SME

Šéf armády Bulík: Odchádzam, aby som nekončil úplne znechutený

Náčelník Generálneho štábu definitívne odchádza. Tvrdí, že nechcel skončiť úplne demotivovaný.

Ľubomír Bulík nie je spokojný s tým, koľko sa z jeho plánov a vízií uskutočnilo.Ľubomír Bulík nie je spokojný s tým, koľko sa z jeho plánov a vízií uskutočnilo. (Zdroj: SME - JÁN KROŠLÁK)

MARTIN. Privítanie úspešnej rotácie slovenských vojakov na pôde martinských kasární vracajúcich sa z misií v Afganistane a Bosne a Hercegovine bolo symbolicky poslednou oficiálnou akciou Ľubomíra Bulíka ako náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl.

Pri tejto príležitosti zrekapituloval svoje sedemročné pôsobenie vo funkcii, ktoré dnešným dňom definitívne končí.

"Na jednej strane už toho bolo dosť, sedem rokov je predsa len dlhá doba. Podľa zákona som mal zotrvať vo funkcii ešte približne rok, ale situácia dozrela do takého stavu, že som si povedal, že nastal najvhodnejší okamih na odchod, aby som len o čosi neskôr nekončil úplne demotivovaný a znechutený. Vnútorne som sa s tým vyrovnal už pred pár mesiacmi," zdôraznil.

SkryťVypnúť reklamu

Bez modernizácie

Rozhodnutie odísť podľa neho spečatil dokument Strategické hodnotenie obrany, ktorý poukázal na nie najlepší stav technickej vybavenosti.

Neradostnou skutočnosťou je, že od rozdelenia federácie sa v našej armáde nič zásadné nemodernizovalo.

"Keď sme znižovali početné stavy OS SR zo 46-tisíc vojakov na súčasných ani nie 13.000, snažili sme sa využiť každú korunu a euro na modernizáciu, no nikdy sa to nepodarilo, lebo politika bola zakaždým nastavená tak, že boli iné zložitejšie problémy, zdravotníctvo, školstvo," spresnil Bulík.

"Verím, že politická elita, ktorá bude v nasledujúcom období riadiť rezort obrany a bezpečnosti, si uvedomí, že nie je možné donekonečna pokračovať v trende dostať ozbrojené sily takpovediac na kolená. Pomáhame rozvíjať napríklad afganskú armádu, no už teraz je v mnohých ohľadoch podstatne modernejšia ako naša," skonštatoval už bývalý náčelník GŠ OS SR.

SkryťVypnúť reklamu

Presadil digitálne maskáče

V tejto súvislosti položil otázku, prečo na Slovensku nefunguje všeobecná rovnica, že armáda je dôležitým symbolom štátneho zriadenia, pilierom bezpečnosti a obrany.

"Naša verejnosť vyjadruje dlhodobo v relevantných prieskumoch armáde obrovskú podporu a dôveru, no keď som žiadal prostriedky na jej modernizáciu a rozvoj, tú proklamovanú podporu som vôbec nepocítil," povzdychol si Bulík.

"Samozrejme nie som spokojný s tým, čo sa z mojich smelých plánov a vízií neuskutočnilo, ale je fakt, že sa veľmi veľa podarilo, napríklad naplnenie základnej filozofie, aby mal každý vojak osobný výstroj porovnateľný s ktorýmkoľvek vojakom v Severoatlantickej aliancii. Za moje dieťa považujem nové tzv. digitálne maskáče, nosný modulárny systém a výbavu jednotlivca," pokračoval.

SkryťVypnúť reklamu

Na zatiaľ nerealizovanú obmenu ťažkej bojovej techniky, lietadiel, vrtuľníkov či kolesových a pásových bojových vozidiel pechoty treba podľa neho oveľa väčší objem financií.

"Chápem, že štátna pokladnica nemôže utiahnuť všetko. Možno sa treba zamyslieť, keď napríklad diaľnice budujeme na dlhodobé splátky, či by sa podobný spôsob nedal uplatniť aj pri modernizácii technického parku OS, čo je tiež beh na dlhé trate," naznačil riešenie.

Menej plukovníkov

"To, že neodchádzam sklamaný ani nahnevaný, podporujú veľmi dobre položené základy v personálnej oblasti. Spravili sme rozsiahlu redukciu hodnostnej štruktúry. Z 540 plukovníkov zostalo približne sedem desiatok. Vybudovali sme funkčnú sieť veliacich poddôstojníkov a zodpovednosť sme preniesli na ešte nižšie pozície. Generalitu tvoria morálne čistí a jazykovo zdatní odborníci, ktorí študovali v zahraničí," vyzdvihol Bulík.

SkryťVypnúť reklamu

"Úprimne si želám, aby slovenská spoločnosť venovala armáde oveľa väčšiu pozornosť. Nie je rozhodujúce hovoriť o dvoch percentách, ale o potrebe stabilného rozpočtu, ktorý bude garantovať trvalý rozvoj. Samozrejme, na mysli mám rozvoj v medzinárodnom prostredí, aby sme udržali získanú prestíž a postavenie. Opakujem, popritom treba pôsobiť viac dovnútra, aby verejnosť vnímala OS SR ako symbol štátu, bezpečnosti a obrany každého občana," dodal Bulík .

Novým šéfom Peter Vojtek

Novým náčelníkom Generálneho štábu je generálmajor Peter Vojtek. Do funkcie ho vymenoval prezident Ivan Gašparovič. Vojtek na čele štábu vystriedal generála Ľubomíra Bulíka, ktorého prezident odvolal.

Kľúčovou úlohou Vojteka bude podľa hlavy štátu zabezpečiť modernizáciu technického vybavenia ozbrojených síl.

SkryťVypnúť reklamu

„Stali sme sa armádou profesionálov, ale armáda profesionálov potrebuje aj vysokú, modernú, profesionálnu techniku. Nebude to jednoduché, ale je to jedna z vašich vážnych úloh,“ povedal prezident počas slávnostného aktu v Prezidentskom paláci.

Prezident si myslí, že ministri obrany, ktorí vzišli z radov civilov, nie vždy najlepšie chápu potreby armády.

Vojteka preto vyzval, aby pri konzultáciách s ministrom obrany jasne postavil požiadavku, akú techniku armáda potrebuje. Hlava štátu sa tiež nazdáva, že pri likvidácii niektorých zbraní Slovensko zaujalo správny postoj.

„Chcem vám týmto naznačiť, že pri úlohe posilňovania armády budete u mňa mať podporu,“ podotkol prezident a dodal, že s rovnakou výzvou sa po parlamentných voľbách obráti aj na nového ministra obrany.

SkryťVypnúť reklamu

Bulíkovi sa Gašparovič poďakoval za vyše 35-ročnú službu ozbrojeným silám, z toho 19 rokov v rámci samostatnej Slovenskej republiky. Ocenil, že slovenská armáda sa zúčastňuje na mierových misiách, čo oceňujú slovenskí partneri.

Vyzdvihol tiež skutočnosť, že armáda je medzi občanmi jedna z najdôveryhodnejších inštitúcií, najmä vďaka pomoci pri živelných nešťastiach.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 417
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 091
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 030
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 755
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 085
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 925
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 600
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu