SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

Štátny tajomník MO SR Pivarči rokuje s izraelskými zbrojovkami

Tel Aviv 6. júna (TASR) - Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Jozef Pivarči rokuje od pondelka v Izraeli o vojensko-politickej spolupráci oboch krajín. Návštevu začal stretnutiami s izraelskými politikmi, na ktoré nadviažu pracovné rokovania v najvýznamnejších izraelských zbrojovkách.

Cieľom návštevy je zhodnotiť doterajší stav slovensko-izraelskej spolupráce vo vojensko-politickej oblasti a načrtnúť jej konkrétne formy, vrátane spolupráce obranného priemyslu. V úvodný deň návštevy sa štátny tajomník stretol s izraelským ministrom obrany Benjaminom Ben-Eliezerom a ministrom dopravy Ephraimom Snehom, ktorý ako námestník ministra obrany v predchádzajúcej izraelskej vláde v októbri 2000 navštívil Slovensko. Obaja izraelskí ministri označili slovensko-izraelskú spoluprácu v obrannom priemysle za perspektívnu a vyjadrili záujem na posúdení spoločných projektov.

SkryťVypnúť reklamu

Izraelské zbrojovky predstavia slovenskému hosťovi možnosti spolupráce na projektoch modernizácie Armády SR a na oživení slovenského obranného priemyslu.


Gyula Horn sa vyslovil za prijatie SR, Rumunska a Slovinska do NATO

Budapešť 6. júna (TASR) - Za prijatie Slovenska, Rumunska a Slovinska do NATO vyslovil sa v utorok v Budapešti bývalý maďarský premiér a popredná osobnosť opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Gyula Horn.

Podľa názoru Gyulu Horna, ktorý na sklonku 80. rokov pôsobil ako minister zahraničných vecí, nemožno rozšírenie NATO oddeliť od budúcnosti Európskej únie (EÚ). Najväčšie šance na plnoprávne členstvo v EÚ od 1. januára 2002 pripisuje socialistický politik Estónsku, Maďarsku a Slovinsku.

Spomedzi otázok, kritizovaných vo vlaňajšej národnej správe EÚ o Maďarsku považuje expremiér za krátkodobo riešiteľnú problematiku verejnoprávnych médií a partnerstva s civilnými organizáciami, kým rómsku otázku možno podľa jeho slov vyriešiť v stredno- alebo dlhodobom časovom rámci.

SkryťVypnúť reklamu

Budapeštiansku konferenciu o budúcnosti Starého kontinentu v utorok otvoril šéf maďarskej diplomacie János Martonyi. Medzi ďalších účastníkov konferencie, ktorú listom pozdravil aj predseda Európskej komisie Romano Prodi, patril maďarský prezident Ferenc Mádl, jeho predchodca v tejto funkcii Árpád Göncz, niekdajší predseda parlamentu György Szabad, bývalý predseda vlády Péter Boross, ako aj predstavitelia maďarských parlamentných strán, civilných organizácií, cirkví, zamestnávateľov i odborov.


Ivan Pavle a Galéria NOVA z Bratislavy vystavujú na amsterdamskom KunstRAI

Amsterdam 6. júna (TASR) - Na najväčšom umeleckom veľtrhu Holandska - 17. ročníku KunstRAI, ktorý sa tento týždeň koná v Amsterdame, sa už po niekoľko rokov zúčastňuje i slovenská Galéria NOVA z Bratislavy vďaka jej riaditeľovi Mirovi Zemanovi. Rovnako tradične tu vystavuje aj umelec Ivan Pavle.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý rok navštívilo KunstRAI 28.000 návštevníkov a predali sa umelecké diela za 13 miliónov guldenov. Najaktuálnejšie umenie, sklo a šperky tu v dňoch 5. až 10. júna vystavuje 160 popredných galérií.

Na otvorení výstavy Ivana Pavleho sa zúčastnili aj zástupcovia Veľvyslanectva SR v Haagu.

Bližšie informácie o veľtrhu sú na internetovej adrese www.kunstrai.nl


Expremiér Mečiar bude vo voľbách 2002 čelným kandidátom HZDS

Hamburg/Bratislava 6. júna (TASR) - Slovenský opozičný vodca Vladimír Mečiar bude v parlamentných voľbách plánovaných na jeseň 2002 znovu kandidovať ako čelný kandidát Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS), informovala dnes nemecká tlačová agentúra DPA.

