BRATISLAVA. Korupciu a prienik finančnej skupiny Penta do slovenskej politiky v rokoch 2005 a 2006 naznačuje materiál, ktorý anonym zverejnil na internete. Má vychádzať zo záznamov z odpočúvacieho zariadenia v bratislavskom byte.
Údajná akcia mala názov Gorila a Gorila 1. Rozsiahly dokument analyzuje údajné rozhovory spolumajiteľa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka.
Týkajú sa vtedajších nominantov a politikov koalície, ale aj Smeru. Má viac ako 44-tisíc slov.
Tvári sa ako zo SIS
Ide o podobný materiál, aký mali redaktori SME možnosť vidieť pred viac ako dvoma rokmi. Nemá hlavičku. To, že by malo ísť o analytický materiál SIS píše komentár, ktorý je k nemu priložený.
Veci, o ktorých sa v ňom píše, sú časovo ohraničené aprílom 2009. Server, na ktorom je umiestnený, patrí spoločnosti so sídlom v New Yorku a je určený práve na anonymné zverejňovanie dokumentov.
Úryvok z knihy?
„Prišlo mi to z adresy, ktorá vyzerala ako tlačové oddelenie strany Smer. V predmete e-mailu bolo Úryvok z knihy Toma Nicholsona,“ povedal hovorca Penty Martin Danko.
„Tento materiál považujeme za výmysel. Jeho autor narába úplne účelovo s informáciami, ktoré sa týkajú aj mediálne známych udalostí zo slovenského verejného alebo hospodárskeho života pred piatimi alebo šiestimi rokmi a zasadzuje ich do fiktívnych alebo vykonštruovaných príbehov,“ povedal Danko.
Penta podľa neho v súvislosti s dokumentom podnikne právne kroky, keďže poškodzuje jej meno.
Smer sa proti odoslaniu dokumentu z jeho adresy ohradil a napísal, že sa stali „terčom hrubého útoku hackerov“.
Bývalý redaktor SME Tom Nicholson hovorí, že dokument nie je úryvkom z jeho pripravovanej knihy, hoci by mu kniha na túto tému mala vyjsť v najbližšom čase.
Neoverený obsah
„Dokument je podobný tomu, ktorý mám. Do detailov som ich však ešte neporovnával.“ Nicholson hovorí, že sa mu podarilo overiť skutočnosť, že existovalo legálne odpočúvanie bytu tajnou službou s názvom Gorila.
Na overenie obsahu dokumentu by však podľa neho bolo treba zbaviť mlčanlivosti príslušníkov SIS, ktorí odpočúvanie robili. Ale to podľa neho služba odmieta.
Jazyk a množstvo detailov naznačujú, že dokument písal niekto so znalosťou spravodajského prostredia. Čo však neznamená, že si väčšinu vecí nevymyslel, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár >>

Beata
Balogová
