Mojžiš: Dzurinda je vydierač. Ale premiérom môže byť

Kandidátka Igora Matoviča dosiahne aspoň sedem percent, tvrdí jej volebný líder.

(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Obyčajných ľudí by rád videl vo vláde. Ale slabým ministrom školstva by líder ich kandidátky MARTIN MOJŽIŠ byť nechcel.

Vedci možno objavili Higgsov bozón, stali ste sa jednotkou na kandidátke. Je toto najlepší týždeň vo vašom živote?

"Ani jedna z tých vecí pre mňa neznamená nič obrovské. Objav ešte nie je na konci, dáta postupne vyhodnocujú a začína sa tam niečo javiť. Kandidátka bude v mojom živote znamenať výraznú zmenu, ale rozhodne to nepovažujem za zvlášť významný týždeň."

Čím vás Matovič presvedčil?

"Nepresvedčil ma. Jeho projekt sa mi zdal od začiatku dobrý, a preto som ho podporoval. No a v jednej chvíli sa začalo ukazovať, že najúčinnejšia podpora bude, keď aj ja budem kandidovať."

Mali ste úlohu zháňať ľudí na kandidátku. Keď sa vám nepodarilo niekoľkých presvedčiť, získali ste pozíciu lídra. Kto o tom rozhodol?

"Je to kandidátka Obyčajných ľudí a oni štyria mali plné právo rozhodnúť, kto na kandidátke bude a kto nebude. Ale nefungovalo to tak, že by rozhodovali sami. Radili sa s ďalšími ľuďmi, ktorí oslovovali možných kandidátov. Postupne vznikol konsenzus, aké má byť poradie v prvej desiatke."

Prečo ste neodišli z .týždňa?

"Na .týždni mi záleží, tá robota ma baví."

Odídete, keď sa stanete poslancom?

"Môj plán je neodísť, ani keby som sa stal poslancom. Ak to bude čo len trochu možné a budem to zvládať, nechcem odísť z .týždňa."

Kandidatúru ste ohlásili cez .týždeň rozhovorom na štyri strany. Nebolo to zvýhodňovanie?

"Zvýhodňovanie pred kým?"

Poznáte členov redakcie, a preto ste ich mohli presvedčiť, aby vám dali priestor a mohli ste prehovoriť k potenciálnym voličom.

"Nie. Nijako som sa neuchádzal, aby som tam mal rozhovor."

Dokáže redakcia dostatočne garantovať, že bude rovnako kriticky pristupovať k Obyčajným ľuďom, keď člen redakcie bude za nich sedieť v parlamente?

"Záleží na konkrétnych novinároch. A ako ich poznám, som skalopevne presvedčený, že nie sú ochotní obetovať kvôli mne ani štipku zo svojej novinárskej povesti."

Čo hovoríte na Františka Šebeja a Petra Osuského, ktorých .týždeň podporoval?

"Nepáči sa mi, čo urobili jeden aj druhý. Nepovažujem to za správne."

Ľutujete, že ste im pred vlaňajšími voľbami pomáhali?

"Nie. Myslím si, že to bolo správne."

Ako by ste hlasovali o eurovale?

"Euroval je zlým riešením a spojenie hlasovania s dôverou vláde bola strašná chyba. Iveta Radičová bola k spojeniu dohnaná vlastnými, pripadala mi ako uštvaná laň. Celé som to videl ako hru Mikuláša Dzurindu, ktorého považujem za vydierača. Neviem, či by som bol schopný takého strašného premáhania, aby som hlasoval za zvýšenie eurovalu a udržanie vlády."

Ako vnímate, že na kandidátku sa dostala Daniela Žuffová, bývalá viceprezidentka KOZ, ktoré spolupracuje so Smerom, pričom Matovič mal podmienku, že kandidovať môžu len tí, čo Fica odmietajú.

"Odišla práve preto, že na najvyššej úrovni videla, aká je spolupráca odborov so Smerom. Bola to odborárka z úplnej verchušky, ktorá odtiaľ odišla. Čiastočne sama, čiastočne ju vyhodili, lebo si nesadli."

Podľa najnovšieho prieskumu obyčajní by boli v parlamente. Aký je váš odhad, ako dopadnete vo voľbách?

"Verím tomu, že dosiahneme sedem percent a pri veľmi, veľmi, veľmi priaznivých okolnostiach a dobrej kampani by som nebol šokovaný z desiatich percent."

Neobávate sa, že niekoho odradí čo i len jedno meno na rôznorodej kandidátke?

"Ľudia, ktorí nebudú kvôli niekomu voliť, budú vždy. Ale veľkého odpudzovacieho efektu sa nebojím."

Je zrejmé, že v prípade vašej kandidátky najviac zavážia krúžky. Kto sa podľa vás dostane do parlamentu?

"Myslím si, že sa určite dostane Matovič. Bolo by nesprávne a šialené, keby sa tam nedostal. Mali by sa tam dostať všetci štyria obyčajní, ale nie som si tým istý."

Sebe si veríte?

"Nie som presvedčený, že jednotka v parlamente bude."

Čím chcete oslovovať voličov?

"Hlavná téza celej kandidátky je boj s korupciou. Ministerstvá sú prelezené korupciou odhora až nadol. Treba nahlas hovoriť, že nejde o normálny stav. Cieľom všetkých obyčajných ľudí bude nezúčastňovať sa na nijakej korupcii, upozorňovať na konkrétne prípady a ísť po nich."

Chcú byť obyčajní vo vláde?

"Chceme urobiť všetko preto, aby nevládol Fico."

Chcete byť ministrom školstva?

"Nechcem byť slabým ministrom školstva."

Prečo?

"Ministerstvo školstva nemalo dostatočne silnú politickú podporu ani pri politicky silnejších nominantoch, ako boli Ján Mikolaj a Eugen Jurzyca."

Nebolo problémom, že na školstvo neprichádzali dostatočne pripravení politici, ktorí by vedeli okamžite začať s reformami?

"V prípade Jurzycu to je asi pravda. Pripadal mi ako sám vojak v poli. Nemal podporu z vlastnej strany. Myslím si, že strana sa snažila na jeho ministerstve o korupciu bez jeho vedomia."

Dokázal Jurzyca korupcii zabrániť?

"Pokiaľ sa o nej dozvedel. Ale o väčšine sa nedozvedel."

Za čím bola korupcia?

"To, samozrejme, nemôžem hovoriť. Povedal som, aký je môj pocit, je založený na konkrétnych znalostiach, rozhovoroch. O niečom som aj napísal, že podľa mojich informácií išlo o korupciu nielen v prospech firmy, ktorá korumpovala, ale aj v prospech politickej strany."

Zašli ste preto za Jurzycom?

"Áno. Urobil to, že obchod zrušil."

Čiže hovoríte o Planéte vedomostí?

"Áno. Bolo to veľmi predražené. Myslím si, že peniaze, ako pri mnohých iných predražených zákazkách, nekončia iba vo firmách, ale aj v straníckych pokladniciach."

Ako chcú obyčajní fungovať v parlamente, budete mať poslanecký klub alebo bude každý nezávislý?

"Predpokladám, že utvoria poslanecký klub."

Ak by od vašej podpory záviselo zostavenie vlády, vedeli by ste poslať na rokovanie nejakého zástupcu alebo by bolo treba rokovať s každým zvlášť?

"Ak sa zvolení kandidáti dohodnú, že sa zúčastnia na týchto rokovaniach a vyberú si nejakého vyjednávača, tak to tak bude."

Okrem Smeru a SNS vylučujete zo spolupráce aj SDKÚ, keď Dzurindu považujete za vydierača?

"SDKÚ nevylučujem. Dokonca nevylučujem ani vládu, ktorej by bol Dzurinda predsedom. Nemám ho rád za to, akú paseku v politike už narobil, ale nie je to Fico. Ak bude treba urobiť protificovskú koalíciu, tak SDKÚ tam určite bude, pretože nepredpokladám, že už v terajších voľbách by išli pod päť percent."

Kde máte záruku, že ak od hlasov obyčajných bude závisieť, aká vláda vznikne, že vaši kandidáti nezradia a nepodporia kabinet s Ficom?

"Ľudia boli vyberaní tak, aby pravdepodobnosť takéhoto konania bola iba hypotetická."

Ak niekto z kandidátky začne časom podporovať program, s ktorým nesúhlasíte, budete tolerovať jeho slobodné rozhodnutie alebo s tým bude problém?

"Aký program?"

Napríklad nejaká strana bude chcieť zvýšiť dane a jeden z vašich členov bude chcieť hlasovať za.

"Ak by sme boli súčasťou koalície a nezvyšovanie daní by bolo v programovom vyhlásení, s ktorým dotyčný súhlasil, považoval by som za správne, aby jeho neskoršie hlasovanie bolo v súlade so skorším hlasovaním."

Ale ak by chcel hlasovať inak?

"Pýtate sa ma, či by som podporoval ústavný stav, keď sa poslanec bude rozhodovať podľa svojho vedomia a svedomia? Áno, podporoval."

Zaujíma ma, či je možné fungovanie parlamentu, do ktorého sa dostanú ľudia, ktorí nebudú ničím viazaní. Ako sa dohodnú na podobe zákonov?

"Takto to má fungovať podľa ústavy tejto krajiny."

Netvrdím, že treba poslancovi rozkázať, aby aj napriek svojmu názoru hlasoval podľa želania strany. Ale dokázalo by sa 150 nezávislých poslancov zhodnúť na nejakom zákone?

"Ústava je taká, že sme parlamentnou demokraciou. Parlamentná rozprava je teraz iba exhibíciou ľudí, ktorí rozprávajú do prázdnej sály. V skutočnosti má byť rozprava naozajstná, poslanci majú argumentovať a presviedčať. Hlasovať sa má, ak sa na podobe zákona zhodne väčšina poslancov."

Na terajšej vláde sa ukázalo, že aj keď sa už na niečom dohodla, dohoda väčšinou nevydržala, lebo sa objavil niekto, kto začal podmieňovať podporu.

"Pýtate sa, či je možné, aby fungoval parlament zo 150 hajzlov, z ktorých každý sleduje vlastné záujmy? Taký parlament by fungoval dosť zle. Ale na to sú voľby, aby ľudia vybrali zodpovedných ľudí s vlastnými názormi, ale zároveň ochotnými robiť kompromisy."

Ako by ste vyriešili patovú situáciu, ak by na schválenie rozpočtu bolo treba 76 hlasov, v koalícii by bolo istých 75, jeden poslanec od Obyčajných ľudí by odmietal návrh podporiť?

"No nemôžem ho presvedčiť, to nie je moja úloha."

Ale chcete dobro pre krajinu, aby bol rozpočet schválený a vyhla sa provizóriu?

"Aj on chce dobro pre krajinu. Ústava je taká, že nemáme monarchiu. Keby sme mali dobrého monarchu a rozhodol by dobre, nepotreboval by na to poslancov. Ale taký systém tu nie je, máme 150 poslancov, zákon sa musí páčiť 76. Ak nenájdeme dostatočnú podporu, tak by bolo provizórium."

Aj keď by ste provizórium považovali za horšie riešenie ako schválenie rozpočtu?

"Môžete začať uvažovať o štátoprávnom usporiadaní krajiny. Či ústava je to pravé orechové a či by sme ju nemali zmeniť."

Zmeniť krajinu na monarchiu?

"To je jedna možnosť, na čo treba ústavnú väčšinu. Ak sa nenájde, ide sa po starom."

Nedôjde situácia do takého stavu, že žiadny zákon nebude priechodný?

"To sa stáva v demokraciách, že voľby dopadnú 101:99. To je nebezpečenstvo demokracie. Podobne ako nebezpečenstvo monarchie je, že dobrého panovníka vystrieda zlý panovník. Demokracia nie je ideálna, aj ona má obrovské chyby. Teraz ich nejdeme vyriešiť, budeme sa snažiť ich ako-tak vyliečiť."

Už ste sa bavili s Eugenom Kordom, či si zvyknete na obleky v parlamente?

"To je vážna otázka. Ale asi budeme musieť. Neviem si to dosť dobre predstaviť. Už som mal oblek na nejakých pohreboch, promóciách. Nemal som oblek na pohrebe Ernesta Valka. Pre toto si ho budem musieť kúpiť, čo ma mrzí, mohol som to urobiť radšej kvôli Ernestovi. Ale myslel som, že mi to vydrží bez obleku."

Čo bude s projektom, ak sa nedostanete do parlamentu?

"Ja osobne budem ďalej prednášať na matematicko-fyzikálnej fakulte a písať do .týždňa."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 3. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 4. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 7. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 1. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 2. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 3. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 4. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 5. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 6. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 7. Rastie nám pokrivená generácia?
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 712
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 7 085
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 3 025
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 562
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 740
 6. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 306
 7. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 157
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 978
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 959
 10. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy! 493

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

Neprehliadnite tiež

Domov

Vládny špeciál Tupolev mieri do múzea

Pozrite si interiér lietadla, v ktorom lietali slovenskí prezidenti.

Domov

Po študentoch sa na Kaliňáka zas chystá opozícia

Na pondelkový protikorupčný protest chcú prísť tisíce ľudí. Organizátori pozvali aj premiéra Roberta Fica

Domov

V posledný septembrový týždeň by malo prísť babie leto

Nedá sa povedať, či počasie vydrží dlhšie alebo bude iba otázkou pár dní.

Domov

Remišová: Ak bude treba, Kiska by sa mal za kauzu ospravedlniť

Obyčajní navrhujú sprísnenie majetkových priznaní.