Minimálnym cieľom je zopakovanie volebných výsledkov z roku 1998, keď HZDS získalo 43 kresiel zo 150 mandátov Národnej rady SR, a tým vyhralo voľby, povedal dnes Mečiar. Pretože však vtedy HZDS nenašlo žiadnych koaličných partnerov, prevzala moc koalícia ľavého stredu Mikuláša Dzurindu.

SkryťVypnúť reklamu

Odvtedy sa SR podarilo dostať sa medzi kandidátov na členstvo v Európskej únii a NATO. Mečiar naproti tomu v čase svojho vládnutia zaviedol Slovensko do medzinárodnej izolácie. Vo výskumoch verejnej mienky v súčasnosti vedie HZDS, uzatvára informáciu agentúra DPA.


Rakúsko-česká spolupráca priniesla odhalenie prevádzačskej bandy

Viedeň 6. júna (TASR) - Dolnorakúskym policajtom sa v spolupráci s brnianskymi kriminalistami podarilo odhaliť bandu prevádzačov pôsobiacich z územia Českej republiky, ktorá podľa doterajších poznatkov "prepravila" zo Slovenska do ČR a ďalej do alpskej republiky ilegálne možno až 1200 cudzincov, hlavne občanov Indie.

Za mrežami je boss bandy - 30-ročný občan ČR, "dôverne známy" rakúskym orgánom, ako aj 16 ďalších osôb, oznámili dnes dolnorakúske bezpečnostné orgány. Intenzívne vyšetrovanie kauzy, ktoré trvalo niekoľko mesiacov, napreduje podľa nich iba pomaly, pretože zadržaní sa obávajú pomsty "kolegov".

SkryťVypnúť reklamu

Ako ďalej informovala rakúska agentúra APA, koncom apríla zadržali v ČR 16 podozrivých. Na dvoch hlavných páchateľov, občana ČR a Vietnamu, vydali už v tom čase medzinárodné zatykače. V Rakúsku zatkli od decembra minulého roku 30 prevádzačov, takmer výlučne občanov ČR, ktorí prepravovali narušiteľov štátnej hranice do Viedne alebo Traiskirchenu, sídla utečeneckého tábora. Väčšinu z nich už odsúdili. V polovici apríla zadržali rakúske orgány dvoch občanov alpskej republiky, ktorí pomáhali skupine 22 Indov pri ilegálnom prechode štátnej hranice, a to nie po prvý raz.

Odhadovaný "obrat" pašeráckej organizácie činil minimálne 120 miliónov šilingov, pretože Indovia platili za cestu na Západ 10.000 dolárov na osobu.


V New Yorku sa dnes začína osobitné VZ OSN o rozvoji osídlenia Habitat

SkryťVypnúť reklamu

New York 6. júna (TASR) - V sídle OSN v New Yorku sa dnes začne trojdňové osobitné Valné zhromaždenie OSN o rozvoji osídlenia a bývania Habitat. Jeho cieľom je zhodnotiť výsledky dosiahnuté na národných a lokálnych úrovniach za uplynulých päť rokov od istanbulskej konferencie o problémoch ľudských sídiel (Habitat II). Slovenskú delegáciu na mimoriadnom VZ OSN vedie minister životného prostredia SR László Miklós, ktorý vo štvrtok na zasadnutí vystúpi s prejavom o situácii na Slovensku.

Takmer polovica obyvateľov Zeme - tri miliardy ľudí - žije v súčasnosti v mestách a očakáva sa, že rapídny nárast obyvateľov mestských aglomerácií bude pokračovať - najmä v rozvojových krajinách. Tento historický fenomén urýchľuje globalizácia. Medzinárodné spoločenstvo čelí naliehavej výzve - musí prinútiť urbanizáciu a globalizáciu pracovať v prospech ľudí, namiesto toho, aby posúvali miliardy ľudí na okraj spoločnosti, zdôraznil na margo správy o stave svetových miest generálny tajomník OSN Kofi Annan.

SkryťVypnúť reklamu

Na našej planéte sa nachádza 19 najmenej desaťmiliónových miest, 22 miest s piatimi až 10 miliónmi obyvateľov, 370 miest s jedným až piatimi miliónmi a 433 pol- až miliónových miest. Do roku 2030 bude bývať v mestách vyše 60 percent obyvateľstva sveta, okolo 4,9 miliardy z predpokladaných 8,1 miliardy ľudí na Zemi. Najviac z nich v Afrike a Ázii.

