Nemecký dodávateľ trvá na tom, že cena za nový systém platenia nemocniciam má ostať neverejná.
BRATISLAVA. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou aj napriek kritike ministerstva spravodlivosti stále tají sumu kontraktu s nemeckou spoločnosťou InEK o vývoji a zavedení DRG systému v slovenských nemocniciach. Cieľom systému je zabezpečiť jednotné platby za diagnózy.
„Na základe vášho článku som hovorila s predsedom úradu a upozornila ho na riziká vyplácania verejných prostriedkov na základe neúčinnej a eventuálne aj neexistujúcej zmluvy,“ povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ). Práve ona presadila zverejňovanie zmlúv.
Podľa ministerstva je nesprávne, že cena, ktorá je „pojmový znak“ zmluvy, nebola zverejnená.
„Ak sa účinne nedohodli o pojmovom znaku, nemohli sa dohodnúť účinne na zmluve ako celku,“ povedala šéfka tlačového oddelenia rezortu Lenka Škorpilová. Vysvetľuje, že ak by nemecká strana napriek tomu systém dodala a úrad jej zaplatil, dôjde k bezdôvodnému obohateniu.
Úrad to mal vedieť
Tohto všetkého si mal byť predseda úradu podľa Škorpilovej vedomý. „Ak si právnici, ktorí boli pri vyjednávaní tejto zmluvy, neuvedomili tieto závažné skutočnosti, je to minimálne zarážajúce.“
Čo to je
DRG systém
-
platba za výkony podľa diagnózy, medicínskej obťažnosti a nákladov,
- prvá slovenská verzia DRG systému má byť hotová do 30. júna 2012,
- spustenie systému je naplánované na 1. 1. 2013.
Podľa úradu sa s dodávateľom dohodli, že zmluvu podpíšu podľa nemeckého práva. Tým pádom by povinnosť zverejniť cenu nemusela platiť.
Radovan Pala z kancelárie e/n/w/c hovorí, že nie je nič nezvyčajné, ak sa zmluva, ktorej účastníkom je aj cudzinec, riadi iným právom ako slovenským.
„Je však problematické, že slovenský verejný orgán pripustí do svojej zmluvy, že sa bude riadiť právom dodávateľa, lebo v prípade sporu by sa muselo rozhodovať podľa nemeckého práva.“
Nemecký súd by nemusel príkaz zverejňovania sumy považovať za taký dôležitý, aby sa musel uplatňovať za každých okolností.
„Úrad opakovane žiadal partnera o možnosť zverejniť cenu, rokovania pokračujú a pokiaľ nebudú vyriešené, úrad nebude konať,“ reagovala na výhrady rezortu spravodlivosti hovorkyňa úradu Radoslava Muchová.
Ministri sa pýtajú
Spoločnosť InEK si však za zmluvou stojí. „Z dôvodu hospodárskej súťaže je zverejnenie cien v rozpore so záujmami nášho ústavu,“ tvrdí jej zástupca Martin Mehren. Ak by úrad sumu zverejnil, hrozí mu podľa zmluvy pokuta až 600tisíc eur.
O zmluve si chce s predsedom úradu Jánom Gajdošom pohovoriť aj minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH), na ktorého návrh ho vláda vymenovala.
„Zároveň bude komunikovať o postupe úradu aj s ministerstvom spravodlivosti,“ dodala jeho hovorkyňa Katarína Zollerová.

Beata
Balogová
