OPRAVENÉ

Kriminálne kauzy roka podľa denníka SME

Polícia tento rok oznámila viacero významných úspechov, ukončené prípady sú najmä tie, kde je páchateľ mŕtvy.

Vila Juraja Ondrejčáka v bratislavskom Lamači.(Zdroj: ARCHÍV SME)
Piťovci sú zatiaľ vo väzbe

Išli po nich policajti pod vedením rôznych policajných prezidentov, ale až teraz skončili vo väzbe pre seriózne obvinenia.

BRATISLAVA. V novembri polícia urobila veľký záťah na skupinu piťovcov. Hoci ide o bratislavskú skupinu, jej moc v podsvetí siahala aj do iných krajov.

Niektorí členovia skupiny boli už aj predtým vo väzení za menšie delikty, až teraz však polícia vtrhla aj do domu údajného bossa Juraja Ondrejčáka, známeho pod menom Piťo. Kukláči do Ondrejčákovej vily v bratislavskej časti Lamač zlanili o štvrtej ráno z vrtuľníka. Vzápätí pozatýkali ďalších dvadsať ľudí.

Piťo bol doteraz právoplatne odsúdený len raz - za bitku košického bossa podsvetia Róberta Okoličányho, ktorou sa sám aj chválil. Teraz je obvinený v prípade požiaru BMW R. T. v Trnave.

Auto podpálili podľa polície práve preto, že Piťo chcel rozšíriť svoje teritórium aj o Trnavu. S ďalšími členmi skupiny podľa obvinenia podpálili aj ďalšie dve autá, čo malo odlákať policajtov na iné miesto, aby mohli podpáliť auto R. T. Ondrejčák podľa vyšetrovania zohnal výbušniny.

Vec dozoruje krajská prokuratúra v Bratislave spolu s ďalším podozrením - z výroby drog, z ktorého obvinili iných sedem členov skupiny.

Najzásadnejšia vec, z ktorej Piťo obvinený zatiaľ nie je, sa týka podvodu približne za milión eur s americkými hypotékami a rieši ju úrad špeciálnej prokuratúry.

Sedem ľudí, medzi nimi Piťovi najbližší spolupracovníci, podľa polície podvodom vylákali hypotéky z Ameriky, peniaze previedli do slovenských bánk, kde ich potom aj s pomocou personálu vyberali. Policajti tvrdia, že takto vybrali viac ako milión eur a výberu ďalšieho milióna vyšetrovatelia zabránili.

Z 23 obvinených sú po mesiaci stále dvadsiati vo väzbe vrátane Piťa. Dvaja sú na slobode a jedného hľadajú.

Monika Tódová

Harman bol sfetovaný

Pitva našla v krvi vraha z Devínskej Novej Vsi alkohol a acetón.

BRATISLAVA. Ľubomír Harman, ktorý na konci leta v roku 2010 zastrelil v bratislavskej Devínskej Novej Vsi sedem ľudí a 17 zranil, bol v čase skutku pod vplyvom omamných látok.

Súdnoznalecká pitva, o ktorej ministerstvo vnútra informovalo na začiatku marca, našla v jeho krvi alkohol a acetón. Kombinácia látok dostala Harmana podľa znalcov do stavu podnapitosti.

Experti potvrdili, že obe látky mu posilnili sebavedomie, dodali rozhodnosti a mohli navodiť stav eufórie či agresivity. Po tom, ako Harmana policajný ostreľovač zasiahol do hrudníka, spáchal samovraždu.

Ján Krempaský


Mello sa opäť skrýva

Štyri roky po ňom pátrali, aby ho pre chybu pustili z väzby, a znovu utiekol.

BRATISLAVA. Koncom apríla priviezla eskorta z Poľska roky hľadaného údajného šéfa hornonitrianskeho podsvetia Karola Mella. Po necelom mesiaci sa dostal na slobodu pre pochybenie sudcu.

