Agentúrne spravodajstvo sme o 20:00 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Zaočkovať dieťa môže byť v týchto dňoch problém. Od začiatku mesiaca platí novela zákona o liekoch, ktorá mení spôsob nakupovania vakcín na povinné očkovanie.
Doteraz si niektoré vakcíny museli vyzdvihnúť rodičia v lekárni alebo čakali, kým ich prinesie lekár alebo sestra. Po novom ju má kúpiť lekár a uschovať v ambulancii.
Lekári so zmenou nesúhlasia. Tvrdia, že nemajú vhodné chladničky či dosť peňazí. Ministerstvo zdravotníctva to odmieta. Vakcíny im vraj preplatí poisťovňa a chladničky musia mať v ambulancii, aby mohli mať licenciu.
Rezort hovorí, že nejde o veľkú zmenu. Lekári takto doteraz kupovali onkologické lieky, antipsychotiká či adrenalín a BCG vakcíny.
Nič z toho nemajú
Fakty
Typy očkovaní
Tuberkulóza (BCG): do 65 eur Diftéria, tetanus, pertussis vírusová hepatitída B: 6,76 až 12,88 Hemofilové infekcie detská obrna: 4,80 Pneumokoky: 41,50 až 55,38 Osýpky, ružienka, príušnice: 11,56 Vakcína proti diftérii, tetanu, pertussis, hemofilnej infekcii, obrne: 12,19 až 44,33.
Zásoby sa lekárom pomaly míňajú.
„Od 1. decembra som nenakupoval vakcíny. Očkovanie stojí,“ povedal šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor.
Keď sa k nemu niekto príde zaočkovať, odporučí ho na poisťovňu, aby mu vakcínu kúpila. Tento postup dohodla asociácia na valnom zhromaždení.
„Uzniesli sme sa, že poisťovňa má zabezpečiť vakcíny,“ povedal Pásztor.
„Lekáreň má z toho maržu, veľkodistribútor tiež. Ja z toho nemám nič. Prečo by som to robil?“
Postup lekárov si všimli aj lekárne. „Od začiatku mesiaca si neboli lekári kúpiť žiadnu vakcínu, akoby sa očkovanie stoplo,“ povedala lekárnička Vladimíra Gromová.
Štát straší pokutamiLekári, ktorí nerešpektujú novelu, môžu podľa ministerstva dostať pokutu až 17-tisíc eur. P
acienti, ktorí majú s očkovaním problém, sa majú obrátiť priamo na rezort. Niektorí tak už urobili.
„Budeme tieto prípady riešiť ako neposkytnutie zdravotnej starostlivosti,“ povedala šéfka sekcie liekovej politiky Michaela Cesnaková.
Sťažnosti na lekárov, ktorí nezaočkovali pacientov, bude riešiť aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Ak dôjde k pochybeniu, hrozí fyzickým osobám ďalšia pokuta do 3300 eur, právnickým do takmer 10-tisíc.
Poisťovne nekupujú
Nový systém
Ako nakupujú
Lekár naplánuje očkovanie, v lekárni nakúpi vakcíny, Lekáreň mu vystaví faktúru, Do poisťovne pošle každý mesiac výkaz na preplatenie, Poisťovňa do 30 dní pošle peniaze, ktorými lekár zaplatí lekárni.
Pacienti sa sťažujú aj poisťovniam.
„Máme reakcie od poistencov, ktorých lekári poslali po vakcíny proti chrípke do lekárne a platbu si mali vraj nechať refundovať v zdravotnej poisťovni,“ povedala Zuzana Horníková z Dôvery.
Správanie lekárov je podľa nej výsledkom nepochopenia zákona. „Ide o zbytočné strašenie pacientov.“
Poisťovne zatiaľ kupovať vakcíny nechcú. Zákon im to umožňuje, ale neprikazuje.
„Nepovažujeme za efektívne nakupovať vakcíny,“ povedala hovorkyňa Unionu Judita Smatanová.
„Poisťovne nie sú dodávateľom vakcín. Majú ich uhrádzať,“ povedala Petra Balážová z Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Štátna poisťovňa ponúkla, že lekárom môže dať na vakcíny jednorazovú platbu vopred.
Niektorí majú zásobyLekár PETER LIPTÁK tvrdí, že najhoršia situácia je v očkovaní detí, kde hrozia vážne následky. Doktori vraj o chvíľu minú zásoby.
Aké typy vakcín ambulantným lekárom najviac chýbajú?
