Najvyššie sa umiestnil vysokoškolský pedagóg, ktorého Matovič postavil na ôsme miesto. Spolu kandiduje niekoľko desiatok Rómov.
BRATISLAVA. Kým Smer, SDKÚ, SaS či SNS neponúkli miesto na kandidátke ani jednému zástupcovi rómskej menšiny, MostHíd, KDH, SMK, Obyčajní ľudia či HZDS oslovili niekoľkých Rómov.
Rozdiel oproti rómskym kandidátom z minulosti je v ich vzdelaní aj v spoločenskej pozícii. Audítor, vysokoškolský pedagóg, dokumentaristka či známy spevák na kandidátkach strán ukázali, že strany vedia nájsť kandidátov aj medzi Rómami.
Tí vystriedali samozvaných lídrov z rôznych rómskych strán bez skúseností a vyššieho vzdelania, ktorí sa od vzniku Slovenska v roku 1993 nikdy do parlamentu nedostali.
SaS nikoho nenašlaEšte pred mesiacom štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová (SaS) povedala, že vhodného Róma na kandidátku nepozná. SaS ani žiadneho do boja o parlament neposiela, hoci Nicholsonová túto ambíciu mala.
Najznámejší
Kandidáti
Peter Pollák, vysokoškolský pedagóg: 8. miesto Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Ingrid Kosová, aktivistka: 29. miesto Most-Híd
Alexander Patkoló, ekonóm a audítor: 100. miesto KDH
Janette Mazíniová, blogerka pracujúca s mládežou, 86. miesto Most-Híd
Igor Kmeťo, slobodný umelec: 22. miesto Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Denisa Havrľová, dokumentaristka, 10. miesto, Robíme to pre deti – SF
Gejza Milko, živnostník: 15. miesto HZDS
Jozef Červeňák, 52. miesto SMK
„Neriešime otázku etnickej príslušnosti alebo národnosti,“ povedala asistentka Richarda Sulíka Tatiana Tóthová. Rovnako odpovedala aj SDKÚ.
Oslovili mladýchNajväčšie šance stať sa prvým rómskym poslancom v parlamente majú kandidáti z MostaHídu a Obyčajných ľudí. Strany ponúkli kandidátov, ktorí sa dlhodobo venujú práci s Rómami a mládežou.
Neúspešnému kandidátovi za MostHíd v roku 2010 Petrovi Pollákovi z Levoče ponúkli Obyčajní ľudia ôsme miesto.
„Na rozdiel od ostatných strán má Matovič úprimný záujem dostať Róma do parlamentu. Nie je to klasická strana, ale zložená z nezávislých osobností, ktorí sa venujú konkrétnym oblastiam,“ zdôvodnil kandidatúru Pollák, ktorý nedávno pre SME povedal, že väčšina strán o Rómov na kandidátke nemá záujem. Vyučuje na UKF v Nitre a mimo akademickej pôdy sa venuje práci s Rómami.
Na kandidátke je aj zakladateľ populárneho Kmeťobandu Igor Kmeťo. Igor Matovič hovorí, že sa ponúkol sám.
Najviac ich majú v HZDSV Bugárovej strane je rómska aktivistka zo Zvolena Ingrid Kosová na 29. mieste. Známejšia je blogerka a vedúca oddelenia rozvoja práce s mládežou v Iuvente Janette Mazíniová. Kandidujevšak až z 86. miesta.
Za MostHíd kandiduje sedem Rómov, za SMK štyria. Najviac, osem ich má HZDS, ktoré už aj v minulej kampani bolo aktívne v osadách na východe, Slovenska traja sú na kandidátke kresťanských demokratov.
Blogerka: Ak som len Rómka, niečo tu nefungujeJANNETE MAZÍNIOVÁ kandiduje za MOSTHÍD z 86. miesta. Pracuje s mládežou v Iuvente. Za najlepší blog v roku 2009 získala Novinársku cenu.
Prečo kandidujete?
„Mojou misiou je podpora a pomoc mladej generácii uplatniť sa a prispieť k budovaniu otvoreného prístupu majority k šikovným deťom a schopnej mládeži v našich komunitách.“
Čo chcete presadzovať?
„Len práca s rómskou mládežou veľký efekt pre spoločnosť neprinesie. Pracovať treba cielene aj s minoritnou, aj s majoritnou mládežou. Menšinovej treba dať dostatok podnetov a možností na osobnostný rozvoj, väčšinovú zasa pripraviť na využívanie potenciálu schopnej mládeže z minorít. Dôležitou súčasťou je pedagóg, vychovávateľ, spolužiak, ktorý inakosť vidí ako obohatenie, nie príťaž.“
Budú vás voliť aj iní ľudia ako Rómovia?
„Nekandidujem preto, že som Rómka. To je len benefit, vďaka ktorému poznám dve veľké komunity jednej spoločnosti, ktorej som súčasťou. Mojou devízou sú skúsenosti a odbornosť z dlhoročného pôsobenia v oblasti výchovy a vzdelávania mládeže – rómskej i nerómskej. Ak ma ľudia vo voľbách budú vnímať len ako Rómku, tak niečo v našej spoločnosti nefunguje.“
Môže sa dostať Róm do parlamentu, keď ich kandiduje viac?
„Neverím národnostným stranám, je to, ako keby sme vodu kázali a víno pili. Ak nechceme segregáciu, tak to platí aj v politike. Vstup Rómov do iných strán je krokom vpred.“
Ján Glovičko

Beata
Balogová
