BRATISLAVA. Kto dostane niekoľko miliónov eur, ak sa Obyčajní ľudia dostanú do parlamentu? Bude to samotné hnutie, nezávislí kandidáti alebo aj OKS a KDS, ktorých zástupcovia sú na konci kandidátky?
Pokiaľ by sa strana Igora Matoviča dostala cez päť percent, štát by jej postupne za štyri roky vyplatil najmenej dva a pol milióna eur. Ak by dostala okolo siedmich percent, mohlo by ísť o viac ako štyri milióny.
Matovič chce peniazmi štátneho príspevku splatiť úver, ktorý si berie na predvolebnú kampaň.
„Ponúkli sa mi za posledných pár mesiacov možno desiati sponzori, ale všetkým som sa snažil veľmi slušne vysvetliť, že nič také v našom prípade nehrozí,“ hovorí.
Odmietol ich vraj, aby v budúcnosti nikto nechcel protislužby.
Kampaň zaplatí úverom od banky, z peňazí od ďalších kandidátov a z vlastného. Sám zatiaľ prispel 30-tisíc eurami, 16tisíc išlo na predvolebnú kauciu. Spolu počíta s kampaňou za milión eur.
OKS už raz nedostala
Z kandidátky Mosta-Hídu sa v roku 2010 prekrúžkovali do parlamentu štyria poslanci OKS. Hoci chceli časť z príspevku od štátu, od strany Bélu Bugára nedostali nič.
„Toto sú témy, o ktorých ešte budeme diskutovať,“ povedal o peniazoch Obyčajných ľudí za voľby predseda OKS Peter Zajac.
Verí, že existuje spôsob, ako by sa dala „zohľadniť“ ich účasť na kandidátke a na výsledku strany.
„Zopár slov sme o tom neformálne prehodili, ale zatiaľ sme to neriešili,“ vraví aj šéf KDS Vladimír Palko.
Matovič: Zákon nepustí
„Určite by bolo ideálne, aby zákon umožňoval tento príspevok rozdeliť podľa prínosu alebo úspešnosti jednotlivých kandidátov a takto im pokryť výdavky na kampaň,“ hovorí Matovič.
Zákon to podľa neho neumožňuje, a peniaze môžu zostať hnutiu, myslí si.
„Rátam s tým, že príspevok bude mať strana, ktorá bude platiť kampaň, ktorá bude riskovať, či projekt bude, alebo nebude úspešný.“
Peniaze by sa tak mali naďalej používať „na podporu nezávislosti v politike“.
Jeden z funkcionárov parlamentnej strany SME opísal, ako by bolo možné peniaze dostať do inej strany bez porušenia zákona.
Strana, ktorej by mala časť príspevku ísť, by si založila eseročku, tá môže vyvíjať podnikateľskú činnosť a zisk presúvať priamo strane.
Matovičova strana by potom mohla legálne eseročke zaplatiť napríklad za „kampaň“ či iné služby, ktoré by v jej prospech urobila.

Beata
Balogová
