SME

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií

LN: Rokovania SR aj ČR s Európskou úniou sa môžu predĺžiť Praha 1. augusta (TASR) - Vyjednávači o vstupe Česka a Slovenska do EÚ sa nechcú zmieriť ...

LN: Rokovania SR aj ČR s Európskou úniou sa môžu predĺžiť Praha 1. augusta (TASR) - Vyjednávači o vstupe Česka a Slovenska do EÚ sa nechcú zmieriť s podmienkami, ktoré im diktuje Brusel. V rokovaniach postupujú spolu a nevylučujú, že rozhovory môžu trvať aj o niekoľko mesiacov dlhšie, píše dnešný český denník Lidové noviny (LN).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Česi a Slováci podľa denníka zjednotili svoj postup pri vyjednávaniach o pristúpení k EÚ. Hlavní vyjednávači oboch krajín Pavel Telička a Ján Figeľ teraz zhodne tvrdia, že netrvajú na uzatvorení zostávajúcej kapitoly európskeho práva za každú cenu do konca roku. Podľa LN po Teličkovi nasadil ostrejší tón aj hlavný slovenský vyjednávač Figeľ.

SkryťVypnúť reklamu

LN pripomínajú, že väčšina kandidátskych krajín sa na jeseň chystá uzatvoriť najproblematickejšie kapitoly. ČR ich má ešte päť - hospodárska súťaž, doprava, rozpočtové ustanovenia, inštitúcie a poľnohospodárstvo. Slováci zatiaľ stihli uzatvoriť o dve viac, zostáva im ešte hospodárska súťaž, rozpočtové pravidlá a poľnohospodárstvo. Pozorovatelia sa domnievajú, že za rýchlosťou slovenského vyjednávania stojí fakt, že Slováci zvolili "mäkší" prístup a vo väčšine kapitol navyše vychádzali z českých skúseností.

Najtvrdší stret očakávajú vyjednávači práve kvôli kapitole poľnohospodárstvo, v ktorej chce európska pätnástka presadiť pravidlá znevýhodňujúce českých farmárov, pripomínajú LN. Zladenie svojho práva s európskym by chceli kandidátske krajiny dosiahnuť do konca roku preto, aby sa stali členmi EÚ ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2004. Brok: Slovensko potrebuje v parlamente a vláde proeurópsku väčšinu Brusel 1. augusta (TASR) - V slovenskom parlamente a slovenskej vláde musí byť po septembrových voľbách proeurópska väčšina, ktorá zaručí vládu zákona a demokracie, aby Európsky parlament odporučil prijatie Slovenska do Európskej únie. Povedal to predseda zahraničného výboru EP Elmar Brok.

SkryťVypnúť reklamu

"Musí byť jasné, že v parlamente je proeurópska väčšina a musíme mať pocit, že vo vláde je väčšina, ktorá bude stabilnou zárukou vlády zákona a demokracie," povedal Brok v rozhovore pre TASR.

Prechádzajúca vláda vedená Vladimírom Mečiarom taká podľa neho nebola. "Mečiar porušil všetky pravidlá vlády zákona, ktoré existujú. Myslím, že budeme mať prinajmenšom pochybnosti, ak budú súčasťou väčšiny jeho ľudia. Pochybujem, že by to stačilo na získanie členstva," uviedol nemecký kresťanský demokrat.

Spochybnil vyhlásenia, podľa ktorých sa HZDS zmenilo na proeurópsku a prointegračnú stranu. "Jedna vec sú slová, druhá činy. Ak sa zmenili, je to v poriadku, ale zatiaľ to nedokázali," tvrdí Brok.

Šéf zahraničného výboru nevedel odhadnúť, ako bude Európsky parlament postupovať po slovenských parlamentných voľbách v prípade, že nebude presvedčený o existencii proeurópskej väčšiny v SR.

SkryťVypnúť reklamu

"V každom prípade budeme mať v parlamente diskusiu. Europarlament musí dať pozitívne rozhodnutie pre každú krajinu. Uvidíme, či krajina spĺňa kritériá," pripomenul Brok.

Priznal, že Slovensko dnes kodanské politické kritériá plní a nezmení sa to za jednu noc len kvôli tomu, že vo vláde bude istá strana či osoba. Pripomenul však negatívne skúsenosti, ktoré EÚ podľa neho mala s Mečiarovou vládou.

