Mrzia nás stanoviská obviňujúce nás z populizmu. Naša kampaň je návratom k programu. Náš program robili mladí a je postavený na problémoch mladých. Samozrejme používame metódy blízke mladým.
Nechceme debatovať o tom, že marihuana a heroín sú rozdielne drogy. Nechceme ani zdôrazňovať, že podľa expertov na drogovú problematiku sú zdravotné a spoločenské riziká užívania marihuany rovnaké alebo nižšie ako pri legálnych drogách – alkohole a nikotíne.
To, čo chceme, je, aby sme nezatvárali oči pred problémom. Je tu. A tým, že vaše deti pôjdu do basy medzi kriminálnikov, ho nevyriešime. Nie je lepšia cesta, ako kriminalizovať mladých za marihuanu, informovať ich o rizikách? Vypĺňať ich voľný čas? Podporovať prevenciu?
Slovenská legislatíva nie je v poriadku. Slovensko patrí k posledným krajinám v Európe, kde je kriminalizované držanie akéhokoľvek množstva akejkoľvek drogy. Takmer vo všetkých krajinách Európskej únie existuje legislatíva, vykonávacie predpisy alebo „spoločenská dohoda“ (Holandsko), na základe ktorej nie sú postihovaní držitelia malého množstva. Nedávno dekriminalizovalo Švajčiarsko a Veľká Británia. Asi vedia prečo.
Asi viete, že na koncerte Pohoda chytili pár ľudí s drogami. Ale asi neviete, že sa vyskytli prípady (my vieme o dvoch), keď policajti chytili mladých ľudí, zbili ich, a keď im zobrali drogy, tak ich pustili. Prečo? Prečo to policajti neriešili? Čo s tými drogami robili? Prečo na Pohode nezadržali známych bratislavských dílerov, ktorých tam všetci videli? O to nám ide. Aby polícia nepostihovala drobných konzumentov a takto si vylepšovala štatistiky. Tým problém nerieši. My chceme, aby polícia postihovala dílerov a hlavne dílerov tvrdých drog.
Podľa súčasnej legislatívy sú postihnuteľní aj streetworkeri a ďalší ľudia pomáhajúci postihnutým závislosťou. Vo vyzbieraných striekačkách sú predsa zvyšky drog… Ak by streetworkeri dbali na dnešnú legislatívu, asi by to nechali tak, nech sa striekačky povaľujú po pieskoviskách… Našťastie, takí nie sú.
Asi neviete, že napriek istým pokrokom sú informačné programy pre mladých na dosť zlej úrovni. Nereagujú na obrovský rozmach syntetických drog a pervitínu. Aj to chceme zmeniť. Na dnešných diskotékach nie je problém takéto drogy získať. Aj napriek tvrdej legislatíve. Prečo? Čo robí polícia? Ani najtvrdšia legislatíva, zdá sa, nezabráni, aby sa vaše deti stretli s drogami. My chceme, aby na to boli pripravené. Rozhodnutie aj tak bude na nich. Chceme im vysvetľovať riziká. Robiť prevenciu. Aby vedeli povedať nie. To legislatíva nevyrieši.
O toto nám ide: Zameniť konzervatívne a neúčinné metódy boja s drogami za moderné a fungujúce
Autor: MARTIN KUGLA(Autor je manažérom kampane Mladých SDA)

Beata
Balogová
