Neviete kam z konopí?

Z konope vyrobíte omnoho viac vecí ako len marihuanu a hašiš.

Ešte pred pár rokmi by sa v Česku konopný festival nekonal alebo by ho rozohnala polícia. Vlani bol prvý ročník(Zdroj: Cannafest)

Neviete kam z konopí? Navštívte Cannafest. Pražský veľtrh zjednotil fanúšikov ilegálnej rastliny a ukázal, čo všetko dokážeme vyrobiť z konope. Nie je to len marihuana alebo hašiš, je toho omnoho viac.

Konope, po latinsky Cannabis. Máloktorá rastlina má taký silný fanklub, také množstvo odporcov a takú dlhú kultúrnu tradíciu. Už ľudová rozprávka o Kubovi, čo po konope došplhal až do neba, pôsobí priam podozrivo. Niektorí ju vykladajú tak, že rozprávkový mládenec nikam nelozil, skôr sa nadýchal omamných výparov a zvyšný príbeh opisuje Kubov marihuanový rauš.

Isté však je, že predkovia poznali psychotropné účinky konopy a predsa im nenapadlo zakazovať všestranne praktickú rastlinu. Akoby ich viac ako drogy zaujímal povrazy, oblečenie či olej z konopných semienok.

Legalizácia?

Odlišný, trochu jednofarebný postoj k rastline Cannabis razí moderná spoločnosť. S masovým užívaním marihuany väčšina západných krajín vyhlásila vojnu proti drogám a konope postavila mimo zákona.

Dnes sa o tom debatuje – aktivisti za legalizáciu otvorene pochybujú, či je efektívne ľahké drogy zakazovať, a tiež, či môžeme hádzať do jedného vreca užívateľov s takými rozdielnymi motívmi, ako je vysmiaty tínedžer, medicínsky pacient, alebo chalupár, ktorý si s konope zaizoluje víkendový zrub.

Konopný zraz

Slovákom znie konopný veľtrh pikantne, inak je to v liberálnom Česku, kde môžete joint zapáliť aj v krčme a od januára 2010 polícia nestíha pestovateľov netechnického konope. Napriek tomu nebolo jasné, čo presne máme od Cannafestu čakať. Oslavu drogových subkultúr? Farmársky veľtrh? Alebo nejaké odborné prednášky?

Napokon to bolo zo všetkého niečo. Zraz záhradkárov, festival fanúšikov rekreačných drog, odborná konferencia a prehliadka pololegálneho biznisu – a to všetko na jednom výstavisku.

S nami to porastie

Pražské Holešovice, sobota podvečer. Pred secesným výstaviskom postávajú mládenci s dredmi obložení zelenými igelitkami, na ktorých svieti festivalové motto: „Solution for growth and bloom - riešenie na pestovanie a kvety.“ Cannafest sa usadil medzi Hrnčiarskym a Vianočným veľtrhom, no ihneď je jasné, že priľahlé podujatia nemôžu konkurovať populárnej konopnej výstave.

Stojím pred hlavným vchodom pod pútačom Legalizace.cz. Vnútri duní reggae a akýsi rastaman z českej kotliny do basov rapuje: „S nami to porastie / daj do toho srdce / daj do toho cit / duchovný pocit!“ Davy prúdia dnu a von.

„Toto je druhý ročník, no ja som tu prvýkrát,“ hovorí okoloidúca dvadsaťročná Petra. „Som užívateľ, tak som bola zvedavá na ten nelegálny biznis.“

konppe_KOK.jpg

Od vlani môžu Česi pestovať pre vlastnú potrebu obmedzený počet rastlín konope. Úrodou sa môžu pestovatelia pochváliť na výstavách

Všetko pre pestovateľov

Najväčšiu časť veľtrhu zaberajú stánky pre domácich pestovateľov. Je tu toho požehnane: kvetináče, hnojivá, výkonné lampy na pestovanie v interiéri, zložité elektronické systémy regulujúce rastlinám svetlo, teplo, oxid uhličitý, ktorých ceny sa šplhajú aj cez stovky eur.

Pri stánkoch postávajú hlúčiky tínedžerov. Na pleciach nesú vrecia substrátu a dychtivo hltajú informácie o škodcoch rastlín. Učiteľov predmetu pestovateľské práce by určite udivilo, koľko mladých ľudí zaujíma botanika.

„To je čo? Kredenc?“ čuduje sa návštevník a obzerá navonok obyčajné drevené skrine, ukrývajúce šikovný konšpiračný skleník. Ako uvádza leták, je „vhodný pre pestovateľov byliniek – bazalka, tymián“ a ani nie je drahý – za komornejší variant zaplatíte 455 českých korún, čiže okolo 18 eur.

Konopný biznis

V tlačenici pri stánku BLOOM rozdávajú zázračné hnojivo.

