Maďarský parlament schválil nový volebný zákon. Týka sa aj Maďarov na Slovensku.
BRATISLAVA. Volebné právo v Maďarsku nebude viazané na trvalý pobyt, ale len na štátne občianstvo. Zmenu schválil parlament tesne pred Vianocami.
Hlasovať podľa nových pravidiel nebude môcť len 9,9 milióna maďarských občanov žijúcich v Maďarsku, ale aj 100-tisíc ďalších s pobytom v cudzine.
Maďarský volebný systém je kombinovaný. Prvým hlasovacím lístkom volič vyberá kandidáta z volebného obvodu v mieste svojho pobytu a volí sa väčšinovým systémom.
Druhým lístkom volič vyberá kandidátku politickej strany, podobne ako na Slovensku, a volí sa pomerným systémom.
Zahraniční Maďari však budú môcť využiť len druhý lístok.
Naša diplomacia na zmenu reagovala vetou, že ide v prvom rade o vec našich susedov. Zároveň sa však bude snažiť vyrokovať „spôsob udeľovania občianstva v súlade s medzinárodným právom“.
Len jeden lístok
Krajania mali mať podľa pôvodného návrhu dva hlasovacie lístky. Okrem straníckej kandidátky si mali vyberať aj kandidáta zo zvláštneho „zahraničného“ volebného obvodu. V ňom mali zároveň krajania aj kandidovať. Tento návrh však neprešiel.
Podľa TASR sa zmenia aj hranice volebných obvodov, čo podľa opozície zvýhodnilo vládnuci Fidesz. Zníži sa tiež počet poslancov z 386 na 199.
Z dostupných informácií nevyplýva, že by Maďari zo zahraničia nemohli kandidovať za jednotlivé maďarské strany.
Keďže na Slovensku platí v tomto prípade zákaz dvojakého občianstva, pre Maďarov, ktorí tu žijú, by však kandidatúra mohla znamenať aj isté riziko. Zverejnili by ňou, že dostali maďarské občianstvo a prišli by automaticky o slovenské.
Je to najmä ich vec
„Právna úprava volebného práva Maďarskej republiky je primárne záležitosťou Maďarskej republiky a jej občanov,“ reagovalo naše ministerstvo zahraničia.
„Naša pozornosť v dialógu s Maďarskom sa aj naďalej sústredí na štandardný spôsob udeľovania občianstva v súlade s medzinárodným právom a so všeobecne uznávanými princípmi týkajúcimi sa občianstva,“ napísal hovorca ministerstva Ľuboš Schwarzbacher.
Slovensko má podobný volebný zákon. Naši občania bez trvalého pobytu na Slovensku môžu voliť zo zahraničia korešpondenčne.
„Možnosť ísť voliť na základe občianstva je v súlade s európskymi normami,“ vraví predseda MostaHídu Béla Bugár. „Pokiaľ by však mohli byť aj volení, bol by to problém: koho by potom zastupovali?“ pýtal sa.
Bugár sa neobáva, že by sa po zmene na Slovensko rozšírili volebné kampane maďarských politikov.
V Maďarsku budú parlamentné voľby o dva a pol roka.
Berényi stále tají
Aj podľa predsedu SMK Józsefa Berényiho je právo voliť na základe občianstva štandardným princípom, ktorý využíva aj Slovensko.
„Tým, že občania Slovenskej republiky nemôžu získať maďarské občianstvo bez toho, aby stratili slovenské, záujem maďarských politikov bude skôr zameraný na Rumunsko a Srbsko,“ hovorí.
Berényi požiadal Budapešť o udelenie maďarského občianstva, stále však nepovedal, či ho dostal. Hovorí tiež, že nemá informácie, koľko slovenských Maďarov Budapešť o občianstvo žiadalo.
Maďarské občianstvo najmenej jeden politik z SMK už získal. Šéf levickej pobočky strany László Gubík automaticky prišiel o slovenské občianstvo.

Beata
Balogová
