Agentúrny text sme o 20:10 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Po problémoch zdravotníctva, ktoré spôsobili hromadné výpovede lekárov a pre ktoré musel štát vyhlásiť koncom novembra núdzový stav, vláda v pondelok navrhla parlamentu, aby obmedzil ich právo na štrajk.
„Vláda schválila zákon, ktorý hovorí, že v prípade ohrozenia zdravotnej starostlivosti občanov môže zrušiť štrajk, keby došlo k ohrozeniu zdravia a života ľudí,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH. Zároveň by mohla lekárom nariadiť prácu a neposlušným by hrozili prísne sankcie.
Ak novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a trestného zákona a Trestného poriadku schváli parlament, mali by platiť od prvého apríla. Hoci do volieb zasadne už iba raz, Uhliarik hovorí, že pôjde o štandardné a nie skrátené konanie.
Až päťročné väzenie
Najprísnejším trestom pre lekárov, ktorí by za núdzového stavu odmietli liečiť, by bolo väzenie až na dva roky. Ak by bojkot práce niekomu spôsobil ujmu na zdraví či smrť, trest by mohol stúpnuť až na päť rokov.
Ministerstvo by mohlo uložiť lekárovi alebo inému zdravotníkovi pokutu až 3300 eur. Potrestaný lekár by stratil bezúhonnosť aj registráciu v lekárskej komore. O jej obnovenie by mohol požiadať až o desať rokov.
Návrh zákona nerieši fiktívnu práceneschopnosť lekárov, ktorou sa v decembri počas núdzového stavu niektorí vyhýbali nariadenej práci.
„Ak pôjde o naozaj fiktívnu péenku typu psychiatrické problémy, tak to bude vec dokazovania, či naozaj išlo o reálnu práceneschopnosť, alebo skôr vymyslenú,“ hovorí minister vnútra Daniel Lipšic.
Návrhy vlády obmedzujúce právo na štrajk sú bezzubé, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Kollár verí, že neprejde
„Je to odveta za to, že sa niekto postavil proti tejto vláde a finančným skupinám,“ reagoval na novelu šéf lekárskych odborov Marián Kollár. Označil ju za nedemokratickú, podľa neho „sa vraciame niekoľko desiatok rokov dozadu“. Verí, že zákon v parlamente neprejde.
„Zásadná vec je, aby vlády nepripustili taký stav, aby boli zdravotníci nespokojní a protestovali,“ reagoval na návrh prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.
Ohradil sa proti zásahom ministerstva do registrácií lekárov. Povedal, že ich zo zákona vedie komora „za peniaze svojich členov, štát na to nedal halier“.
„Toto nie je hrozba pre lekárov, je to hlavne zabezpečenie nás všetkých, ktorí sme občanmi Slovenskej republiky,“ odpovedal na výhrady Uhliarik.

Beata
Balogová
