 10 rokov. V tomto roku je to päť miliónov eur.
Tento dotačný systém nestačí pri súčasnom stave finančne vykryť často ani naliehavé žiadosti a pokrýva menej ako jednu desatinu požadovaných prostriedkov v predkladaných žiadostiach.
Tento rok žiadatelia chceli 67,4 milióna eur, MK pridelilo 4,7 milióna eur.
Napriek tomu ho ministerstvo považuje za najefektívnejší a najadresnejší systémový nástroj obnovy pamiatok na Slovensku.
Otvára totiž možnosti podpory predprojektovej, projektovej prípravy, obnovy a údržby všetkých typov pamiatok a foriem vlastníctva.
Nerieši ale finančnú pomoc pri základnej údržbe kultúrnych pamiatok sociálne odkázaných vlastníkov.
Rovnako ani záchranu pamiatkového fondu v prípade ohrozenia najmä živelnými pohromami, ani dotácie na archeologické výskumy v lokalitách, ktoré nie sú kultúrnymi pamiatkami a sú situované v pamiatkovom území.