BRATISLAVA. Poslanci parlamentu v roku 2011 strávili v parlamente počas 15 schôdzí 63 rokovacích dní a hlasovacie zariadenie použili 1 456-krát.
Najdlhšia bola schôdza v máji, mala 11 rokovacích dní, naopak len niekoľko minút trvali mimoriadne schôdze iniciované opozičným Smerom, koalícia ich zablokovala tým, že neschválila program.
Vo februári si tak Smer nevynútil ďalšiu tajnú voľbu generálneho prokurátora, v marci sa nerokovalo o návrhu Smeru na zavedenie bankovej dane a znížení DPH, v apríli sa nerokovalo o slovensko-maďarských vzťahoch, v júli o zdražovaní.
Počet rokovacích dní koaliční poslanci štyrikrát znížili odsunutím poslaneckých návrhov na nasledujúcu schôdzu, niektoré návrhy zákonov preto stále čakajú na druhé čítanie, hoci schválené v prvom čítaní boli už v máji.
Keďže parlament čaká do konca volebného obdobia už len jedna riadna schôdza, návrhy v prvom čítaní sa už schváliť nepodarí. Poslaneckých zákonov v prvom čítaní sú pritom takmer štyri desiatky.
Zákonodarcovia si v roku 2011 vyskúšali aj nočné rokovanie, v noci z 13. na 14. septembra sa plénum zaoberalo návrhom na vyslovenie nedôvery premiérke Ivete Radičovej.
Vtedy si stoličku ešte udržala, jej pád prišiel o necelý mesiac, keď 11. októbra parlament neschválil navýšenie eurovalu a zároveň tým vláde vyjadril nedôveru.
Začiatok poslednej riadnej schôdze v aktuálnom volebnom období je naplánovaný na 31. januára 2012.