Bratislava 1. augusta (TASR) - Napriek tomu, že 3. augusta uplynie od jednej z najhorších tragédií v Osvienčime už 58 rokov, stále nie je dostatočne známe, aký význam má holokaust v rómskej histórii.
Uvádza sa to vo vyhlásení splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity Kláry Orgovánovej v súvislosti s tragédiou v noci z 2. na 3. augusta 1944, keď v plynových komorách koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau zahynulo takmer 3000 Rómov.
"V súčasnosti môžeme v európskej politike sledovať niekoľko prúdov, ktoré sa vyznačujú netolerantným prístupom k menšinám a majú sklony len posilňovať ich vyčlenenie zo spoločnosti. Aj dnes sa na Rómov často nahliada ako na niekoho, kto sem nepatrí a mal by odísť preč. Spomínané historické udalosti by však mali byť pre každého z nás výstrahou, kam podobné myšlienky môžu viesť," uviedla Orgovánová pre TASR.
Tragédia označovaná ako Porraimos (po rómsky zničenie, pustošenie) patrí k najsmutnejším udalostiam rómskej histórie. Norimberské zákony (1935) stanovovali, že osoby neárijského pôvodu škodia čistote rasy. Rómom, Židom a černochom boli odňaté základné ľudské práva a slobody, a začali sa voči nim uplatňovať osobitné nariadenia. V Protektoráte Čiech a Moravy začali platiť nemecké zákony. Nerešpektovanie opatrenia vtedajšieho ministerstva vnútra, ktoré prikazovalo trvalé usadenie a zanechanie kočovania, znamenalo deportáciu do trestného tábora.
Historik Ctibor Nečas uvádza, že v roku 1940 boli v Protektoráte zriadené pracovné tábory v Letech pri Písku a v Hodoníne pri Kunštáte, tieto boli od januára 1942 premenené na zberné tábory, kde boli zhromažďovaní Rómovia z celého Protektorátu. Tí, čo zaobchádzanie v táboroch prežili, boli v roku 1943 prevezení do Osvienčimu. V transportoch odišlo z Protektorátu vyše 4500 Rómov, väčšina z nich sa späť nikdy nevrátila. "Vedeckým" zdôvodnením vyvražďovania Rómov mala byť ich "vrodená zločinnosť a asociálnosť". Preto boli počas nútených pobytov v koncentračných táboroch vystavovaní len ponižovaniu, týraniu a násiliu, ktoré končilo smrťou.
*hol ir