Zo zoznamu 30 najľudnatejších miest sveta rýchlo miznú priemyselne rozvinuté krajiny a naopak za ostatných 20 rokov do neho pribudli medziinými Lagos, Dháka, Káhira, Hajdarábad a Lahore. Predpokladá sa, že do roku 2010 sa nigérijský Lagos stane tretím najľudnatejším mestom sveta po Tokiu a Bombaji a že zo zoznamu vypadnú Miláno, Essen a Londýn. New York, Osaka a Paríž podľa všetkého klesnú na podstatne nižšie priečky.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď mestá ponúkajú obrovské príležitosti a majú potenciál podstatne zlepšiť životnú úroveň, prezentujú aj obrovské výzvy. Nevítaným sprievodným znakom urbanizácie je rast chudoby. Správa OSN odhaduje, že jedna štvrtina až jedna tretina všetkých mestských domácností žije v absolútnej chudobe.

"Bezdomovci žijú v kartónových škatuliach na chodníkoch popri ligotajúcich sa vežiakoch obchodných spoločností, ktorých rozpočty prevyšujú rozpočty mnohých krajín," konštatuje správa OSN. Akčný plán istanbulskej konferencie, na ktorej sa zúčastnilo 171 krajín a tisíce súkromných skupín a firiem, zaviazal členské krajiny medzinárodnej organizácie na vytváranie adekvátneho prístrešia pre všetkých a bezpečnejších a zdravších miest.

Počnúc rokom 2001 sa správa o stave miest v osobitných častiach zaoberá Afrikou, arabskými štátmi, Áziou a Tichomorím, priemyselne rozvinutými krajinami, Latinskou Amerikou a Karibikom a krajinami s transformujúcimi sa ekonomikami. Cieľom členenia je lepšie pochopiť ako môžu bývanie, spoločnosť, životné prostredie, ekonomika a predovšetkým systémy riadenia prispieť k životaschopnosti miest v urbanizujúcom a globalizujúcom sa svete.

SkryťVypnúť reklamu

Kukan potvrdil záujem SR o silné postavenie strednej Európy

Viedeň 6. júna (TASR) - Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, ktorý sa dnes v rakúskej Viedni zúčastňuje na Regionálnej konferencii o najnovšej rakúskej iniciatíve Strategické partnerstvo, potvrdil záujem SR na silnom postavení stredoeurópskeho regiónu.

Tento záujem Slovensko podľa jeho slov dokázalo veľmi jasne napr. keď sa rozhodlo aktívne participovať na takých formách regionálnej spolupráce, akými sú Visegrádska štvorka, ale aj Stredoeurópska dohoda o oblasti voľného obchodu (CEFTA), Stredoeurópska iniciatíva (SEI), trilaterálna spolupráca medzi Rakúskom, Slovenskom a Maďarskom, ktoré sa stali uznávanými v medzinárodnom meradle.

Šéf slovenskej diplomacie na podujatí, ktoré sa uskutočňuje vo viedenskom Hofburgu za účasti štyroch ministrov zahraničných vecí a jedného štátneho tajomníka, okrem iného uviedol, že stredná Európa nepotrebuje novú inštitucionalizovanú formu spolupráce. Cesta k vytváraniu pracovných skupín, či iných štruktúr vedie k zbytočnej administratíve a byrokracii, podotkol. "Chcel by som zdôrazniť, že túto iniciatívu chápeme ako impulz k vytvoreniu neformálneho, flexibilného konzultačného fóra ministrov zahraničných vecí o súčasných i budúcich otázkach európskej integrácie a regionálnej spolupráce. Je možné, že časom vyvstanú otázky, ktoré sa nebudú bezprostredne dotýkať problematiky Európskej únie (EÚ). Ak sa naši partneri zhodnú na potrebe zaoberať sa nimi a konzultovať ich, Slovenská republika takýto postup podporí," upresnil slovenský minister.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkom prejave sa Kukan okrem iného vyjadril aj k nedoriešenému dobudovania prípojky k diaľnici A4 z rakúskej strany. Uviedol, že "partneri, ktorí majú zdieľať spoločné názory a hodnoty, musia mať k sebe blízko aj doslova - mali by byť spojení cestami hodnými 21. storočia". "Mám na mysli konečné realizovanie diaľničného prepojenia medzi dvoma geograficky najbližšie položenými mestami v Európe - Viedňou a Bratislavou," zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Podľa jeho názoru jednou z kľúčových tém dnešného viedenského zasadnutia bude výmena názorov na budúce usporiadanie EÚ. Jednotlivé členské i kandidátske krajiny svoje pozície zatiaľ vytvárajú a upresňujú. SR sa v súčasnosti zameriava na rokovanie o vstupe do EÚ, ale považuje za veľmi dôležité zaoberať sa budúcim usporiadaním EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Partnerstvo sa nedá naordinovať, je to dlhodobý proces, pri ktorom je potrebné často aj v zložitých otázkach vyjsť partnerom v ústrety, upozornil Kukan. "Partnerstvo však môže byť príležitosťou na odskúšanie mechanizmu vzájomného dialógu a spoločného nachádzania riešení s výhľadom do budúcnosti, keď všetci budeme členmi EÚ," zdôraznil okrem iného Kukan.

