SME

Nový šéf armády pokračuje v tradícii piatkov po anglicky

Piatkové ranné brífingy velenia Generálneho štábu v anglickom jazyku zaviedol bývalý náčelník GŠ Ľubomír Bulík hneď po svojom nástupe do funkcie ešte v roku 2005.

BRATISLAVA. Novovymenovaný šéf armády Peter Vojtek, ktorý sa dnes ujal funkcie, pokračuje v armáde v tradícii tzv. piatkov po anglicky, ktoré zaviedol jeho predchodca Ľubomír Bulík.

Aj dnes na prvej veľkej porade velenia, tak ako každý piatok, znela angličtina, ktorá je hlavným dorozumievacím jazykom Severoatlantickej aliancie (NATO).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Sme súčasťou Severoatlantickej aliancie, kde partneri medzi sebou oficiálne používajú angličtinu a francúzštinu. Udržiavať si vysokú úroveň znalosti jazyka je preto nevyhnutné,“ vysvetlil generálmajor Vojtek.

SkryťVypnúť reklamu

„Ako som povedal pri svojom vymenovaní do funkcie, nadviažem na všetky pozitíva, ktoré sa nám spoločne v posledných rokoch v ozbrojených silách podarili dosiahnuť. Kontinuita nech je základným heslom nadchádzajúceho obdobia v prospech plnenia úloh ozbrojených síl,“ uviedol Vojtek.

Naznačil však, že niektoré veci bude potrebné aj zmeniť. „Musíme byť pripravení presadzovať aj potrebné zmeny, ktoré budú viesť k zefektívneniu fungovania ozbrojených síl. Obdobie, ktoré je pred nami, bude náročné. Osobne som presvedčený, že najbližšie roky prinesú ďalšie nové výzvy, ktorým budeme musieť v rezorte obrany a v ozbrojených silách spoločne čeliť,“ dodal Vojtek.

Piatkové ranné brífingy velenia Generálneho štábu (GŠ) v anglickom jazyku zaviedol bývalý náčelník GŠ Ľubomír Bulík hneď po svojom nástupe do funkcie ešte v roku 2005, aby sa aj týmto spôsobom udržiavali jazykové schopnosti velenia a upevňovalo používanie vojenskej terminológie v jazyku aliancie.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem náčelníka GŠ a jeho zástupcu sa každý piatok na brífingu zúčastňujú náčelníci všetkých štábov GŠ, vrátane Centra riadenia operácií a hlavného poddôstojníka OS SR. Na tejto schôdzke sa hovorieva o najdôležitejších udalostiach v armáde a zadávajú sa pokyny pre najbližšie obdobie. Brífing je zameraný na analýzu udalostí v OS SR v predchádzajúcom týždni a v krízových oblastiach, kde pôsobia naši vojaci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 995
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 506
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 404
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 578
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 898
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 401
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 929
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 700
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Lukáš Kubiš v drese Unibet Tietema Rockets.

Z víťazstva sa tešil Svrčekov tímový kolega.


SkryťZatvoriť reklamu