„Chýbajú vakcíny proti chrípke, proti zápalu pľúc, proti tetanu a záškrtu. Najhoršia je situácia v očkovaní detí. Tam hrozia aj najhoršie následky.“
Ako riešite tento nedostatok?
„Pre dospelých to máme zjednodušené, lebo vakcíny nie sú také drahé. Napíšeme to pacientovi na recept a on si to v lekárni kúpi.“
Ako si to zabezpečujú detskí lekári?
„Mnohí lekári si vytvorili zásoby. Vybrali vakcíny do konca novembra. A tie čakajú na pacientov v ambulanciách. Lenže nie každý na to myslel. Nie je predsa možné, aby som si vybral vakcíny na rok alebo na pol roka.“
Hrozí pre nedostatok vakcín zastavenie očkovania?
„Nieže hrozí, očkovanie sa už zastavilo.“
Ján Krempaský
Prieskum v ambulanciách: nesúhlasí niktoLekári dávajú na vakcíny mesačne tisíce eur. Boja sa, že im ich dlho nevrátia.
BANSKÁ BYSTRICA, BRATISLAVA. Ani jednému z dvadsiatich detských lekárov z rôznych častí Slovenska, ktorých oslovil denník SME, nevyhovuje nový systém nakupovania vakcín.
Časť pediatrov zatiaľ očkuje zo zásob, niektorí už nové vakcíny neobjednávajú. Iní momentálne neočkujú vôbec.
„Vakcíny mám a očkujem. To však neznamená, že mi systém vyhovuje,“ hovorí pediater z Košíc. Jeho kolegyňa neočkuje. Predtým pracovala v Česku, náš systém bol vraj lepší než tam. „Išlo to hladko, neviem, prečo do toho vŕtali.“
Všetci lekári sa zhodujú, že na nákupy nemajú peniaze. Ľuboslava Vakulová z Bratislavy vraví, že z nich robia obchodníkov. „Ja len chcem robiť to, čo som robila doteraz, liečiť deti.“
Pediatrické ambulancie mesačne nakupujú očkovacie látky za dve až tritisíc eur, podľa počtu pacientov.
Nevedia, kedy im vakcíny poisťovne preplatia, obávajú sa dvoj až trojmesačného sklzu. „Je obrovský problém finančne to zvládať,“ hovorí Barnabáš Guba z Kolárova.
Pediatrička Olina Kovácsiková z Lučenca ešte vakcíny má, ale v januári už bude musieť nakupovať. Za tri mesiace tohto roku potrebovala látky za takmer päťtisíc eur, a to len pre poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
„Je to skľučujúce. Na ďalší mesiac budem potrebovať minimálne dva a pol až tritisíc eur a návratnosť je v nedohľadne.“
Elena Auxtová z Valaskej čerpá zatiaľ zo zásob a očkuje. „Nové neobjednávam, lebo na to nemám. Mesačne potrebujem takmer dvetisíc eur.“ Jej kolegyňa z Revúcej je na tom podobne. Dúfa, že „sa tento nezmysel vyrieši“.
Anna Popracová z Bratislavy tvrdí, že problémom je aj vysvetliť situáciu rodičom. „Ľudia sú voči lekárom nabrúsení, opäť to berú ako čosi, čo ide proti nim.“
Niektorí pediatri už rokovali o nákupe vakcín s lekárňami. Časť lekárnikov je ochotná na platby chvíľu počkať, ale obidve skupiny tvrdia, že je to nesystémový krok, ktorý je dlhodobo neudržateľný.
Daniel Vražda, Petra Barteková
Aj s predpismi liekov sú problémyOd decembra sa lieky predpisujú inak. Lekári s tým majú ťažkosti.
BRATISLAVA. Kampaň o novom spôsobe predpisovania liekov začalo ministerstvo zdravotníctva robiť dva týždne po jeho zavedení.
Dovtedy sa na nich obrátilo viac lekárov aj lekárnikov s otázkou, čo majú robiť.
Od decembra mali lekári na recept písať najmä účinnú látku a nie konkrétny názov lieku. Ten mohli odporučiť v zátvorke.
Lekárne však prijali viacero zle vypísaných receptov. Pacientov tak museli poslať opäť k lekárom, lebo recept by poisťovňa nepreplatila.
Rezort pripravil pol milióna informačných letákov. Celkovo bude stáť kampaň 17-tisíc eur.
Veronika Folentová

Beata
Balogová