Dnešná Regionálna konferencia má byť základným kameňom najnovšej a diskutovanej rakúskej iniciatívy Strategické partnerstvo. Jej cieľom je vytvoriť so susednými krajinami uchádzajúcimi sa o plnoprávne členstvo v únii tzv. strategické partnerstvo.

Na viedenskej konferencii sa zúčastňujú šéfovia diplomacií Rakúska, Slovinska, Maďarska a Slovenska: Benita Ferrerová-Waldnerová, Dimitrij Rupel, János Martonyi a Eduard Kukan. Za Poľsko sa na ňom nezúčastňuje rezortný minister, ale štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Andrzej Ananicz. V popoludňajších hodinách by mal do rakúskeho hlavného mesta pricestovať aj minister zahraničných vecí ČR Jan Kavan.

SkryťVypnúť reklamu

Poľsko prioritne podporuje prijatie SR a pobaltských štátov do NATO

Varšava 6. júna (TASR) - Podporu Poľskej republiky politike "otvorených dverí" Severoatlantickej aliancie dnes na pôde varšavského Sejmu potvrdil minister zahraničných vecí Wladyslaw Bartoszewski.

"Podporujeme predovšetkým úsilie našich susedov Litvy a Slovenska, ale aj Lotyšska a Estónska," povedal šéf poľskej diplomacie, medzi priority ktorej patrí aj podpora spolupráce Ukrajiny a NATO.

Podľa Bartoszewského závisí mnohé v prístupových rokovaniach Varšavy s Bruselom od schopnosti poľskej vlády prijať ťažké politické rozhodnutia. Ak by Poľsko zmenilo doterajšie postoje, muselo by sa tak stať za participácie všetkých politických síl a vierohodne pre partnerov krajiny v Európskej únii (EÚ), ako aj pre verejnú mienku v Poľsku, poznamenal minister.

SkryťVypnúť reklamu

Poľsko sa nesmie nechať vtiahnuť do hry často protichodných záujmov členských krajín EÚ, upozornil minister a zdôraznil význam rozvahy osobitne pri sporných otázkach, akou je poľnohospodárstvo alebo štrukturálna podpora. "Musíme sa angažovať za riešenia, ktoré poslúžia celej, už rozšírenej EÚ," dodal.

Wladyslaw Bartoszewski, ktorý bol väzňom koncentračného tábora v Osvienčime, vo vystúpení upozornil, že odškodnenie niekdajších obetí nacizmu je pre ne dôležitým signálom víťazstva zásad morálky, spravodlivosti a zmierenia, aj keď je iba slabou náplasťou na prežité utrpenie a zločiny.

Za pokračovanie politiky "otvorených dverí" NATO sa už minulý týždeň na summite v Krakove vyslovili premiéri krajín Visegrádskej štvorky.


Bratislava bude dejiskom druhej konferencie o strategickom partnerstve

SkryťVypnúť reklamu

Viedeň 6. júna (TASR) - Rakúska iniciatíva Strategické partnerstvo, ktorej ustanovujúca Regionálna konferencia sa dnes koná v rakúskej Viedni, sa nebude inštitucionalizovať. Bude to len pragmatická spolupráca medzi šiestimi stredo- a východoeurópskymi krajinami: Rakúskom, Poľskom, Maďarskom, Českom, Slovenskom a Slovinskom, uviedla dnes rakúska ministerka zahraničných vecí Benita Ferrerová-Waldnerová.

Ďalšia konferencia sa uskutoční na začiatku decembra tohto roku v Bratislave. Tento návrh vo Viedni predostrel šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.

