BRATISLAVA. Pre TASR to uviedol predseda KDH a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) Ján Figeľ.
"To je nepochopenie úlohy jednej z centrálnych inštitúcií v štáte. To je vyvolávanie obrazu bezvládia. Takú vládu naozaj nepotrebujeme, ktorá len svieti a kúri," zdôraznil predseda KDH. Dodal, že jeho strana chce niesť vládnu zodpovednosť plnohodnotne až do predčasných volieb. "My nemáme pauzu alebo medziobdobie," povedal.
Na otázku, či z tohto pohľadu nepovažuje za neúspech, že vláda po jeden a pol roku stratila dôveru parlamentu predseda KDH reagoval, že to bolo rozhodnutie SaS.
"Beriem to ako sklamanie z postoja jednej zo strán, ktorá odpísala nielen koaličnú dohodu, ale aj programové vyhlásenie vlády, na základe ktorého hlasovala o eurovale v auguste 2010 jednomyseľne 'za' a o rok sa rozhodla postaviť ďalšiu politiku na tom, že na tému upraveného eurovalu dokonca vyjadrila nedôveru svojej vlastnej vláde. Toto považujem za sklamanie a zlyhanie. Prinieslo to zastavenie ozdravných procesov a predčasné voľby," vyhlásil Figeľ.
Zároveň upozornil, že SaS v decembri umožnila svojou obštrukciou dominanciu Smeru pri hlasovaní o transformácii nemocníc, hoci to bolo v rozpore s programovým vyhlásením vlády aj programom samotného SaS.
"Tieto kroky, ktoré si vedome, neviem či premyslene, ale slobodne SaS zvolila, ju vzdialili od koaličnej spolupráce. Návrat k dôveryhodnosti, alebo spolupráci je v rukách SaS. Ale Slovensko nemôže mať v európskych témach dve politiky, jednu bratislavskú a druhú bruselskú," vyhlásil Figeľ.
"To, že sme mali rozdielne názory napríklad v oblasti hazardných hier, alebo kultúrno-etických otázkach, bolo prirodzené. Ale to, čo sa udialo pri téme eurovalu, alebo transformácie nemocníc, bolo špekulatívne," uzavrel Figeľ na margo spolupráce so SaS.