Ministerstvo spravodlivosti trvá na tom, aby úrad sumu zverejnil. Bez nej je neúčinná a neplatná, tvrdí.
BRATISLAVA. Prinízka suma je podľa predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Jána Gajdoša dôvodom, prečo sa s nemeckou firmou InEK dohodli, že nezverejnia cenu kontraktu na vývoj a zavedenie DRG systému v slovenských nemocniciach. Podpísali ho 13. decembra.
DRG systém má zmeniť financovanie nemocníc. Zdravotné výkony sa majú preplácať podľa ceny skupiny diagnóz, a nie podľa dohody nemocnice so zdravotnou poisťovňou, ako je to dnes.
Osemnásobne nižšia suma
„Je minimálne osemkrát vyššia,“ hovorí Gajdoš o štandardnej sume, ktorú za DRG systém platia záujemcovia v porovnaní s tou, ktorú zaplatilo zaň Slovensko.
Bežná suma za DRG systém sa podľa Eduarda Kováča, šéfa vývojárov jeho slovenskej verzie, pohybuje v desiatkach miliónov eur.
Ak by nemecká firma podľa Gajdoša súhlasila so zverejnením tejto sumy, zhoršila by sa jej vyjednávacia pozícia pri rokovaní so záujemcami z iných krajín.
Nižšiu sumu dali Nemci úradu podľa Kováča najmä preto, že zavedenie systému má podporu rozhodujúcich politických strán a máme na to pripravené zákony.
Gajdoš tvrdí, že úrad neporušuje infozákon, ak sumu nezverejňuje.
„Podľa našich právnikov je zmluva platná a účinná,“ hovorí jeho zástupkyňa Ivana Drlíková. Právnici úradu vraj o tom vedú spor s kolegami z ministerstva spravodlivosti.
Práve ministerka Lucia Žitňanská z SDKÚ presadila povinné zverejňovanie zmlúv vrátane ich súm. Bez nich sú neúčinné a po troch mesiacoch od neúplného zverejnenia strácajú aj platnosť.
Ak by sa napriek tomu úrad snažil zmluvu ďalej plniť, išlo by o neodôvodnené obohacovanie sa.
Len pre vybraných
Spor medzi úradom a ministerstvom zamýšľa podľa Gajdoša šéf nemeckej spoločnosti vyriešiť kompromisom.
„Pán riaditeľ mal tendenciu sumu parciálne zverejniť, nie na web, ale štátnej správe,“ povedal.
O sume by podľa neho informovali len premiérku, ministra zdravotníctva a spravodlivosti, predsedu parlamentu a šéfa zdravotníckeho výboru.
„Ak by sme pripustili, že sa cena nezverejní alebo nemá zverejniť, popreli by sme základný princíp infozákona, ktorý je tu už roky,“ reagovala na návrh šéfka tlačového oddelenia ministerstva Lenka Škorpilová.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik z KDH, ktorý navrhol Gajdoša do funkcie, sa k tejto možnosti zatiaľ nevyjadril.
„O spôsobe zverejnenia zmluvy ešte bude minister s ÚDZS a ministerstvom spravodlivosti hovoriť, takže to nie je uzavreté,“ povedala jeho hovorkyňa Katarína Zollerová.
Premiérka Iveta Radičová z SDKÚ, pre ktorú bolo zverejňovanie zmlúv dominantnou témou, sa k prípadu nevyjadrila ani po troch dňoch urgovania jej tlačového odboru.
Či cenu kontraktu zverejní, alebo ako bude ďalej postupovať, sa vraj Gajdoš rozhodne do konca roka. Nevylúčil tiež, že by sa pre tieto komplikácie mohol zastaviť celý proces vývoja a zavedenia DRG systému na Slovensku.

Beata
Balogová