Rakúska ministerka uviedla, že jej najnovšia iniciatíva Strategického partnerstva má mať dve fázy. Prvá fáza zahŕňa časové obdobie predstupových rokovaní, pri ktorých má Rakúsko čo najviac podporovať integračné úsilie susedných štátov. Druhá fáza bude zahŕňať spoluprácu v rámci EÚ, pričom si berie za vzor kooperáciu štátov Beneluxu a škandinávskych krajín.

SkryťVypnúť reklamu

Spolupráca v rámci Strategického partnerstva by nemala existovať len na úrovni ministrov zahraničných vecí, ale i na úrovni iných rezortov. V letných mesiacoch sa napríklad v Salzburgu uskutoční stretnutie ministrov vnútra šiestich krajín, a to na pozvanie ich rakúskeho kolegu Ernsta Strassera.

Na dnešnej Regionálnej konferencii sa diskutovalo nielen o cezhraničnej spolupráci, ale aj o kooperácii v kultúre, kde napríklad Rakúsko navrhlo harmonizáciu dejepisných učebníc, čím by sa mohli prekonať nedorozumenia, vznikajúce často z rozličných výkladov historických udalostí.

Rakúsko v rámci Strategického partnerstva navrhlo aj výmenu diplomatov, čo sa stretlo so záujmom ostatných zúčastnených ministrov.

Maďarsko podľa slov šéfa diplomacie Jánosa Martonyiho uvítalo najnovšiu rakúsku iniciatívu Strategické partnerstvo. Maďarský minister zdôraznil, že iniciatíva je dôležitá pri budovaní európskej identity a solidarity, čo bolo pre Maďarsko vždy prioritou.

V podobnom duchu ako Martonyi sa vyslovil aj minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, ktorý dodal, že "regionálnej spolupráce nie je nikdy dosť". Na druhej strane však zdôraznil, že sa nebudú vytvárať žiadne ďalšie štruktúry. Strategické partnerstvo považuje Kukan za pragmatickú záležitosť, ktorá môže byť dôležitá pre všetky zainteresované krajiny.

Program Regionálnej konferencie mal dve časti: predpoludním odzneli prejavy ministrov v bloku Existujúce formy regionálnej konferencie a možnosti ich ďalšieho rozvoja. Diskusie sa viedli na tému bezpečnosť, kultúra, vzdelávanie, ako aj infraštruktúra.

Popoludňajší blok, ktorému predchádzala spoločná tlačová konferencia, sa bude venovať téme Budúca architektúra Európskej únie s pohľadom na nadchádzajúci júnový summit EÚ vo švédskom Göteborgu.

V rámci popoludňajšieho bloku sa podľa Kukana má hovoriť o jednotlivých bodoch bilaterálnej a cezhraničnej spolupráce. Slovenský minister chce diskutovať o nedobudovanom úseku diaľnice A4 medzi dvoma geograficky najbližšie položenými hlavnými mestami v Európe Viedňou a Bratislavou.


Delegácia slovenských zákonodarcov vedená J. Migašom rokuje v Berne

Bern 6. júna (TASR) - Najdôležitejším poznatkom z Bernu po rozhovoroch s poslancami švajčiarskeho parlamentu o verejnej správe je priateľská rada - uvážlivo postupovať pri nových úpravách, konštatoval predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NRSR)Jozef Migaš, ktorý vedie delegáciu slovenských zákonodarcov a absolvoval stretnutia práve na túto tému.

Šéf švajčiarskeho parlamentu Peter Hess zdôraznil nutnosť zvoliť potrebnú postupnosť krokov najmä pri určení kompetencií, ktoré budú v prípade SR postúpené obecným zastupiteľstvám a plánovaným vyšším územným celkom. Obe delegácie sa zhodli v názore, že rozhodujúcim činiteľom pre úspešnosť pripravovaných zmien je daňová reforma. Vo Švajčiarsku o najväčšom podiele daní rozhodujú obecné zastupiteľstvá, ktoré podľa tamojších poslancov majú prioritnú povinnosť zabezpečiť životnú úroveň svojich občanov.

