BRATISLAVA. Opitého vinníka vážneho úrazu na svahu v alpských krajinách trestajú podobne tvrdo ako pri dopravnej nehode. Cestovky navyše upozorňujú, že poistka nekryje, ak sa lyžiar zraní s alkoholom v krvi.
Podobné pravidlá by od budúcej zimy mohli začať platiť aj u nás. Ministerstvo o nich hovorilo už pred rokom, minister Daniel Lipšic ich predstavil cez víkend. Všetko môžu skomplikovať marcové predčasné voľby.
„Najzásadnejšie novinky sa týkajú detí, keď nosenie prilby by bolo do určitého veku povinné,“ hovorí Gábor Grendel, hovorca ministerstva vnútra. Horská záchranná služba predbežne navrhuje, aby bola hranica stanovená do 15 rokov.
„Deti si od malička na prilbu zvyknú a budú ju aj neskôr brať ako samozrejmosť,“ povedal Matej Španiheľ, učiteľ lyžovania a telesnej výchovy.
Dräger záchranárom Ministerstvo uvažuje aj o rozšírení kompetencií Horskej záchrannej služby a prevádzkovateľov stredísk. „Ľudí pod vplyvom alkoholu, ktorí evidentne ohrozujú ostatných lyžiarov, by mohli vykázať,“ vysvetľuje Grendel.
Strediská majú podobnú možnosť iba vo vlastných predpisoch. V Bielom kódexe je zákaz vstupu na svahy pod vplyvom alkoholu, zároveň tam však nalievajú.
Ako maximálny trest za neprístojnosti uvádzajú strediská odobratie skipasu a vykázanie z areálu. V praxi sa to však nedeje.
Hoci počet úrazov na horách podľa Horskej služby za posledný rok narástol o 15 percent, alkoholových medzi nimi veľa nie je.
„V priamej súvislosti s požívaním alkoholu bolo za minulú sezónu preukázaných približne jedno percento úrazov,“ povedal Jozef Janiga, riaditeľ Horskej záchrannej služby.
„Zatiaľ sme taký prípad nemali, že by niekto opitý ohrozoval lyžiarov. Skipasy odoberáme, keď ich lyžiari zneužívajú,“ hovorí Kristína Kočíová z Veľkej Rače v Oščadnici.
V minulej sezóne sa strediská sťažovali najmä na opitých Rusov, teraz sa vraj umravnili. „Už sú to ľudia, ktorí nerozhadzujú tak veľa peňazí, a teda aj menej pijú,“ povedala Katarína Šarafínová z Tatry mountain resorts.
Svah nie je cesta
Na Slovensku platí nulová tolerancia alkoholu napríklad pre cyklistov, lyžiari majú zatiaľ iný režim.
„Nie som jasne rozhodnutý. Bol by asi potrebný prieskum, koľko zranení je pod vplyvom alkoholu. Potom by sme vlastne mali dávať fúkať aj chodcom, bežkárom či sánkarom,“ povedal Ľubomír Okruhlica z Centra pre liečbu drogových závislostí.
Okruhlica by neodporúčal úplný zákaz, Slovensko by podľa neho mohlo zaviesť rakúsky model. Tam je alkohol pri nehode braný ako priťažujúca okolnosť a znamená vtedy vyšší trest.
V niektorých krajinách sa podľa Janigu fúka bežne, napríklad v Taliansku však nie je nulová tolerancia. Úplný zákaz alkoholu by podľa neho znamenal problém pre cestovný ruch.
Helmu na hlavu
Odborníci naopak schvaľujú povinnú prilbu, a možno nielen pre deti. Aj rekreační lyžiari podľa Španiheľa jazdia stále rýchlejšie a prilba je rovnako potrebná ako u cyklistov.
„Minulý rok jeden inštruktor, veľmi dobrý lyžiar, na skoku bez helmy dopadol tak zle, že zostal v bezvedomí. Krv mu tiekla z uší aj z nosa,“ spomína Kočíová z Veľkej Rače.
„Sama už niekoľko rokov prilbu nosím, podobne ako väčšina našich návštevníkov, k bezpečnosti určite prispieva,“ pridáva sa aj Katarína Šarafínová z Tatry mountain resorts.

Beata
Balogová