Ak nová slovenská vláda nebude pre europoslancov dôveryhodná, môžu podľa neho navrhnúť odloženie rozhodnutia o prijatí Slovenska s cieľom získať čas na posúdenie konkrétnych krokov nového kabinetu. Aj keby sa prístupové rokovania so SR skončili, môže parlament odmietnuť ratifikovať slovenskú časť prístupovej zmluvy.

Brok však verí, že podobné komplikácie nenastanú a je podľa neho predčasné o nich špekulovať. O postupe EP rozhodne demokratická debata europoslancov, ktorí budú situáciu na Slovensku po voľbách veľmi pozorne sledovať.

SkryťVypnúť reklamu

Šéf zahraničného výboru EP verí, že k rozšíreniu dôjde podľa stanoveného časového plánu. Dúfa, že spor o poľnohospodársku reformu či írske referendum o Zmluve z Nice nespôsobia odklad rozšírenia EÚ. V Maďarsku sa k slovenskej národnosti hlási 17.692 osôb Budapešť 1. augusta (TASR) - K slovenskej národnosti sa v Maďarsku podľa najnovšieho sčítania ľudu hlási 17.692 osôb. V roku 1990 ich bolo 10.459. Skutočný počet Slovákov žijúcich v Maďarsku sa však odhaduje na vyše 100.000.

Takmer 60-percentný nárast tých, ktorí sa hlásia k slovenskej národnosti, je potešujúci, povedal dnes v rozhovore pre TASR predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) Ján Fuzik, ktorý reagoval na výsledky februárového sčítania ľudu v roku 2001, zverejnené v stredu Ústredným štatistickým úradom (KSH).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa týchto údajov sa k slovenčine ako k materskému jazyku priznalo 11.816 osôb. Tých, ktorí používajú slovenský jazyk v kruhu rodiny alebo priateľov, je 18.056.

"Predpokladáme, že v skutočnosti je Slovákov podstatne viac. Zaujímavé sú výsledky reakcií na otázku týkajúcu sa ovládania cudzích jazykov. V tejto rubrike uviedlo 68.000 osôb žijúcich v Maďarsku, že ovláda slovenský jazyk," povedal predseda slovenskej samosprávy a dodal, že podľa štatistiky je viac takých obcí, kde sa k slovenskej menšine prihlásili iba dvaja-traja.

Zo zoznamu iniciatív na založenie samospráv však je jasné, že v tých obciach žije viac Slovákov. Trend posilnenia väzby k národnosti sa v Maďarsku ukazuje u všetkých menšín, konštatoval Fuzik. Do komunálnych volieb iniciovali Slováci, ktorí žijú v 105-110 obciach a mestách Maďarska, vznik 116 miestnych menšinových samospráv. Doteraz fungovalo 75 samosprávnych celkov. ČR by mala do 40 dní rozhodnúť o vydaní hľadaného Slováka Praha 1. augusta (TASR) - Český minister spravodlivosti Pavel Rychetský by mal do 40 dní rozhodnúť o vydaní Slováka Milana R., ktorého v sobotu zadržala česká polícia na základe medzinárodného zatykača. Údajný popradský mafiánsky boss je stíhaný za obvinenia z podvodu za desiatky miliónov slovenských korún a vydieranie.

SkryťVypnúť reklamu

Pardubická polícia zadržala Milana R. v sobotu 27. júla a Krajský súd v Hradci Králové v nedeľu rozhodol o jeho vzatí do predbežnej vydávacej väzby, uviedol dnes pre TASR štátny zástupca v Hradci Králové Vladimír Prokop.

Slovenské ministerstvo spravodlivosti teraz musí českej strane doručiť originály všetkých dokumentov, vrátane zatykača. Zadržaný tvrdí, že slovenské súdy ho zbavili obvinenia z vydierania, čo si podľa Prokopa musia v ČR overiť. Na Slovensku bude môcť byť stíhaný len za obvinenia, na základe ktorých ho ČR vydá.

Milan R. v nedeľu na súde súhlasil so skráteným konaním. "Ja teraz musím zohnať všetky materiály a potom to predložím ministerstvu spravodlivosti s nejakým návrhom. Už to však nepôjde k súdu, aby opäť rozhodoval o prípustnosti jeho vydania do SR," spresnil Prokop, podľa ktorého by sa o vydaní Milana R. malo rozhodnúť do 40 dní.