Či sa Mello ešte niekedy postaví pred slovenský súd polícia ani prokuratúra nekomentujú. „Práve na takýchto prípadoch sa láme dôvera ľudí v orgány ochrany práva,“ pripustila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Sudcu, ktorý o väzbe Mella rozhodol, hoci na to nebol oprávnený, zatiaľ nepotrestali. Žitňanská podala disciplinárny návrh, ale súd povedal, že za prepustenie mohol aj súd v Poľsku. Ministerka preto zvažuje odvolanie.

Veronika Prušová

Kráľ Zemplína dokraľoval

Podnikateľ Mikuláš Vareha má na svedomí najväčší daňový podvod v dejinách slovenskej kriminality.

BRATISLAVA. Jedni ho považovali za chlebodarcu, iní za podvodníka. Pýšil sa, že v čase najväčšej slávy zamestnával viac ako šesťsto ľudí, väčšina z jeho vyše stotridsiatich firiem však nemala ani jedného zamestnanca.

Ako predseda Slovenskej asociácie boxerov amatérov, zakladateľ boxerskej Tokaj extraligy, klubu Agent 007 v Slovenskom Novom Meste a majiteľ benzínovej pumpy s rovnakým názvom hlásal fair-play, s ľahkosťou jemu vlastnou však ignoroval zákony.

Bolo by jednoduchšie vymenovať oblasti, v ktorých nepodnikal. Rád prehlasoval, že nestačí, aby obchodník dobre nakúpil a predal, ale aby to vedel zlegalizovať na daňovom úrade.

Práve táto filozofia sa mu stala osudnou. Kráľa Zemplína Mikuláša Varehu zadržali 1. marca tohto roku zavčasrána v jeho dome kukláči. Odvtedy sedí vo vyšetrovacej väzbe.

Úniky

Podľa pôvodného obvinenia mal Vareho daňovými podvodmi obrať štát o 29 miliónov eur. Od jeho zadržania sa vyšetrovatelia dopracovali takmer k dvojnásobnej škode.

„K dnešnému dňu bolo Mikulášovi V. vznesené obvinenie v rozsahu skrátenia dane a neoprávneného uplatnenia nároku na vrátenie dane v celkovej výške viac ako 57,3 milióna eur (1,7 miliardy Sk),“ uviedla pre SME hovorkyňa prezídia policajného zboru Denisa Baloghová.

Konečná suma bude s najväčšou pravdepodobnosťou ešte vyššia. Podľa hovorkyne daňová správa z vlastnej inicatívy i na základe žiadosti vyšetrovateľa robí v účtovníctve Varehových firiem stovky daňových kontrol a vyhodnocuje listinné materiály.

„Nie je vylúčené rozšírenie trestného stíhania,“ dodala Baloghová.

Obchody

Majetky Mikuláša Varehu sa rozprestierajú od Košíc po Čiernu nad Tisou. S obľubou si prezeral z vrtuľníka desiatky rôznych družstiev, ovocné sady, vinice, firmy na spracovanie dreva, stavebníctvo, či zoologickú záhradu s pštrosmi, jele)nmi a diviakmi.

Obchodoval so všetkým, ale nie s každým. Najradšej uzatváral obchody sám so sebou.

„Predával tovar sám sebe, kupoval sám pre seba, zmluvy uzatváral medzi svojimi firmami ústne, platby za tovar realizoval v hotovosti a vždy sám sebe,“ vysvetľuje minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).

„Podľa zistení polície mal v období od novembra 2009 do marca 2011 nachytať a predať svojej firme približne 600 miliónov kusov lykožrúta, od decembra 2008 do decembra 2010 mal nakúpiť a predať medzi svojimi spoločnosťami okolo 64 miliónov kusov euroočiek na štepenie jabloní,“ ilustrovala Varehov spôsob podnikania policajná hovorkyňa.

Tovar deklarovaný na faktúrach pritom často ani neopustil sklady, iba zmenil majiteľa. Na základe fiktívnych obchodov vykazoval aj nadmerný odpočet DPH.

Pestrá minulosť

Vareha bol už v minulosti viackrát obžalovaný alebo obvinený z rôznych trestných činov. Okrem iného z porušovania domovej slobody, ublíženia na zdraví, krádeže, neoprávneného podnikania, poškodzovania životného prostredia, nevyplatenia mzdy a odstupného, ale aj neodvedenia dane a poistného.