„Akú fázu rastu chceš podporiť? Finálnu?“ pýta sa predavač záujemcu. „Zaregistruj sa a dostaneš náš produkt zadarmo.“ Nechce sa mi registrovať, nedostávam produkt zadarmo. Nechám si však nakrutiť konopnú cukrovú vatu, popíjam nápoj Cannabia a v jedálenskej zóne objednávam toust s výživnou konopnou nátierkou.

Domáci pestovatelia vedia, čo je základom úrody a zháňajú kvalitné, vyšľachtené semená. Stojím pri stánku holandskej firmy Nirvana s vyše dvadsaťročnou tradíciou. Predavač, pôvodom Čech, vychvaľuje najnovšie vyvinutú odrodu s názvom Medúza.

„Na rozdiel od rastliny semienka neobsahujú účinnú látku THC,“ vysvetľuje dlhovlasý mladík. „Je však jasné, prečo si ich zákazníci kupujú a zakazovať pestovanie v malom vedie iba k pokrytectvu.“ Predavač pokračuje a ochotne rozpráva o sebe.

„Prišiel som k tomu ako slepý k husliam. Šli sme do Amsterdamu na výlet, zapadli sme do cofee shopu... a už som v Holandsku zostal pracovať. Naučil som sa po anglicky, nemecky, paráda. Skôr relax ako zamestnanie.“

konope_KK.jpg

Semená predávať môžete, ale s tým, čo z nich vypestujete, je už problém, najmä ak ide o psychotropné odrody

Konope na recept

Predavač z Nirvany porovnáva Česko s Holandskom a vysvetľuje, ako sa v prístupe ku konope obe krajiny začínajú podobať. „Keď v Česku dekriminalizovali pestovanie konope, v poľských novinách písali, že budeme oázou marihuany, že v Česku máme cofee shopy a podobne. Nalákali Poliakov a Balkáncov, ktorí začali prúdiť do Prahy a boli sklamaní. Česká realita samozrejme nie je taká zelená,“ hovorí.

„Na druhej strane, situácia je určite benevolentnejšia ako kedysi. V Česku je na spadnutie povolenie pre medicínske účely, keď marihuanu budú môcť užívať pacienti na lekársky recept.“

Konopný syr

Kým sa ešte lúčime, ochotný predavač vychvaľuje podujatie a zdôrazňuje, v čom je jeho zmysel: „Hlavná je myšlienka, propagácia konope. Festival je na to skvelý. Tu sa môžeme o konope normálne porozprávať bez toho, aby v nás videli kriminálnikov, čo niekde za rohom spriadajú úklady a fajčia jointa.“

Podobné ideály na veľtrhu znejú zo všetkých strán. Akurát, miestami sú utopené v agresívnej reklame, prípadne majú naivnejšiu podobu. Príklady sú v gastrozóne, odkiaľ sa šíria vábivé (nielen konopné) vône.

„Sme malé družstvo,“ vraví farmárka nad ponukou syrov. „Nám nejde o zárobok, ale o myšlienku. Čím viac ľudí bude pestovať konope, tým sa budeme mať lepšie.“ Kupujem vzorku syra Konopáč a som spokojný, aký je svet jednoduchý.

konnnnnnn.jpg

Kto nie je bio, ten nie je. Na pražskom Cannafeste predvádzali masti, oleje, kozmetiku, lieky a ďalšie produkty z prírodného konope

Sprisahanie proti konope

Vedľajší stánok čapuje Konopivo. Objednávam si nefiltrovanú dvanástku s netradičnou prísadou a listujem publikáciou Sprisahanie proti konope, ktorá vychádza v prvom českom vydaní. „Je to novinka,“ vysvetľuje výčapníčka. „Najprv sme varili mladé pivo anglického typu, ale nefungovalo to. Potom sme skúsili ležiak, ktorý sa varí s konope. V lete sme varili prvú várku, teraz už je vyladené, v najbližšom čase ho dáme do distribúcie.“

Ťažko sa zbaviť myšlienky, že tento vrúbkovaný zelený list pre niektorých obchodníkov predstavuje najmä logo s aurou zakázanej rastliny, čo zaberá a otvára peňaženky zákazníkov. Na druhej strane, prečo nie? Populárny ošiaľ si vyberá daň a akékoľvek bio má lepší cveng ako produkt, čo bio nie je.

Farmárske družstvo

„Všetko môžete robiť na milión spôsobov. My to robíme pomaly a dôkladne,“ hovorí postarší farmár z družstva Zemedruh pri Telči. Práve ich olej z konopných semienok vyhlásili za najlepší výrobok festivalu. Toto je chvíľa pre muža s talentom rozprávača a prejavom kúzelníka na púti.

„Masť funguje na ekzémy, plesne, hemoroidy, opary, spáleniny od slnka, štípance, boľavé kríže...,“ núka vzorku obecenstvu. „Mazal som si ňou zapálené ďasno a za štyri dni bol opuch preč. Ani som nemusel ísť k zubárovi!“ Nasleduje historka o traktore, o objave repelentného účinku, a už sa tégliky s masťou míňajú.

