BRATISLAVA. Za priateľa Slovákov, ktorý to však na Slovensku nemal ľahké, považuje Václava Havla prvý slovenský prezident Michal Kováč (81).
Smrť Havla ho včera zarmútila. „Zomrel veľký človek, ktorý urobil mnoho pre pád totalitného systému a budovanie demokracie v Československu.“
S Havlom mal Kováč viacero stretnutí ako predseda bývalého federálneho zhromaždenia, aj ako hlava štátu.
„Jedno vyslovene osobné stretnutie bolo v roku 1992, keď bola prijatá Deklarácia o zvrchovanosti Slovenska. Václav Havel oznámil, že odstupuje z funkcie prezidenta. Bolo mi vtedy naznačené, aby som vycestoval do Prahy a porozprával sa s ním.“
Vzťah Havla k Slovensku bol podľa Kováča „dobrý a úprimný“, aj keď si uvedomoval, že ho dobre nepozná. „Veď keď prišiel na Slovensko, vyskytli sa aj nepríjemnosti. Ale nebral to tak vážne. Pochopil, že treba brať do úvahy pocity slovenského národa, že spolužitie s Čechmi zanechalo stopy.“
Prvým českým prezidentom sa Havel stal v januári 1993. Kováč do funkcie nastúpil v marci.
Počas väčšiny posledného volebného obdobia prezidenta Havla mu bol na Slovensku partnerom Rudolf Schuster, zvolený v priamej voľbe v máji 1999.
Ten sa po revolúcii s federálnym prezidentom Havlom stretával ako predseda Slovenskej národnej rady. Neskôr ho Havel vyslal za veľvyslanca do Kanady.
Niekdajší komunistický funkcionár Schuster po svojom odchode z Prezidentského paláca v roku 2008 pre SME Havla chválil za pokojný priebeh nežnej revolúcie.
„Urobil múdry ťah, keď si do vlády zobral bývalého komunistu Mariána Čalfu,“ hovoril vtedy Schuster.

Beata
Balogová
