S generálnou prokuratúrou (GP) boli viaceré prípady konfliktných situácií, či už prípady, kedy GP bez adekvátneho zhodnotenia zablokovala trestné stíhania poslancov, tvrdí minister Lipšic.
BRATISLAVA. Vzťah medzi políciou a Generálnou prokuratúrou SR je pracovný. Uviedol to pre agentúru SITA minister vnútra Daniel Lipšic.
"S generálnou prokuratúrou boli viaceré prípady konfliktných situácií, či už prípady, kedy GP podľa mojej mienky bez adekvátneho zhodnotenia zablokovala trestné stíhania poslancov. To sa mi zdá, že to je signál, že sú rovní a rovnejší, a to je neprijateľné," zdôraznil minister.
Boli prípady, aj tlačových konferencií, kde sa zverejňovalo príliš veľa informácií. "V tomto oceňujem krok zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého, že tieto formy tlačových konferencií v zásade limitoval a už nie sú," dodal Lipšic. Zverejňovať informácie z vyšetrovania alebo pátrania po nebezpečných osobách považuje minister za úmyselnú snahu zmariť buď vyšetrovanie, alebo pátranie.
Na druhej strane, spoluprácu a vzťah s Úradom špeciálnej prokuratúry označil minister Lipšic za veľmi dobré. "Ale to je dlhodobo, v princípe to pokračuje dodnes. Väčšinu prípadov zločineckých skupín, ak nie všetky, sú dozorované Úradom špeciálnej prokuratúry. Polícia má v tomto roku za sebou viaceré úspechy v boji s organizovaným zločinom."
Dôvodom je podľa ministra to, že polícia má voľné ruky a na kľúčových pozíciách, najmä na Úrade boja proti organizovanej kriminalite, sú dobrí vyšetrovatelia, kriminalisti, operatívci, ktorí môžu podľa zákona naozaj ísť po komkoľvek.
Pripomenul, že keď nastúpil na ministerstvo, oznámil, že polícia bude mať voľné ruky a nikto nebude môcť stáť nad zákonom.
"Že ktokoľvek ho poruší, aj keď bude vplyvný, s peniazmi, s kontaktmi, bude niesť zodpovednosť," povedal. Zločinecké skupiny, minimálne jedna z tých, ktoré polícia rozložila, mali podľa ministra pomerne rozsiahle kontakty aj na justíciu, a preto tak dlhodobo unikali trestnému stíhaniu.
"A spätne, keď to hodnotím, tak si myslím, že aj zápas o generálneho prokurátora je z tohto pre právny štát významný. Ak by bol za generálneho prokurátora zvolený charakterný a slušný človek, nemusel by to byť žiaden pištoľník, tak by mnohým ľuďom na Slovensku začalo byť dosť horúco. Preto si myslím, že ten zápas bol taký intenzívny už od decembra 2010," dodal Lipšic.