Bratislava 2. augusta (TASR)- Na Slovensku sa podľa občianskej iniciatívy Ľudia proti rasizmu (ĽPR) prinajmenšom každý deň odohrá v niektorom z miest násilný útok neonacistov. Väčšina volajúcich však nemá záujem o medializáciu a čo je paradoxné - ani o oznámenie na polícii.
O tom, že väčšina útokov neonacistov nesmeruje podľa iniciatívy Ľudia proti rasizmu na Rómov, svedčí prípad zo štvrtka, kedy neonacisti napadli 23-ročného Michala P. Mladík stál na zastávke v Petržalke a obzeral si dvoch neonacistov ktorí stáli pri ňom. Tí boli pod vplyvom alkoholu, a aj keď Michal nepovedal ani slovo, už jeho pohľad stačil na to, aby zaútočili. Kým ležal na zemi, kopali ho silnými topánkami s oceľovou špicou. Útok trval asi minútu, až kým neprišiel autobus, do ktorého nastúpili. Krvácajúci Michal sa v šoku dal na útek.
Michal, rovnako ako väčšina obetí útokov neonacistov, nie je podľa občianskej iniciatívy ĽPR Róm a ani výzorom nepripomína žiadnu subkultúru, nemá "dredy", náušnice. Útok naň svedčí podľa organizácie o tom, že filozofia nenávisti zahŕňa prakticky každého a obeťou neonacistov sa môže stať hociktorý človek.
Útok piatich neonacistov zažili v pondelok dvaja Rómovia na benzínovom čerpadle Aral v Rači, kde si chceli kúpiť nápoj. Muži odbehli zo stavby, na ktorej pracovali, a pri vychádzaní z benzínky ich prepadli neonacisti bejzbalovými palicami. Jeden z napadnutých má polámané rebrá a aj napriek hospitalizácii nemajú záujem prípad oznámiť ani polícii. Napadnutí muži majú strach a chcú mať podľa ĽPR pokoj.
Zvýšený počet útokov neonacistov má podľa iniciatívy Ľudia proti rasizmu jednoznačnú súvislosť so zvýšením ich počtu. Za posledné roky ich počet vzrástol podľa nich niekoľkonásobne práve kvôli nezáujmu polície. Počet angažovaných neonacistov odhaduje ĽPR na približne päťtisíc. Logickým následkom beztrestnosti nosenia nacistických symbolík, propagandy na internete, nerušených zrazov, koncertov a pôsobenia nacistických hudobných skupín je podľa ĽPR zvýšenie počtu sympatizantov tejto subkultúry.