NAIROBI. Šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda neodolal svojej športovej vášni ani na oficiálnej pracovnej ceste vo východnej Afrike. Počas návštevy Kene sa rozhodol zabehať si so svetoznámym maratóncom Patrickom Makauom.
"Hovorí sa, že každému z nás trošku šibe, každému nejako inak. Niekto sa chce raz za život previezť vo formule, preliezť päťtisícovku, tak pre mňa bol toto športovo životný zážitok," zhodnotil po rannom rekreačnom behu, hneď potom, ako vedľa Makaua "prišiel do cieľa".
Dvadsaťšesťročný Makau je podľa neho "úžasný chlap, skromný a príjemný človek", a tak sa rozhodol ho pozvať na známy Košický maratón.
Košice tak prisľúbil navštíviť maratónec, ktorý drží svetový rekord dve hodiny tri minúty, čo je jeho výkon z Berlínskeho maratónu v tomto roku.
Humanitárna pomoc Keni už nebude podliehať clám a daniam
Rozvojová pomoc Slovákov, smerujúca do africkej Kene, už nebude podľa novej dohody podpísanej medzi oboma krajinami podliehať clám a daniam.
"Dohoda rozpoznáva, že nejde o biznis, ale o humanitárnu pomoc, a preto už tieto lieky, šatstvo či prikrývky nebudú podliehať clu alebo daniam, teda ušetríme peniaze," vysvetlil šéf slovenského rezortu zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.
Dodal, že dohoda, podpísaná v stredu, bola iniciatívou slovenskej strany.
"Doterajšia prax podľa súčasných kenských zákonov bola taká, že tovar, ktorý pristál v Nairobi, podliehal colným predpisom. To, že bol poslaný zadarmo, to dané úrady nezaujímalo - prišiel tovar a bolo ho treba precliť alebo zdaniť," priblížil systém v krajine, kam len pri aktuálnej pracovnej ceste priniesol 3,4 tona pomoci.
"Je vysoko pravdepodobné, že v krajinách, kde podobné predpisy zaťažujú našu rozvojovú pomoc, sa budeme snažiť takéto dohody presadiť," dodal s tým, že takáto dohoda sa aktuálne pripravuje s Afganistanom či Južným Sudánom. Podpísaná je už napríklad s Čiernou Horou, Srbskom či Moldavskom.