Kráľ Zemplína, bývalý policajt pohotovostnej motorizovanej jednotky, sa však polície a súdov nebál.

Polícia časť prípadov odložila, prerušila, alebo prekvalifikovala na priestupok. Aj keď prokurátor podal obžalobu, súd Varehu buď oslobodil, alebo trestné stíhanie zastavil. Svojrázny podnikateľ, ktorý sa riadi vlastnými zákonmi, nikdy nebol právoplatne odsúdený.

Sponzor

Vareha bol v pred prezidentskými voľbami v roku 2009 sponzorom nadácie prezidentovej manželky Silvie Gašparovičovej.

Na južnom Zemplíne v igelitkách s logom nadácie porozdával stovky prepraviek jabĺk, čerstvo napečených bochníkov chleba a koláčov. Ďalšie tony jablká smerovali do škôl po celom Slovensku.

Podnikateľ bol prítomný aj na inaugurácii prezidenta Ivana Gašparoviča, od ktorého údajne dostal na hlavičkovom papieri pozvánku a koncom minulého roka aj poďakovanie za nezištný prístup k prezentácii jeho úradu i osoby.

Kancelária prezidenta sa prostredníctvom hovorcu Mareka Trubača od Varehu verejne dištancovala: „Pán prezident s pánom Varehom nikdy nemal žiadne oficiálne ani súkromné kontakty.“

Trubač najskôr tvrdil, že Vareha nebol medzi pozvanými hosťami. Keď sa ale v médiách objavila fotografia, ktorá podnikateľa zachytila na slávnostnom uvedení prezidenta do úradu, a neskôr ďalší záber, na ktorom Vareha sedí v spoločnosti prezidenta a jeho manželky v prezidentskom paláci, hovorca prehlásil, že pozvanie a ďakovný list prezidenta sú falzifikáty.

Mikuláš Vareha je momentále vo väzbe, podľa hovorkyne Špecializovaného trestného súdu Kataríny Kudjakovej jej termín uplynie v marci na budúci rok.

Najvyšší súd začiatkom augusta zamietol sťažnosť obvineného voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý ho z väzby odmietol prepustiť. Za mrežami zotrvá aj napriek ponúknutej peňažnej kaucii 50 000 eur.

Mikuláš Jesenský

Kanibal z Kysaku už neprehovorí

Polícia odhalila nebezpečného zločinca vďaka mladému Švajčiarovi, ktorí si svoju neobvyklú smrť v poslednej chvíli rozmyslel.

BRATISLAVA. Výborný manžel, zodpovedný otec dvoch maloletých dcér, inteligentný, slušný, dobrosrdečný, obetavý človek. Takto vnímali 43-ročného Mateja Čurka zo Sokoľa (okres Košice-okolie) jeho príbuzní, kamaráti, susedia, bývalí spolužiaci.

Nikto z nich nemal najmenšie tušenie, že bývalý zamestnanec počítačovej firmy, expert na informačné technológie by mohol byť dvojnásobný vrah, že telesné pozostatkov zavraždených pravdepodobne aj konzumoval a prostredníctvom sociálnych sietí komunikoval s ďalšími potenciálnymi obeťami.

Objednávka

Jednou z obetí zvrátených chúťok Mateja Čurka mal byť aj mladý občan Švajčiarska so samovražednými sklonmi.

Z elektronickej komunikácie vyplýva, že Čurko mu presne popísal, ako ho pripraví o život – najskôr ho mal uspať tabletkami, potom zaškrtiť, telo rozporciovať, zahrabať v lese a posypať korením, aby ho nenašla zver, neskôr aj skonzumovať.

Po zhliadnutí fotografií pozostatkov jednej z dvoch Čurkových predchádzajúcich obetí sa obeť vyľakala a prípad nahlásila švajčiarskej polícii.

Policajti na Slovensku dostali informáciu prostredníctvom Interpolu. Na chlapíka podozrivého z prípravy úkladnej vraždy pripravili pascu.

