Dnešnú štvorhodinovú protestnú akciu lekárnikov charakterizoval v jednotlivých regiónoch podobný priebeh. V Košiciach bola väčšina lekární otvorená a riadne poskytovala služby. Na najmladšom sídlisku Ťahanovce fungovali obidve lekárne a ich pracovníčky na otázku, či budú mať po celý deň otvorené, sa iba začudovane opýtali, prečo by nemali mať. Niektoré z košických lekární, ako napríklad Parmedia na Štúrovej ulici, sa k protestu lekárnikov pripojili iba symbolicky, zväčša nejakým málo výrazným plagátikom, pričom služby poskytovali bez obmedzenia.
Tých, ktorí chceli navštíviť lekáreň Na Šrobárke v centre Košíc, vítali zamrežované dvere a výrazný nápis Zatvorené. K tomu bol pripojený text, že je "zatvorené od 10. do 14. hodiny na podporu splnenia prísľubov vlády týkajúcich sa oddlženia verejných lekární". V ďalšej časti textu stálo, že protestná akcia sa týka nesplnených sľubov vlády.
"Je to o ničom, aj tak nič nedosiahnu," komentovala situácia tridsiatnička s dvomi malými deťmi. "Chvalabohu, nie všetky lekárne sú zatvorené a najbližšia nie je odtiaľ ďaleko," dodala a s receptami sa vybrala za antibiotikami pre svoje kašľajúce ratolesti.
Na fakt, že väčšina tamojších lekární bola riadne otvorená, zareagoval prezident Regionálnej lekárnickej komory v Košiciach František Tamer slovami: "Je to predovšetkým preto, že mnoho lekárnikov sa zľaklo vyhrážok ministerstva zdravotníctva, že im odoberie licencie, ak sa pripoja k protestnej akcii. Skutočnosť je však taká, že licencie môže majiteľom lekární odobrať len ten, kto im ich vydal - teda krajské úrady, a nie ministerstvo. Druhým dôvodom je to, že otvorené sú aj tie lekárne, ktoré nevlastnia fyzické osoby a teda členovia komory, ale veľké obchodné spoločnosti, ktorým nejde o pacienta a poskytnutie lekárenskej služby, ale len o biznis," uzavrel Tamer.
Obyvatelia Trenčína o štvorhodinovom štrajku lekárnikov takmer nevedeli. Viacerých vyvesené oznámenia o protestnom zatvorení lekární zaskočili. "Odbehla som si z roboty, že si rýchlo nakúpim," povedala sanitárka Oľga z trenčianskej nemocnice. Zamknuté dvere ju prekvapili. "Nemám proti tomu nič, keď chcú niečo dosiahnuť, tak nech si zavrú, ale podľa mňa takto nedosiahnu nič." Z piatich lekární v centre Trenčína dnes dve dovolenkovali, dve protestovali a jedna bola pohotovostne otvorená. Napoludnie dnu čakalo s receptami osem ľudí. "Naša rodina dá každý mesiac toľko peňazí za lieky, že nerozumiem, ako môžu byť stratoví," hovorí Trenčanka Libuše Horká. Mladý úradník Ján s lekárnikmi sympatizuje, ale myslí si, že pravda je niekde uprostred. "Optimálne riešenie vidím vo výmene pána ministra. Mal by sa vrátiť ku gynekológii." Podľa 62-ročného muža z Trenčína by lekárnici nemali pacientov trestať zatváraním lekární. "Nariekajú, že nemajú peniaze a pritom si stavajú baráky," rozhorčil sa. V centre Trenčína totiž nedávno majiteľka lekárne Ave Maria dokončila veľkú trojposchodovú budovu. "Bola som donútená niečo si postaviť a stavala som to pre Trenčanov," vysvetľuje Mária Pafčugová. Tvrdí, že terajšie priestory lekárne sú úplne nevyhovujúce. "Je to verejnoprospešná budova, ktorú budem ešte dlho splácať," uviedla.
Na nesplnené sľuby vlády opätovne poukázali zatvorenými lekárňami aj michalovskí a sobraneckí lekárnici.
Neoddlženie lekární viedlo väčšinu majiteľov z 25 zariadení poskytujúcich pacientom lieky k ich zatvoreniu. "V žiadnom prípade nešlo o akciu namierenú voči pacientom. Snažíme sa iba zabezpečiť prísun financií na nákup ďalších liekov pre nich," uviedol člen vedenia Regionálnej lekárnickej komory v Michalovciach Marián Mrižo. Dodal, že protestom chceli poukázať na zodpovednosť štátu za to, že medzi lekárnikmi, distributérmi a dodávateľmi liekov vznikol začarovaný kruh. "Ide o bezúročné úverovanie štátu, ktorý si neplní jednu zo základných povinností," konštatoval Mrižo.
Pacientom v Michalovciach bola v čase protestu k dispozícii jedna otvorená lekáreň v centre mesta. Dve lekárne z celkove jedenástich mali plánovanú dovolenku a jedna bola zatvorená z technických príčin.
Ich dlhy v zemplínskom regióne predstavovali v závere prvého polroka asi 130 miliónov korún.
*fur rt gb jv rč
NNNN