Zákony prijaté v parlamente ešte nenadobudli účinnosť, preto si lekári počkajú na naplnenie sľubov z memoranda.
BRATISLAVA. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) vyzvala lekárov, aby odvolali vedenie Lekárskeho odborového združenia (LOZ).
Reagovala tak na žiadosť lekárskych odborárov, aby buď ona, alebo prezident Ivan Gašparovič odvolali z funkcie ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH).
Dôvodov na odchod odborárskych predákov je podľa nej viacero. Napríklad sú to spôsoby, akým viedli predchádzajúce vyjednávania, ale aj ich verejné vystúpenia.
"Ja si vyprosím, aby si niekto dovolil takéto tvrdenia voči vláde," povedala pre TASR, pričom sa odvolala na presné znenie Memoranda o úprave pomerov v zdravotníctve. LOZ napríklad tvrdilo, že ich vláda oklamala.
Znova zopakovala, že jej kabinet všetky body v memorande od A po Z splnil. "Až keď sa mi ospravedlnia, môžeme pokračovať v akýchkoľvek dialógoch. Dovtedy nie," avizovala Radičová.
Uhliarik narozprával veľa nezmyslov, tvrdia odborári
Lekárske odbory zatiaľ neodvolajú štrajkovú pohotovosť, ktorú vyhlásili pre nespokojnosť s napĺňaním ich spoločného memoranda.
"Zákony prijaté v parlamente ešte nenadobudli účinnosť, preto je zatiaľ predčasné hovoriť o zrušení štrajkovej pohotovosti. K tomuto nás vedie skúsenosť z posledných dní, a preto si počkáme na ukončenie celého legislatívneho procesu," povedal podpredseda LOZ Peter Visolajský s tým, že doterajší priebeh ukázal, že boli vládou oklamaní.
Lekári sa neobávajú toho, že by prezident Ivan Gašparovič odmietol podpísať novelu zákona, ktorá má riešiť naplnenie ich požiadaviek, chcú však byť opatrní.
"Neobávame sa, ale sme poučení minulosťou. Bolo by zodpovedné, keby sme tých par dní, možno týždeň, počkali," povedal šéf LOZ Marian Kollár.
Ozrejmil, že pokiaľ hlava štátu právnu normu odobrí a vyjde v Zbierke zákonov, štrajková pohotovosť sa skončí.
Odborári dnes zároveň opätovne požiadali o odchod ministra Ivana Uhliarika. Dôvodom má byť okrem iného množstvo "nezmyslov", ktoré mal povedať v uplynulých dňoch.
Lekári preto žiadajú prezidenta a premiérku Ivetu Radičová, aby ho z funkcie bezodkladne odvolali.
"Tým sa začne v praxi napĺňať aj náš etický kódex," vyhlásil Visolajský. Vytvorenie kódexu zo strany lekárov bol jeden zo záväzkov lekárov v memorande.
Vyvodenie zodpovednosti
Požiadavka na Uhliarikov odchod má znamenať vyvodenie zodpovednosti za vývoj situácie v zdravotníctve. Visolajský tvrdí, že šéfka kabinetu na ich predposlednom rokovaní vyhlásila, že ministra odvolá.
Pokiaľ by tak neurobila, odbory očakávajú, že tak učiní prezident, ktorý má podľa nich dosť silný mandát na takýto krok.
"Môj postoj k štrajku lekárskych odborárov určite najlepšie zhodnotia občana vo voľbách. Urobil som všetko preto, aby nebolo ohrozené zdravie žiadneho pacienta, na rozdiel od odborárov," reagoval minister.
Na margo odborárskeho šéfa poznamenal, že je to práve on, kto sa zasadil hlbokú nedôveru medzi lekármi vzájomne a rovnako medzi lekármi i pacientmi. "Preto by sa mal začať sústreďovať na to, ako ju postupne obnovovať," odkázal mu.
Parlament v stredu schválil návrh výboru pre zdravotníctvo, ktorý má zabezpečiť plnenie memoranda medzi vládou a lekárskymi odbormi.
Lekárom sa tak podarilo dosiahnuť ich vyššie mzdy, zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, ako aj zmeny v Zákonníku práce.
Výsledok hlasovania hodnotia odbory pozitívne podľa Visolajského predovšetkým preto, že došlo k zrušeniu transformácie.
Gašparovič nevidí v odvolávaní zmysel
Prezident Ivan Gašparovič nevidí zmysel v tom, aby necelé tri mesiace pred voľbami zbavil ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) poverenia viesť rezort.
Gašparovičov hovorca Marek Trubač takto reagoval na výzvu Lekárskeho odborového združenia (LOZ), ktoré dnes požiadalo o Uhliarikovo bezodkladné odvolanie prezidenta aj premiérku.
"Po tom, ako parlament zákonom schválil naplnenie memoranda, a necelé tri mesiace pred voľbami skutočne prezident nevidí zmysel zrušenia poverenia odvolaného ministra," povedal pre TASR Trubač.
Dodal, že odchod šéfa rezortu z funkcie by nemal zmysel ani z ekonomického hľadiska.
"Odchádzajúci minister by dostal odstupné z vlády, po jeho nástupe do parlamentu by jeho náhradník dostal odstupné a rovnako aj pán minister Uhliarik po zániku jeho poslaneckého mandátu," argumentoval hovorca hlavy štátu.
"Pán Kollár sľúbil občanom pokojné Vianoce, tak teraz je rad na ňom, aby to splnil," doplnil.
Či prezident podpíše normu rušiacu transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, ktorú poslanci schválili v stredu, Trubač nepovedal.
"Zákony ešte neprišli, takže nepoznáme ich výslednú podobu. Po doručení prezident rozhodne do 15 dní," informoval Trubač.