Právomoci
Vyšší súdny úradník
rozhoduje aj o:
poriadkovej pokute, súdnych poplatkoch, ustanovení obhajcu, započítaní väzby a trestu, spise pre odvolací súd.
BRATISLAVA. Ešte nedávno pracoval Michal Masár na ministerstve spravodlivosti, koncom septembra ho zastupoval aj vo výberovej komisii na Okresnom súde v Žiline.
Vyberal si vtedy budúcich kolegov, keďže koncom novembra sám v podobnom konkurze na vyššieho súdneho úradníka uspel.
Bol jedným zo siedmich uchádzačov, ktorí výber vyhrali. U viacerých účastníkov, ktorí si ho pamätali zo septembra, to vzbudilo podozrenie.
„Je dôležité, aby u účastníkov konania nevznikli pochybnosti o férovosti konania a tu oprávnene vzniknúť mohli, aj keď realita mohla byť iná,“ myslí si Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play.
„Kľúčové je nastavenie pravidiel výberu tak, aby išlo o férovú súťaž,“ povedal hovorca Peter Bubla, podľa ktorého tieto predpoklady splnili.
Skúšali totiž podľa nového systému, ktorý je postavený na náhodnom zostavovaní zadaní. Začína sa už pri úvodnom teste, ktorého otázky sú vyžrebované cez počítač. Vopred ho nikto nepozná.
Ministerstvo tiež tvrdí, že v septembri ešte nevedeli o Masárovej ambícii ísť pracovať na súd.
Úradník hovorí, že sa rozhodol až počas konkurzu, keď sedel v komisii – dozvedel sa, že na súde je ešte sedem voľných miest. Najskôr požiadal o preloženie, čo zákon umožňuje.
Ministerka Lucia Žitňanská (SDKÚ) však trvala na tom, že musí prejsť cez riadny konkurz.
Masár priznáva, že jeho úspech môže vzbudzovať podozrenie. Bráni sa, že k otázkam nemal vopred prístup.
Zamestnanci ministerstva podľa neho nemôžu byť diskriminovaní zákazom účasti na konkurzoch, hoci boli
v minulosti členmi komisie.
Wienk hovorí, že vyriešiť by to mohla ochranná lehota, počas ktorej by sa člen výberovej komisie nemohol sám zúčastniť na inom výbere.

Beata
Balogová