Stretnutie

Švajčiar mal dohodnuté stretnutie so svojím vrahom na 10. júna v Kysaku neďaleko Košíc.

Namiesto neho pricestoval z vlaku policajný agent. Mal na sebe oblečenie, na ktorom sa vopred dohodli, komunikoval v nemčine. Okolie zabezpečovali ostreľovači a špeciálne jednotky.

Keď veliteľ zásahu prostredníctvom odposluchu získal dôkazy, že na stretnutie prišiel potenciálny vrah, vydal pokyn, aby ho zadržali. Čurko však výzvu, aby zaľahol, neuposlúchol. Keďže chcel agenta zastreliť, niekoľkými ranami ho zasiahli ostreľovači.

V páde ešte stihol sedemkrát vystreliť, dvomi strelami zasiahol aj policajta, ktorý vlastným telom chránil agenta.

Ďalšie hroby

Polícia našla v Čurkovom ruksaku tabletky na uspanie obete, igelitové vrecia, nože a čierne korenie, na mieste plánovanej vraždy náradie na zahrabanie obete.

Pomocou súradníc uložených v navigačnom systéme GPS, ktorý mal pri sebe, odhalila polohu ďalších dvoch hrobov neďaleko Kysaku. Čurko ich mal dokonca nafotené vo svojom fotoaparáte.

Policajti v nich našli telesné pozostatky dvoch mladých žien - Lucie Uchnárovej zo Sniny (21) a Eleny Gudjakovej (30) z Oravského Veselého.

Obidve boli niekoľko mesiacov nezvestné. Ich totožnosť potvrdila analýza DNA. Po exhumácii ich pochovali v mieste bydliska.

„Znaleckým skúmaním z odboru súdneho lekárstva bolo jednoznačne preukázané, že tieto dve ženy boli zavraždené, a to takým spôsobom, ktorý napĺňa skutkovú podstatu trestného činu úkladnej vraždy,“ uviedla pre denník SME hovorkyňa policajného zboru Denisa Baloghová.

Vražedné e-maily

Vraždy dvoch žien nepriamo potvrdzuje aj elektronická komunikácia, ktorú polícia získala z Čurkovho osobného počítača.

V komunikácii s ďalšou neznámou ženou, ktorá chcela spáchať samovraždu, používal nick „harv111“ (prepis slova vrah odzadu). Inštruoval ju, ako si má prepichnúť srdce, delil sa s ňou o sexuálne vzrušenie, ktoré v ňom smrť vyvoláva.

Písal si aj s 22-ročným Janom z Pardubíc. Ten mal už dokonca kúpený lístok na vlak do Kysaku, keď sa však dozvedel o Čurkovej smrti, údajne spáchal samovraždu.

Policajti preskúmali aj niekoľko ďalších údajov z počítača, ktoré by mohli byť súradnicami GPS. „Všetky miesta, ktorých súradnice boli znaleckým skúmaním zistené, policajti prehľadali. Iné telesné pozostatky však nenašli,“ konštatovala Baloghová.

Vraždil aj Talianky?

Slovenských policajtov v súvislosti s „kanibalom z Kysaku“ kontaktovali aj talianski kolegovia. Pátrajú po tridsiatich prevažne mladých ženách, ktoré záhadne zmizli a ich profil sa nápadne podobá osobám, o ktoré sa zaujímal práve Čurko.

Vyšetrovatelia podľa policajnej hovorkyne pracujú na viacerých vyšetrovacích verziách. Podľa jednej z nich obetí mohlo byť viac.

Policajti prehľadali všetky miesta, ktorých súradnice boli znaleckým skúmaním zistené. Okrem hrobov dvoch mladých žien však žiadne ďalšie telesné pozostatky zatiaľ nenašli.

Hoci polícia prípad naďalej vyšetruje, po zhromaždení a vyhodnotení všetkých dôkazov trestné stíhanie zastaví.

Matej Čurko po piatich dňoch napriek enormnej snahe lekárov v košickej nemocnici zraneniam podľahol.