SkryťVypnúť reklamu

Prvého podvodu sa mal Milan R. dopustiť v decembri 1992. Podnikateľa J.K. z Popradu naviedol, aby si od Slovenskej sporiteľne vzal úver vo výške 65 miliónov korún na odkúpenie podielu v hoteli Európa v Poprade, ktorého bol Milan R. majiteľom. Banka poskytla úver a peniaze sa okamžite dostali na účet Milana R., ktorý ich použil na pôžičky ďalším subjektom v súvislosti s nákupom takzvaných zlatých certifikátov v zahraničí. Žilinská polícia ho z tohto činu obvinila v roku 1997. Po vznesení obvinenia opustil Slovensko a neskôr bolo po ňom vyhlásené pátranie. Samotný Milan R. v nedeľu vyhlásil, že zo Slovenska odišiel do Talianska v roku 1997 za manželkou. Potom sa dozvedel, že po ňom bolo vyhlásené pátranie. O svojom pobyte orgány činné v trestnom konaní neinformoval.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom roku 1995 sa mal dopustiť vydierania, keď spolu s ďalšími osobami po zámienkou ochrany vymohli od inžiniera P.M. v Košiciach za použitia fyzického násilia a psychického nátlaku postupne 250.000 korún a 13.000 nemeckých mariek. Ďalšie požadované peniaze im poškodený neodovzdal a celú vec ohlásil na polícii.

Zadržaný je podozrivý aj z ďalšieho podvodu. V roku 1992 dostal ako majiteľ firmy Alan Crystal v Poprade od Slovenskej poľnohospodárskej banky tri úvery v celkovej výške 50 miliónov korún. Úver doteraz nezačal splácať a vyplácané peniaze využil na pôžičky iným osobám. Od tejto banky neskôr dostal ďalší úver vo výške 11 miliónov korún na rekonštrukciu troch penziónov vo Vysokých Tatrách. Prostriedky boli opäť použité na pôžičky iným osobám.

SkryťVypnúť reklamu

Milan R. k prvému trestnému činu uviedol, že nešlo o trestný čin a peniaze využil najvhodnejším spôsobom. Tvrdí, že osem až deväť mesiacov splácal úrok z tohto úveru. V prípade druhého skutku tvrdí, že Krajský súd v Košiciach ho zbavil obžaloby. Najvyšší súd to vrátil, ale po ďalšom podaní obžaloby jej bol opäť zbavený. Tento rozsudok podľa neho potvrdil aj Najvyšší súd SR. "Telefonoval svojej matke na Slovensko a predpokladá, že bude schopná v najbližšej dobe doklady o tom predložiť," uviedol dnes Prokop. V prípade druhého podvodu Milan R. tvrdí, že na Slovensku nie je stíhaný a zo spáchania tohto trestného činu sa necíti byť vinný.

Slovenská polícia po údajnom popradskom bossovi neúspešne pátrala päť rokov. Bývalý šampión v kulturistike a pretláčaní rukou v podtatranskej oblasti údajne vlastnil niekoľko lukratívnych nehnuteľností. Meno Milana R. sa viackrát spomenulo aj počas procesu s Mikulášom Černákom. Matka zadržaného je úspešnou podnikateľkou. Zaorálek: Voľby na Slovensku sú pre ČR mimoriadne dôležité Praha 1. augusta (TASR) - Parlamentné voľby na Slovensku budú historické, pretože rozhodnú o ďalšom smerovaní krajiny. Pre Českú republiku je ich výsledok mimoriadne dôležitý, skonštatoval dnes v Prahe predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Lubomír Zaorálek po stretnutí s predsedom zahraničného výboru Národnej rady SR Petrom Weissom.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja by som bol rád, keby sa vydalo tou cestou, ktorú by som zjednodušene vyjadril dvoma slovami: Európa a demokracia," zdôraznil Zaorálek (ČSSD). ČR by podľa neho chcela mať na Slovensku stabilného politického partnera a vytvárať so Slovenskom silný zväzok. "Tým som mal na mysli povedzme silnú koaličnú vládu, ktorej orientácia bude zahraničnopolitická a ktorej politické ciele budú v tých zahraničných otázkach podobné našim," zdôraznil, ale odmietol sa vyjadriť ku konkrétnym politickým stranám.

Podľa volebného lídra Sociálnodemokratickej alternatívy (SDA) Petra Weissa je najdôležitejšie koľko ľudí na Slovensku príde voliť. "Ja som presvedčený, že keď bude tá normálna priemerná účasť okolo 75 percent, tak jednoducho Vladimír Mečiar a HZDS nebudú mať šancu zostavovať vládu, pretože jednoducho nemajú koaličných partnerov," zdôraznil. Slováci by mali podľa neho vziať svoj osud do vlastných rúk.

SkryťVypnúť reklamu

Obaja politici diskutovali okrem vnútropolitickej situácii na Slovensku pred blížiacimi sa voľbami aj o spolupráci ČSSD a SDA. Zaorálek označil program SDA za veľmi blízky ich programu. "My si veľmi vážime, že aj nová česká vládna garnitúra celkom jednoznačne podporuje vstup Slovenskej republiky do Severoatlantickej aliancie," doplnil Weiss.

Weiss zdôraznil, že obe krajiny sa podporujú aj pri rokovaniach o tých najkomplikovanejších posledných kapitolách, ktoré majú pri vyjednávaniach o vstupe do EÚ. SDA a ČSSD majú jednoznačný záujem, aby sa pri predvstupových rokovaniach v žiadnom prípade neotvárali otázky povojnového usporiadania Európy.

Zhodli sa, že pri vyjednávaniach nie je najdôležitejšie ukončiť ich čo najrýchlejšie, ale vyjednať čo najlepšiu pozíciu pre krajinu. "Mám na mysli, že čo dnes uzatvoríme, bude platiť dlhú dobu a oplatí sa to vyjednať dobre," zdôraznil Zaorálek. Podľa Weissa sú niekedy situácie, keď národné záujmy treba veľmi jasne definovať aj za cenu toho, že o nejaký týždeň sa omeškajú definitívne rozhodnutia. Týka sa to hlavne kapitoly poľnohospodárstva.

SkryťVypnúť reklamu

Líder SDA dnes v Prahe diskutoval aj s podpredsedom ČSSD Karlom Kobesom o volebnej kampani sociálnych demokratov. "V mnohom sú pre nás tieto skúsenosti inšpirujúce," dodal Weiss. Slovensko čaká najdôležitejšia jeseň v jeho histórii Brusel 2. augusta (TASR) - August je v európskych inštitúciách tradične mesiacom letných prázdnin. Úrady zívajú prázdnotou a aj majitelia obchodov či kaviarní v okolí európskych budov na bruselskom Schumanovom námestí na pár týždňov radšej zatvoria a vydajú sa na dovolenku.

Tento rok však augustové ticho bude tichom pred búrkou. Jeseň bude totiž v Bruseli veľmi horúca pre EÚ i kandidátske krajiny. Bez preháňania možno povedať, že pre Slovensko bude najdôležitejšia v jeho takmer desaťročnej histórii. Pôjde mu totiž o členstvo v EÚ a získanie pozvánky do NATO.

SkryťVypnúť reklamu

Kolotoč EÚ sa rozkrúti 30. a 31. augusta na neformálnej schôdzke ministrov zahraničných vecí v dánskom Elsinore. O týždeň neskôr sa ministri poľnohospodárstva v Kodani pokúsia nájsť spoločnú reč ohľadne reformy poľnohospodárskej politiky, ktorá 15 členských krajín únie rozdelila na dva tábory.

Pre Slovensko svietia červeným v kalendári 20. a 21. september, keď sa uskutočnia parlamentné voľby. Na ich výsledok netrpezlivo čaká EÚ i Severoatlantická aliancia a ich predstavitelia sa netaja tým, že práve voľby rozhodnú o prijatí či neprijatí Slovenska do týchto organizácií.

Zatiaľ čo únia sa obmedzuje na vyhlásenia, podľa ktorých si želá čo najväčšiu účasť, víťazstvo proeurópskych a demokratických síl a pokračovanie doterajšej politiky, NATO a najmä USA dali celkom jednoznačne najavo, že účasť bývalého premiéra Vladimíra Mečiara alebo jeho strany zmaria pozvanie Slovenska na novembrovom summite v Prahe (21.-22. novembra).

SkryťVypnúť reklamu

Po voľbách bude pre Slovensko veľmi dôležité čo najrýchlejšie zostaviť novú vládu. Už 16. októbra totiž Európska komisia zverejní pravidelné hodnotiace správy o pokroku kandidátov spolu s politickými odporúčaniami na uzavretie rokovaní.

Hoci správa je už prakticky hotová a v septembri bude len doplnená o prípadný ďalší pokrok v preberaní zákonov, politické závery sa pripravujú na poslednú chvíľu. Komisia by preto rada už poznala zloženie novej slovenskej vlády, aby nemusela svoje odporúčanie členským štátom dávať v neistote ohľadne politického vývoja v SR.

Správy i odporúčania EK dostanú na stôl lídri európskej pätnástky na summite v Bruseli, ktorý je naplánovaný na 24.-25. októbra. Táto vrcholná schôdzka by mala rozhodnúť o krajinách, ktoré budú môcť do konca roka uzavrieť rokovania.

SkryťVypnúť reklamu

Na summite by sa tiež EÚ chcela definitívne dohodnúť na všetkých otázkach týkajúcich sa rozpočtu, teda výške priamych platieb pre farmárov nových členských krajín, objeme štrukturálnej podpory či príspevkoch nových členov do rozpočtu.

Tieto rozhodnutia do veľkej miery ovplyvnia parlamentné voľby v Nemecku, ktoré sú naplánované na 23. septembra. Ak by nová nemecká vláda nestihla vzniknúť do bruselského summitu, pätnástka sa nebude môcť na spoločných stanoviskách k finančným otázkam dohodnúť.

Začiatkom novembra ich pritom chce EÚ predložiť kandidátskym krajinám, čím sa začnú v podstate nepretržité rokovania. Kandidáti si v nich budú chcieť vyjednať čo najlepšie finančné podmienky vstupu, EÚ bude za každú cenu bojovať za dodržanie stanovených finančných limitov pre rozšírenie.

Cieľom bude uzavrieť rokovania na summite v Kodani 12. a 13. decembra. Dánske predsedníctvo v EÚ i kandidáti však očakávajú dlhý a úporný proces - svedčí o tom aj skutočnosť, že Dánsko i viacerí kandidáti vrátane Slovenska rezervovali hotely v dejisku summitu aj na ďalšie dni po jeho termíne.

To však bude až záver rokovaní. Dovtedy bude treba vyriešiť všetky ostatné "nefinančné" kapitoly, v prípade Slovenska ide o hospodársku súťaž. Cieľ je koniec septembra, nie je však vylúčené, že sa to nepodarí. Záverečný balík nevyriešených problémov by sa tak ešte zväčšil.

Aby toho nebolo dosť, celý proces môže skomplikovať ešte írske referendum o Zmluve z Nice, ktorá je podmienkou rozšírenia. Íri už zmluvu odmietli pred dvoma rokmi, druhé "nie" by znamenalo takmer určite odklad rozšírenia. Termín referenda nie je zatiaľ stanovený, uskutoční sa však pravdepodobne koncom októbra.

Jesenné mesiace budú teda dramatické a horúce. Hrať sa bude na viacerých šachovniciach, všetko bude súvisieť so všetkým. Pre úspech bude treba politickú vôľu, pripravenosť na kompromisy i vytrvalosť, a to na oboch stranách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 245
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 668
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 657
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 884
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 448
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 269
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 182
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Extrémistu Bombica predvádzajú na súd.

Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor sa proti nemu odvolal.


a 1 ďalší 62

V južnej polovici územia napršalo plošne výrazne viacej ako na severe.


TASR 1
Predseda KDH Milan Majerský.

Majerský upozorňuje, že Slovensko sa vracia do doby cashu.


SITA 5
Breh jazera sa stráca. Kedysi tu bol svah. Pod vodou zmizli aj ostrovčeky, už z nich vytŕčajú len stromy.

Vodný systém po oprave umožní regulovať hladinu.


Sportnet

Lucia Halušková (vpravo) a kapitánka Janka Hlinková v zápase Slovensko - Holandsko na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2025.

Slovensko obsadilo na turnaji 1-A divízie nepostupové tretie miesto.


Slovensko U20 - Česko U20: ONLINE prenos zo zápasu na Turnaji piatich krajín vo fínskom meste Rovaniemi.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu na Turnaji piatich krajín vo fínskom meste Rovaniemi: Slovensko U20 - Česko U20.


Róbert Pich po strelení gólu číslo 100.

Róbert Pich je čerstvým členom Klubu ligových kanonierov.


Slovenskí hokejisti počas testovania NHL Combine pred MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Tento typ testovania je známy najmä z obdobia pred draftom do NHL.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu