Americký prezident Barack Obama dnes v reakcii na úmrtie bývalého českého prezidenta Václava Havla ocenil jeho nenásilný odpor, ktorý "otriasol základmi impéria".
Obama zdôraznil, že Havel odkryl prázdnotu represívnej ideológie a dokázal, že morálka pri vládnutí je silnejšia než akákoľvek zbraň, napísala tlačová agentúra AP.
Podľa amerického prezidenta Havel reprezentoval ambície polovice kontinentu, oddeleného Železnou oponou a pomohol uvoľniť historické tendencie, ktoré viedli "k zjednotenej a demokratickej Európe".
"Osobne som prechovával voči Václavovi Havlovi rešpekt už od 60. rokov, kedy som mal možnosť ho spoznať. Stal sa symbolom novodobého českého štátu. Bol tiež človekom, ktorý ma prizval do rodiaceho sa Občianskeho fóra," povedal český prezident Václav Klaus. Za plodné považoval i ich polemiky v 90. rokoch, keď obaja zastávali najvyššie ústavné funkcie. Havel bol vtedy prezident a Klaus predseda vlády. Klaus kontaktoval Havlovu manželku Dagmar, aby jej vyjadril sústrasť. "Budem s ňou v kontakte i naďalej."
"Som tým ľudsky zasiahnutý, pretože pán prezident bol symbolom toho, čo sa tu stalo v roku 1989. Urobil pre túto krajinu strašne veľa - pre pokojný prechod k demokracii, pre vybudovanie základných demokratických štruktúr, pre začlenenie našej krajiny do Európskej únie a do Severoatlantickej aliancie. Bol symbolom, bol aj tvárou našej republiky navonok, "povedal český premiér Petr Nečas.
"Je mi to nesmierne ľúto, pretože Václav Havel bol symbolom Českej republiky, všeobecne uznávanou osobnosťou a nesmierne veľa pre našu krajinu urobil. Budem si ho pamätať ako statočného disidenta, ktorý mal odvahu vystúpiť proti komunizmu v čase, keď mnohým iným chýbala," povedal bývalý premiér a expredseda ČSSD Miloš Zeman.
"Václav Havel bol symbolom cesty ku slobode a demokracii a ako prezident odviedol veľký kus práce pri začleňovaní Česka do Európskej únie i NATO," skonštatoval český minister financií Miroslav Kalousek.
"Jeho názory ma vždy veľmi inšpirovali a to i v čase, keď už nebol prezidentom," zveril sa predseda Vecí verejných Radek John, ktorý sa nebál Havla pomenovať jedným z najväčších Čechov.
"Bol tým najlepším veľvyslancom záujmov ČR," domnieva sa český expremiér Jiří Paroubek, ktorý je toho názoru, že Václav Havel je nenahraditeľný, pokiaľ ide o obraz Českej republiky za hranicami.
"Bez neho a bez jeho silných slov by demokratické prebudene v strednej a východnej Európe, bolo nemysliteľné," povedal nemecký šéf diplomacie Guido Westerwelle.
"Jeho oddanosť slobode a demokracii je rovnako pamätná ako jeho veľká ľudskosť," odkázala nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Meno Václava Havla bude navždy spojené s procesom znovuzjednotenia Európy a šírením myšlienok slobody a demokracie vo svete. Vyhlásil to dnes predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v rámci svojho oficiálneho kondolenčného prejavu k dnešnému úmrtiu bývalého českého prezidenta.
"Havel bol zdrojom veľkej inšpirácie pre všetkých tých, ktorí bojovali za demokraciu a slobodu všade vo svete," uviedol vo svojom sústrastnom telegrame predseda EK.
Barroso na adresu zosnulého Havla povedal, že bol skutočným Európanom a bojovníkom za demokraciu a slobodu počas celého svojho života.
Britský premiér David Cameron povedal v nedeľu, že Európa vďačí Havlovi za to, že "priniesol slobodu a demokraciu na kontinent". "Jeho smrť ma veľmi zarmútila," uviedol Cameron v stanovisku. "Havel venoval svoj život ľudskej slobode. Celé roky sa komunizmus snažil zlikvidovať ho, vymazať jeho hlas. No Havel, dramatik a disident, sa nedal umlčať. No dnes jeho hlas zmĺkol. Jeho príklad, a to, čomu venoval svoj život, bude pokračovať."
K úmrtiu Václava Havla sa vyjadrila aj priateľka bývalého českého prezidenta, niekdajšia americká ministerka zahraničia českého pôvodu Madeleine Albrightová. Havla označila nielen za bojovníka za demokraciu, ale najmä za ambasádora ľudského svedomia. "Václav Havel urobil náš svet lepším, pretože bol jeho súčasťou. Patril k hŕstke skutočných bojovníkov za demokraciu, skôr ako politikom bol umelcom, predovšetkým však bol veľvyslancom ľudského svedomia. Donekonečna hľadal to najlepšie v sebe samom a v každom z nás," napísala Albrightová vo vyhlásení.
"Chcem vyjadriť všetkým, ktorých sa to dotýka, hlbokú sústrasť," povedala slovenská premiérka Iveta Radičová, ktorá sa o smrti exprezidenta Václava Havla dozvedela počas živého vysielania diskusnej relácie STV O päť minút dvanásť.
Premiérka sa s Havlom stretla pred pár dňami na odovzdaní ceny Jána Langoša v Prahe, kde exprezident prijal toto ocenenie. "Bol osobne prítomný a jeho vlastným šarmom nám všetkým zaželal to, čo Janko Langoš – vysielať vnútornú rovnováhu a pokoj. Je mi to nesmierne ľúto," uzavrela.