Mikuláš Jesenský

*Opravili sme viaceré nepresnosti v texte

Bankomaty kradli viacerí

BRATISLAVA. Známe auto Porsche Cayenne, ktorým vytrhávala mafia z budov či nákupných centier bankomaty plné peňazí, našli policajti v marci v Seredi. Za mrežami skončili traja muži vrátane Jána Golisa, považovaného za šéfa skupiny.

S prípadom bankomatovej mafie sa spájala aj vražda Maroša Kováča či lúpež v seredskej banke. Okrem týchto mužov polícia chytili aj ďalšie skupiny.

Michal Trško

Sanitár zabíjal liekmi na tlak

BRATISLAVA. Zdravotník z bratislavských Kramárov počas služby podal v lete pacientke s nízkym tlakom krvi ampulku Ebrantilu. Liek slúži na zníženie tlaku a po jeho podaní žene v priebehu niekoľkých minút zlyhalo srdce.

Žena bola veľmi vážne chorá a pravdepodobne trpela. Muž sa k činu priznal spolubývajúcej na ubytovni a hrozí mu zaň 25-ročný trest. Polícia vyšetrovala aj ďalšiu možnú obeť.

Michal Trško

Ďalšie prípady

Odsúdili Rasťa Žitného

Bývalého moderátora Rasťa Žitného poslal v októbri Okresný súd v Malackách na dva a pol roka do väzenia za nehodu z leta 2008.

Moderátor televízie Markíza vtedy zrazil vo veľkej rýchlosti dvoch cyklistov, päťročný Tomáš nehodu neprežil.

Valkovho vraha stále nenašli

Rok po vražde známeho advokáta je jeho vrah stále na slobode. Polícia o vyšetrovaní veľmi neinformuje, jej postup kritizovala aj Slovenská advokátska komora.

Ernesta Valka zastrelili 8. novembra 2010 v jeho dome v Limbachu.

Sedel pod bratovým menom

Muž z Rudnian, ktorého v podmienke zadržala polícia po krádeži v potravinách, sa zo strachu z vyššieho trestu vydával za svojho brata.

Pod jeho menom si odsedel osem mesiacov, v júli polícia omyl odhalila a muž tak čelí ďalšiemu obvineniu.

Policajti sa prizerali bitke

Policajnú hliadku, ktorá zasahovala pri bitke v Zemianskych Sadoch, obvinili z marenia úlohy verejného činiteľa. Policajti podguráženým útočníkom podľa svedkov tykali a nechali ich odísť. Dôkazom je aj záznam priemyselnej kamery.

Penzisti chystali obchod s jadrom

Skupinu mužov, ktorých policajný prezident Spišiak nazval „klubom dôchodcov“, obvinila prokuratúra v decembri z obchodovania s jadrovým materiálom. Polícia zasiahla ešte pred tým, ako materiál za pol milióna eur doviezli na Slovensko.

Petra Barteková

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 3. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 5. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 8. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 9. Kam do tepla v januári?
 10. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 4. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 5. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 6. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 7. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 8. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 9. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 10. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 1. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 6 299
 2. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 023
 3. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 824
 4. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 3 209
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 2 795
 6. Kam do tepla v januári? 2 546
 7. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 289
 8. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 211
 9. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 1 513
 10. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 1 469

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Harabin má k prezidentskej petícii bližšie, ako priznáva

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.

Neprehliadnite tiež

Petícia za Harabina má jeho osobné údaje. Môže ich mať každý, hovorí

Čím viac hlasov, tým ľahšie rozhodovanie o kandidatúre, tvrdí konšpirátor a bývalý minister spravodlivosti. Zneužitia svojich údajov sa nebojí.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Budú slovenskí športovci v bezpečí na olympiáde v Kórei

Ako sa vyvíja vzťah Južnej a Severnej Kórey pred olympijskými hrami? Kto sú najväčšie slovenské medailové nádeje?

Legálne bývanie na Luniku IX: Rómovia ho postavia sami

Mesto im má poskytnúť pozemky. Platiť budú sami.

Danko hostil diplomatov, vyzval na komunikáciu a upevňovanie dôvery

Predseda NR SR skonštatoval, že aj vďaka diplomatom sa zlepšili vzťahy medzi parlamentmi.