Členov družstva Zemedruh podľa farmára spojila „láska k pôde a poľnohospodárstvu“. „Túžba takto hospodáriť u nás bola aj za socializmu, keď súdruhovia znárodnili malé políčka. Dnes je to už dovolené a cez internet sa ľahko nájdu ľudia s podobnými záujmami, ako sme sa dali dohromady aj my,“ hovorí a ponúka vystavené konopné topánky. Tie vyrába spriatelené družstvo a cena je vyššia (dve-, tritisíc), no dá sa zľaviť.

konnnnnoooooooooooooooo.jpg

Nemá dobrú povesť, pretože niektoré odrody obsahujú psychotropné látky. Konope však má aj všestranné využitie v priemysle

Izolujte s konope

Obchádzam areál a po druhom kole mám konope dosť, hoci som nič nefajčil. Ostatní sú na tom rôzne. Starší Angličan pri bare zručne balí joint, vedľa sedí pomaľovaná dievčina a je hore bez. Pri pulte v kvetináči pod lampou rastie zelený petržlen. Vynechávam filmové projekcie, preto neuvidím dokument Super High Me (režisér nakrúcal sám seba počas mesačného marihuanového maratónu), ani slávnu americkú protidrogovú agitku Reefer Madness.

Pri odchode sa ešte pristavím pri stánku s mottom Izolujte s konope, izolujte prírodne, kde propagujú izolačný materiál z konope certifikovaný podľa noriem EÚ. „Prírodná izolácia z konope dokonale tesní, nechytá plesne, alergény, nechutí hlodavcom,“ vysvetľuje predavač v obleku. „Buničina výborne pracuje s vlhkosťou, ktorú vďaka vzduchovým medzierkam vzlína na všetky strany a oproti sklenej vate či polystyrénu, akumuluje viac tepla. Fázový posun tepla je dlhší až o dve a pol hodiny, čo napríklad zabraňuje, aby dom v zime vychladol či v lete sa prehrieval. Je to ideálny materiál, ale zase, nič nové, používali ho aj pred tristo rokmi.“

Opúšťam Cannafest a pred vchodom míňam chill-out stan, kde je podľa varovania „vnútri fajčenie jointov prísne zakázané“. Oproti vbufete sa tvorí rad a sekaná v žemli ide na odbyt. Návštevníci Cannafestu sú hladní.

ico

Nie je konope ako konope

Odrody konope sa líšia obsahom psychotropných látok
Ako technické konope sa označuje Konopa siata (Cannabis sativa) s nízkym obsahom látky THC (tehtrahydrogén kanabinol). Využíva sa v priemysle ako materiál na výrobu textílií, papiera, povrazov, benzínu, oleja či ako izolačný materiál. Konopa indická (Cannabis indica) s obsahom THC nad jedno percento už dokáže meniť ľudské vedomie, je známa ako marihuana a vyrába sa z nej hašiš. Debatuje sa, kam zaradiť silné odrody indického konope, v ktorých šľachtenie podiel psychotropných látok zvyšuje nad desať percent. Rozoznať konopné odrody môže byť problém aj pre úrady - aj u nás sú známe prípady, keď polícia zhabala úrodu technického konope a spôsobila škodu majiteľovi, čo si pestoval izolačný materiál.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 2. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 2. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 3. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 4. Hitparáda štiav
 5. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 6. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 7. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 8. Malé knedličky, veľké dojmy
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 10. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 897
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 550
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 5 777
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 5 739
 5. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 286
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 177
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 315
 8. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 2 872
 9. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 192
 10. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 2 140

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

KOMENTÁRE

Pozrime sa na pád predsedu Danka z výslnia

Aj keby výložky z pyžamy neodpáral, určite im už bozkami lásku neprejavuje.

EKONOMIKA

UPC zvyšuje ceny internetu a televízie. Čo môžete robiť?

Káblová spoločnosť mení služby uprostred viazanosti.

Neprehliadnite tiež

Vyjadrenia lekárov v kauze Transpetrol považuje súd za nedostatočné

Pojednávanie s Ignácom I. malo byť 1. februára, ale zdravotné dôvody obžalovaného bolo zrušené.

Nicholsonová zakladá občianske združenie na pomoc chorým

Zahraničných lekárov si tak budú môcť podľa nej dovoliť aj sociálne slabší ľudia.

V utorok večer sa podľa tradície končia fašiangy, Popolcovou stredou sa začína pôst

Popolcová streda veriacim pripomína dôležitosť pokánia, prehĺbenia viery v Boha a lásky k blížnym.

Fico odporúča Sulíkovi, aby nevyplakával a vrátil sa ako opozičný líder

Predstavitelia SaS v pondelok odmietli Ficove obvinenia, že v strane majú problémy s drogami.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop