BRATISLAVA. Platy poslancov, členov vlády ani prezidenta v roku 2012 neporastú.
Národná rada opätovne schválila novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorú do parlamentu vrátil prezident Ivan Gašparovič.
Za zmrazenie hlasoval parlament naprieč politickým spektrom a odobril ho hlasmi všetkých 134 prítomných poslancov.
Prezidentovu pripomienku ignorovali
Plénum pri hlasovaní nerešpektovalo pripomienku prezidenta, ktorému prekáža nové ustanovenie, podľa ktorého budú mať zákonodarcovia nárok na plat už odo dňa zvolenia a nie od zloženia sľubu, ako to bolo doteraz.
Za schválenie Gašparovičovej pripomienky hlasovalo len sedem zákonodarcov.
Gašparovič pri vrátení novely argumentoval znením rokovacieho poriadku, podľa ktorého sa poslanec ujíma mandátu zložením sľubu.
"Ak by poslanec odmietol zložiť sľub alebo zložil sľub s výhradou, malo by to podľa ústavy za následok stratu mandátu," napísal v odôvodnení.
Ivan Gašparovič je presvedčený, že opätovným schválením novely zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov zákonodarca porušil zákon aj ústavu.
Sudcovia a prokurátori majú výnimku
Poslanec za Smer Miroslav Číž považuje takéto odôvodnenie za nepochopiteľné. „Jednoznačne mandát vzniká zvolením. Prvý mesiac po voľbách je obdobie najintenzívnejšej činnosti,“ tvrdí.
Odmeny sa zmrazia aj predsedovi a podpredsedom Najvyššieho kontrolného úradu, generálnemu prokurátorovi, ombudsmanovi, vedúcim ústredných orgánov štátnej správy a štátnym zamestnancom vo verejnej funkcii.
Neporastú ani náklady na poslaneckých asistentov a kancelárie.
Zmrazenie platov sa naopak nedotkne sudcov a prokurátorov. Výnimku pre sudcov predkladatelia odôvodňujú nálezom Ústavného súdu, ktorý v minulosti odmietol znižovanie sudcovských miezd.
Bugár: Zmeniť treba celý zákon
Pripomienka prezidenta mala niečo do seba, ale je potrebné prekopať celú právnu normu, tvrdí predseda Mostu-Híd Béla Bugár.
O potrebe komplexnej zmeny tohto zákona hovoril aj predseda poslaneckého klubu Smeru Pavol Paška.
Na otázku, prečo rieši NR SR tento problém až po takmer 20 rokoch, Bugár odvetil, že sa na to zrejme zabudlo.
"Vznikali problémy, že znovuzvolení poslanci mali skoro mesiac časovú dieru, ktorú museli riešiť, no nie kvôli platu, ale museli sa prihlásiť do poisťovne. Preto nakoniec padlo rozhodnutie také, aké padlo," vysvetlil.
Zmenu priznávať poslancovi plat už odo dňa zvolenia pôvodne presadil predseda Ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka. Ako jeden z mála však podporil výhradu prezidenta.
"Presvedčili ma jeho argumenty. Tá medzera, ktorá tam vzniká, nie je niečo, s čím by poslanci nemohli vedieť žiť, alebo by im to zásadne ublížilo," vysvetlil.
„Tá pripomienka pána prezidenta má niečo do seba. Ja si myslím, že na to každý zabudol a potom vznikali problémy,“ podotkol Bugár.
Hoci pripomienku prezidenta nepodporil ani Paška, celkom ju nezatracuje. „Po voľbách sa k tomuto zákonu treba vrátiť, potrebujeme väčší priestor na právnu analýzu, tie pohľady sú rôzne,“ tvrdí.
Dôvodom zmrazenia je „Sulíkov vzorec“
Budúcoročný rast platov poslancov o niekoľko sto eur by umožnil tzv. „Sulíkov vzorec“, ktorý presadil predchádzajúci predseda parlamentu.
Spočíva v tom, že poslancom sa plat vypočítava ako trojnásobok priemernej mzdy s tým, že v závislosti od výšky deficitu sa môže krátiť až o 15 percent.
V tomto roku sa im pre vysoký schodok z roka 2010 kráti o 15 percent, vzhľadom na to, že deficit v roku 2011 pravdepodobne neprekročí päť percent, aj krátenie by malo klesnúť na päť percent.
„Nepriniesol žiadne úspory, nepriniesol žiadne zníženie príjmov ústavných činiteľov,“ mieni o súčasnom mechanizme Paška. K Paškovi sa pridal aj Bugár.
„Ľudia fakt nemajú naviac peniaze, dokonca im chýbajú, a poslanci by mali mať, ale aj ústavní činitelia, viac ako o 600 eur vyšší plat?“ pýta sa líder Mosta-Híd.
Rezort financií odhadol, že podľa doterajšieho znenia zákona by sa poslanecké platy na budúci rok zvýšili o 652 eur.
Zmrazenie platov bude účinné od 1. januára 2012 bez ohľadu na to, či Gašparovič novelu podpíše.
Matovič: Urobili to zámerne
Pripomienku prezidenta podporilo len sedem poslancov, medzi nimi líder Obyčajných ľudí Igor Matovič. Ten si myslí, že zmenu odmeňovania poslanci do novely skryli zámerne tak, aby si ju nikto nevšimol.
"Bolo to svinstvo. Pod rúškom skráteného legislatívneho procesu tam zašili jeden plat pre poslanca navyše. Nemali sme šancu to zachytiť," povedal o zmene odmeňovania, ktorá sa nachádzala v spoločnej správe výborov.