Odišiel neprehliadnuteľný a rešpektovaný symbol československej Nežnej revolúcie a nového demokratického Česko-Slovenska. Prezident Václav Havel zanechal stopu nielen v novodobých dejinách českého a slovenského národa, ale aj v histórii nových európskych demokracií a zjednocujúcej sa Európy. Tieto slová napísal v kondolenčnom telegrame českému prezidentovi Václavovi Klausovi prezident SR Ivan Gašparovič. "Slovensko si váži politický i umelecký odkaz prezidenta Václava Havla. V našej pamäti navždy ostane ako charizmatická a ľudská osobnosť s nezameniteľným štýlom vedenia politiky," napísal Gašparovič. V mene občanov celého Slovenska vyjadril Klausovi hlbokú sústrasť.
Smrť bývalého československého prezidenta Václava Havla sa hlboko dotkla predsedu Národnej rady SR Pavla Hrušovského (KDH). "Havel bol pre mňa symbolom politika, ktorý pravdu a ideály nepoužíval len ako slová, ale ktorý tak žil celý svoj život," uviedol pre TASR. Hrušovský zároveň vysoko ocenil Havlov prínos v období predchádzajúceho režimu. "Bol jedným z lídrov boja za slobodu a demokraciu. Je nezabudnuteľným mementom pre všetkých nás, ale aj budúce generácie. Osobnosti ako on sú dnes v politike vzácnosťou a skôr výnimkou," vysvetlil.
"Václav Havel patril k osobnostiam českého národa a hoci sme mali rozdielne pohľady na slovenské potreby v spoločnom štáte, nemožno mu uprieť, že sa stal súčasťou aj slovenských dejín pri zavádzaní demokratických pomerov po roku 1989 u nás," povedal bývalý predseda slovenskej vlády Vladimír Mečiar (ĽS-HZDS).
"Aj keď sa naše politické cesty neskôr rozišli, zostal v mojej pamäti ako muž, ktorý v Novembri '89 urobil práve to, prečo tu s nami na tomto svete bol. To bola jeho životná misia a jeho pozitívna energia neodchádza ani jeho smrťou," povedal jeden zo zakladateľov Verejnosti proti násiliu Ján Budaj.
"V osobe Václava Havla stráca aj Slovensko veľkého človeka, ktorého hodnotová orientácia bola rovnaká ako hodnotová orientácia, na ktorej sme budovali Slovensko po roku 1998. Václav Havel dokázal spájať politiku s hodnotami, kultúrou a umením. Jeho odkaz a morálne postoje ostanú v našich srdciach," povedal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
"Odišiel Václav Havel, ktorý bol naším prezidentom a priateľom na ceste k slobode. Dôležitým a pamätným zostane jeho prínos pre demokraciu, právny štát, politickú kultúru a európsku perspektívu bývalého Československa a neskôr obidvoch republík," reagoval predseda KDH Ján Figeľ. Dodal, že Havel bol človek, ktorý mal zmysel pre solidaritu a angažovanosť aj v čase, keď už zdravotne nevládal. "Nebol uzavretý do seba alebo do malého stredoeurópskeho priestoru, ale zaujímal sa o diania na celom svete a pracoval pre obhajobu ľudských práv. Tak sa prejavuje osobnosť, ktorá zodpovedne koná v každom čase a pozícii," povedal šéf KDH.
Človek v skutku pozitívny, dobrý, múdry. Jeden z mála, na ktorých človek mohol byť hrdý a považovať za svojich, skutočne svojich predstaviteľov. Bude mi za ním naozaj smutno. Na svojom blogu takto reagoval na úmrtie posledného československého prezidenta Václava Havla zakladateľ Verejnosti proti násiliu Fedor Gál. Naposledy sa s Havlom videl, keď pred niekoľkými dňami preberal v Prahe Cenu Jána Langoša. "Výraz jeho tváre a úsmev si budem pamätať. Pokúsim sa o ňom rozprávať aj deťom svojich detí. Nie, že by som veril, že pravda a láska niekedy zvíťazí nad lžou a nenávisťou, ale preto, že ten zápas má sám o sebe zmysel," napísal Gál.
"Na Václava Havla môžu byť právnom hrdí aj Slováci. Je symbolom premeny v našej spoločnosti a bol aj naším predstaviteľom a prezidentom," reagoval na Havlovu smrť signatár Charty 77 a člen Verejnosti proti násiliu Miroslav Kusý.
"Stal sa svetovým politikom, ktorých sme doteraz nemali," povedal Kusý.
Svetová verejnosť dnešným úmrtím bývalého československého prezidenta Vaclava Havla prišla o čestného človeka s veľkými písmenami. Konštatoval to predseda Mosta-Híd Béla Bugár. "Pán Havel bol bojovníkom za spravodlivosť a pravdu, a samozrejme, bol osobnosťou aj roku 1989. Dá sa však povedať, že bol osobnosťou i oveľa skôr, veď bol fakticky aj uväznený," povedal Bugár. Svoj vzťah s Havlom definoval ako korektný až priateľský.
"Vo Václavovi Havlovi odchádza z očí človek, ktorý bol pre mnohých ľudí žijúcim symbolom občianskej statočnosti. Človek, ktorý svojou ideou o nepolitickej politike predbehol dobu, v ktorej žil," reagoval poslanec Národnej rady SR Igor Matovič.
"Česi a Slováci dnes stratili jednu z najvýznamnejších osobností novodobých dejín. Václav Havel bol nielen symbolom boja proti komunizmu, ale najmä človekom, ktorý nikdy nezabúdal na to, že za slobodu a demokraciu musíme bojovať každý deň. Navždy ovplyvnil spôsob, akým vnímame vlastnú zodpovednosť za krajinu." Takto reaguje na smrť posledného československého prezidenta Václava Havla strana SaS na svojej internetovej stránke.