V zákonodarnej činnosti nemožno prácu švajčiarskeho a slovenského parlamentu porovnávať, konštatovali členovia slovenskej delegácie. Zaujímavým poznatkom je, že návrh zákona na všeobecnú diskusiu môže predložiť každý, kto je presvedčený o jeho nutnosti a prospešnosti pre najväčší okruh ľudí. Cesta takéhoto návrhu až po jeho schválenie má desať stupňov a trvá obvykle až dvanásť mesiacov. V našom ponímaní skrátené legislatívne konanie je vo Švajčiarsku len o niekoľko mesiacov kratšie.

Švajčiari veľmi často využívajú inštitút referenda. To najbližšie, ktoré sa uskutoční 10. júna, má odpovedať na otázku, či švajčiarske vojenské jednotky posielané do misií OSN a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) majú byť ozbrojené alebo nie. V súčasnosti majú Švajčiari 160 vojakov v Kosove.

Občania helvétskej republiky by mali tiež rozhodnúť, či je možná výmena vojakov alebo vstup zahraničných vojakov na jej územie. Na vypísanie referenda je potrebných 50.000 podpisov občanov. V roku 2002 očakáva Švajčiarsko referendum o vstupe do OSN.

V ostatnom referende v marci 2001 sa občania mali vysloviť, či sú za okamžitý vstup svojej krajiny do Európskej únie. Sedemdesiatšesť percent voličov povedalo nie, lebo na vstup ešte nie sú zrelí. Vlani v máji však Švajčiari väčšinou hlasov rozhodli, že s Európskou úniou budú nadväzované bilaterálne zmluvy.

Slovenskú parlamentnú delegáciu na záver jej pobytu v Berne prijme švajčiarsky prezident Moritz Leuenberger.


Predseda Ústavného súdu SR pokračuje v návšteve Ruska

Moskva 6. júna (TASR) - Predseda Ústavného súdu SR Ján Mazák dnes rokovaním s ruským ministrom spravodlivosti Jurijom Čajkom a prijatím na ruskom Najvyššom súde a v dolnej komore ruského parlamentu - Štátnej dume - pokračoval v Moskve v oficiálnej návšteve Ruskej federácie.

Už v utorok sa Ján Mazák stretol s predsedom Ústavného súdu Ruskej federácie Maratom Baglajom a sudcami tejto najvyššej ruskej súdnej inštancie.

Návšteva predsedu ÚS SR v Moskve, ktorá potrvá do štvrtka, nadväzuje na kontakty, ktoré slovenský ústavný súd nadviazal s ruskými partnermi v minulosti ešte pod vedením Milana Čiča.

"Je to o to aktuálnejšie, že máme novelu ústavy, novú koncepciu ústavného súdnictva v SR a zbierame poznatky u tých ústavných súdov, ktoré majú podobné kompetencie, aké nás čakajú od 1. júla, respektíve od 1. januára budúceho roku," vysvetlil J. Mazák v rozhovore pre TASR.


Stretnutím so švajčiarskym prezidentom ukončil Jozef Migaš návštevu Bernu

Bern 6. júna (TASR) - Stretnutím s prezidentom Švajčiarskej konfederácie Moritzom Leuenbergerom ukončil dnes predseda Národnej rady SR Jozef Migaš dvojdňovú oficiálnu návštevu krajiny helvétskeho kríža. Obaja politici rokovali o možnej ekonomickej spolupráci, ktorá môže po návšteve najvyššieho predstaviteľa Švajčiarska na Slovensku v septembri tohto roku dostať nové impulzy.

J. Migaš je presvedčený, že pre oživenie malého a stredného podnikania môže byť kooperácia so Švajčiarskom veľmi prospešná.

Ani záverečné stretnutie slovenskej parlamentnej delegácie sa nevyhlo reforme verejnej správy. Skúsenosti z tejto krajiny ukazujú, že najprv treba rozmýšľať o tom, čo chcú obce a vyššie územné celky spravovať, potom môže prísť na rad otázka financií reformy a nakoniec počet celkov. To by prijal pri prerokúvaní zákonov v slovenskom parlamente aj jeho najvyšší predstaviteľ Jozef Migaš.

Slovenskí poslanci sa zaujímali aj o súčasný problém Švajčiarska - výchovno-vzdelávací systém, ktorý ide práve opačným smerom, ako je navrhovaný v SR, z úrovne nižších územných celkov cez kantóny k centrálnej vláde. Ukázalo sa, že rôzne osnovy a rôzny stupeň vzdelávania vedie k disharmónii celého systému, tomu by sme sa mali u nás vyhnúť, zakončil svoje dojmy z rozhovorov v Berne predseda NR SR.


