Polnočná omša musí byť niekde už o desiatej, inak by ju nemal kto odslúžiť. O dvanástej je už farár v inom kostole.
BRATISLAVA. Počas sviatkov ich vidíme za oltárom alebo za kazateľnicou.
Ich nezvyčajné oblečenie, vôňa kadidla a spev Tichej noci pri zapálených sviečkach sú pre mnohých neoddeliteľne spojené s atmosférou Vianoc.
Život a prežívanie sviatkov katolíckych a evanjelických farárov sú však pre väčšinu ľudí neznáme.
Sneh ho odrezal od fary
„Na Štedrý deň odchádzam z domu už o pol druhej poobede a vraciam sa o pol siedmej večer,“ približuje svoj program Anna Jakušová, evanjelická farárka z Hronseku pri Banskej Bystrici.
Za ten čas odslúži bohoslužby v štyroch rôznych kostoloch, ktoré patria do jej farnosti.
Okrem svojho dreveného artikulárneho ich má spolu sedem. Teší sa však, že na rozdiel od svojich kolegov ani jeden nemá v horách, čo by mohol byť v zime veľký problém.
O takej výhode môže katolícky farár Martin Felix z Uľanky spod Donovál len snívať. „Jeden zo štyroch kostolov mám v absolútnej horskej oblasti,“ hovorí o kostole v Španej Doline.
„Môj predchodca v nej raz zapadol po snehovej smršti a niekoľko dní sa nemohol z miesta dostať do fary. Dúfam, že mne sa toto nestane,“ smeje sa.
Najväčší logistický problém musí farár z Uľanky rozriešiť na Štedrý večer o polnoci. Vo farnosti je sám, ale ľudia vo všetkých štyroch kostoloch chcú polnočnú.
„Keď to vyžaduje potreba, vieme z polnočnej o dvanástej urobiť polnočnú o desiatej. Ešte s jedným kňazom stihneme odslúžiť dve sväté omše o desiatej v noci a dve presne o polnoci.“
Evanjelici polnočnú nemajú, no veľa času na oddych aj tak niet. Už ráno musí evanjelická farárka odslúžiť tri služby božie.
Katolícky farár zabezpečuje až päť omší. Keďže v nedeľu a sviatky môže podľa cirkevného práva slúžiť najviac tri omše, bez výpomoci cudzieho kňaza sa v tento deň nezaobíde.
„Aspoň nie som okukaný,“ pochvaľuje si spoluprácu s inými kňazmi Felix.
Večera s pocestným
Na rodinu a priateľov tak farárom počas Vianoc nezostáva veľa času.
Kým evanjelickej farárke zachraňujú vianočnú pohodu dospievajúce deti, ktoré pripravujú štedrovečerné menu, katolícky farár na najkrajšiu večeru v roku pôjde k rodičom do Zvolena.
„Veľmi sa teším, že pri štedrovečernom stole budem po 12 rokoch opäť s nimi,“ neskrýva radosť.
Doteraz ako kaplán trávil štedrú večeru spolu s inými kňazmi.
„Najväčší zážitok som mal vtedy, keď žiarsky pán dekan pozval na našu kňazskú štedrú večeru mladého človeka - robotníka, ktorý nemal s kým v tú posvätnú chvíľu byť. Tá štedrá večera bola pre mňa v tej chvíli skutočne betlehemskou nocou. Veď Kristus prišiel na svet ako chudobný a opustený.“

Beata
Balogová