Dzurinda pricestoval na návštevu USA, počas ktorej sa stretne s G. W. Bushom

Washington 7. júna (TASR) - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda dnes pricestoval na pracovnú návštevu USA, počas ktorej sa stretne s najvyššími predstaviteľmi americkej administratívy. Letecký špeciál so slovenskou delegáciou pristál na vojenskom letisku Andrews pri Washingtone krátko pred 22.00 h miestneho času.

Premiér sa vo štvrtok stretne s viceprezidentom USA Dickom Cheneym a prezidentom Georgeom W. Bushom, ktorých chce informovať o pokroku Slovenska v rámci procesu integrácie do európskych a transatlantických štruktúr. Počas pobytu v Spojených štátoch bude rokovať aj s ministrom zahraničných vecí Colinom Powellom, s predstaviteľmi Senátu a Snemovne reprezentantov amerického Kongresu a stretne sa s bývalou šéfkou americkej diplomacie Madeleine Albrightovou.

Prijatie u Busha bude druhým stretnutím Dzurindu s americkým prezidentom na pôde Bieleho domu vo Washingtone. Tam ho v novembri 1999 prijal predchádzajúci prezident USA Bill Clinton, s ktorým Dzurinda rokoval aj v septembri 1999 v budove misie USA pri OSN v New Yorku.

Predseda vlády sa počas pracovného pobytu v Spojených štátoch zúčastní na niektorých podujatiach v rámci otvorenia novej budovy veľvyslanectva SR. Tie vyvrcholia 4. júla spoločnou slovensko-americkou oslavou Dňa nezávislosti. Bude aktívnym účastníkom tenisovej exhibície, na ktorej si zmerajú sily nielen predstavitelia slovenskej a americkej politiky a kultúry, ale aj slovenské hokejové hviezdy ako Peter Bondra, Miroslav Šatan či Peter Šťastný.

Slovenskú štátnu vlajku pred novou budovou zastupiteľského úradu v USA po prvý raz vztýčia v piatok 8. júna. Tento slávnostný akt odštartuje kampaň "1000 zástav Slovenska", do ktorej sa na pozvanie Veľvyslanectva SR v USA zapoja Američania slovenského pôvodu a priatelia Slovenska na území celých Spojených štátov vyvesením vlajky na priečelí svojich domov.

Dzurindu na návšteve Spojených štátov sprevádza vicepremiér Ivan Mikloš a ministri zahraničných vecí a kultúry Eduard Kukan a Milan Kňažko. Zastúpenie v delegácii má v osobe podpredsedu Pavla Hrušovského aj Národná rada SR.


Nova: Langoš považuje škandál s lustráciami len za špičku ľadovca

Praha 6. júna (TASR) - Bývalý československý federálny minister vnútra Ján Langoš považuje aféru so stovkami agentov, ktorí po lustráciách zostali na českom ministerstve obrany, len za špičku ľadovca. Uviedol to dnes pre českú televíziu Nova.

Vo vysokých funkciách podľa neho pracujú nielen agenti, ale aj dôstojníci bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Tí sú údajne riadení bývalou sovietskou tajnou službou KGB a súčasná aféra má len odviesť pozornosť a tak oddialiť ich odhalenie.

Langoš zároveň odmietol vyhlásenia českého ministra vnútra Stanislava Grossa, podľa ktorého za aféru s neoprávnenými negatívnymi lustračnými osvedčeniami nesie zodpovednosť bývalé federálne ministerstvo.

Podľa neho má machinácie s lustráciami na svedomí bývalé ministerstvo obrany. Bývalý šéf tohto rezortu Luboš Dobrovský sa k celému problému nechce vyjadrovať. "Bez znalosti potrebných informácií sa záležitosť stala verejnou, senzačnou, škandálnou," uviedol Dobrovský pre televíziu Nova.

Minister Gross podal v piatok trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre zneužívanie právomocí verejného činiteľa v súvislosti s negatívnymi lustračnými osvedčeniami z rokov 1991-92.

Gross sa domnieva, že za neoprávnené vydanie lustračných osvedčení doteraz zisteným 114 osobám z bývalej vojenskej kontrarozviedky môže jednoznačne vtedajšie federálne ministerstvo vnútra. V ďalšom vyšetrovaní ministerstvo vnútra pokračuje v spolupráci s rezortom obrany a chce preveriť všetkých 150.000 vydaných osvedčení.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 862
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 154
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 756
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 951
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu